رئال مادرید - منچستر یونایتد؛ نبرد غول‌ها

به روز شده:  19:11 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391
مورینیو فرگوسن

مورینیو تا به حال چهارده بار با آلکس فرگوسن روبرو شده است و تنها سه بار بازنده بوده است

شهرت و بخت و اقبال بالا و پایین دارد اما هر اتفاقی که بیفتد وقتی تیمهای بزرگ با هم بازی دارند، دنیا متوقف می‌شود تا بازی را تماشا کند.

رئال مادرید در مقابل منچستر یونایتد، ژوزه مورینو در مقابل الکس فرگوسن، کریستیانو رونالدو در مقابل وین رونی؛ تصاویر این نبرد در هر گوشه و کنار دنیا ذهن مردم را به خود مشغول خواهد کرد.

ژوزه مورینیو درباره این بازی گفته است:" این مسابقه‌ای است که همه دنیا می‌خواند آن را ببینند، فقط متاسفم که چرا این بازی فینال نیست."

رویایی این دو تیم اتفاق مهمی است ولی این نکته نباید فراموش شود که این دو تیم هر دو سعی دارند برای خارج شدن از زیر سایه بارسلونای رویایی، جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

فرگوسن پیش از این گفته بود که کسب فقط سه قهرمانی اروپا برای این باشگاهی در حد واندازه‌های منچستر یونایتد به هیچ وجه مناسب نیست.

رئال مادرید با نه بار قهرمانی، رکورددار قهرمانی در اروپا است. رئال در فاصله پنج ساله بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲، سه بار قهرمان اروپا شده ولی از آخرین قهرمانی سپید پوشان مادرید یک دهه گذشته است.

آمادگی تیم‌ها

منچستر یونایتد با پیروزی دوبر صفر مقابل اورتون فاصله‌اش را با تیم دوم یعنی منچستر سیتی - قهرمان فصل پیش - به ۱۲ امتیاز رساند. این تیم در ۱۳ بازی لیگ شکست نخورده است؛ رکورد طولانی ترین شکست ناپذیری در بین پنج تیم اول لیگ‌های قاره اروپا در این فصل.

در آن سو بازیکنان مورینیو وضعیت مناسبی در لیگ ندارند. رئال که فصل پیش قهرمان لالیگا شد در این فصل با شانزده امتیاز کمتر نسبت به بارسلونا در رتبه سوم قرار دارد.

حال سوال اصلی اینجاست که آیا مورینیو می‌تواند رئال را از رخوتی که دچارش شده رهایی بخشد؟

مورینیو در برابر فرگوسن

در پورتو ۲۰۰۴:

یک پیروزی، یک مساوی در دور یک شانزدهم لیگ قهرمانان اروپا

در چلسی ۰۰۷-۲۰۰۴:

پنج پیروزی، چهار مساوی و یک شکست.

در اینتر میلان ۲۰۰۹:

یک مساوی، یک شکست در دور یک شانزدهم لیگ قهرمانان اروپا

موفقیت منچستر یونایتد در این فصل بر پایه گلزنی رونی و فان پرسی و روحیه تیمی بالا که مشخصه تیم‌های الکس فرگوسن است، شکل گرفته.

اما با وجود موفقیت‌های داخلی، دفاع این تیم آسیب پذیر است و این حس وجود دارد که آنها نسبت به تیمی که در سال ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت، ضعیف تر هستند.

دروازبان آن تیم یعنی ادوین ون درسار بازنشسته شده است و ریو فردیناند و نمانیا ویدیچ دو محور اصلی خط دفاع این تیم هم به خاطر سن یا مصدومیت عملکرد سابق را ندارند.

اما رئال ترکیبی رعب آور از ستاره ها را در اختیار دارد: رونالدو، ژاوی آلونسو، کریم بنزما و مسعود اوزیل رئال را به تیمی تبدیل کرده‌اند که با مربیگری مورینیو در دو فصل گذشته تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا پیش رفته و به نظر نمی‌آید که این بار در مرحله یک شانزدهم از لیگ قهرمانان خداحافظی کنند.

تاکتیک

سیستم مورد علاقه ژوزه مورینیو ۱-۳-۲-۴ است اما انعطاف تاکتیکی رئال به آنها اجازه می دهد که ابتکار عمل را در دست بگیرند یا بسته بازی کنند و با ضد حمله دروازه حریف را با خطر مواجه کنند.

بنزما به احتمال زیاد در این مسابقه به عنوان تنها مهاجم رئال بازی خواهد کرد و مسعود اوزیل در پشت سر او به‌عنوان شماره ۱۰ بازی خواهد کرد.

رونالدو هم با حرکات سریع و انفجاری از گوشه های زمین، دروازه حریف را تهدید می‌کند. ژاوی آلونسو تنظیم کننده نبض خط میانی رئال مادرید است و آهنگ حرکت بازیکنان رئال را رهبری می کند.

فرگوسن همیشه در مقابل مورینیو از نظر تاکیتیکی به مشکل خورده است. مربی اسکاتلندی باید در بازی رفت، برنامه‌ای برای‌ گلزنی در خانه حریف داشته باشد و علاوه بر آن دفاعش با هشیاری بازی کند.

فان پرسی شاید به‌عنوان تنها مهاجم و وین رونی در پشت سر او بازی کنند. مایکل کریک بازیکن کلیدی منچستر در بازی مقابل رئال خواهد بود.

نبردهای کلیدی

پس از انتقال جنجالی ۸۰ میلیون پوندی رونالدو به سانتیاگو برنابئو در سال ۲۰۰۹ ، این اولین باری است که او مقابل تیم سابقش یعنی منچستر یونایتد قرار می ‌گیرد.

او در مرحله گروهی لیگ قهرمانان به تنهایی شش گل به ثمر رسانده و یکی از قوی ترین ابزار حمله رئال در بازی با منچستر یونایتد است با این حال، رئال مادرید تنها متکی به رونالدو نیست.

ستاره پرتغالی رئال مادرید به احتمال زیاد در کناره چپ زمین بازی خواهد کرد و رافائل مدافع چپ منچستر یونایتد وظیفه متوقف کردن او را برعهده دارد.

علاقه رونالدو به نفوذ به قلب خط دفاعی حریف به این معنی است که مدافعان و خط میانی منچستر یونایتد باید با کمک هم مناطق حرکت او را پوشش دهند.

منچستر در سانتیگو برنابئو به گلزنی رابین فان پرسی به شدت احتیاج دارد ولی گلزنی و موثر بودن مهاجم هلندی شیاطین سرخ در این بازی به نبرد آلونسو و کریک بستگی دارد.

کریک در این فصل عملکرد فوق العاده‌ای داشته است اما آلونسو هم بازیکن بی نظیر و حریفی پر تلاش است.

مربیان

هر دو مربی رابطه گرمی با هم دیگر دارند ،مورینیو همواره از فرگوسن حمایت و دفاع کرده، ولی در زمین بازی این آقای خاص بوده که در بیشتر بازی‌های رو در رو پیروز میدان بوده است.

این دو مرد برای هم لطیفه تعریف می کنند، برای هم پیام می فرستند و باهم شراب می نوشند ولی با وجود این همه نزدیکی افکار و رفتار بزرگوارنه، الکس فرگوسن در باره رئال همیشه محترمانه صحبت نکرده است، بخصوص در زمانی که صحبت فروش رونالدو به این تیم مطرح بود:" فکر می کنید من با این آدم‌های بی سر و پا قرارداد می بندم؟" و یا گفته بود: "من با انها حتی ویروس هم نمی فروشم."

ارزش اقتصادی

آخرین پژوهش نشان می‌دهد که این دو باشگاه جزء پرطرفدارترین تیم‌ها در جهان هستند. محبوبیت این دو باشگاه محدود به منچستر و مادرید نیست، این دو تیم در سراسر جهان هواداران پر و پا قرصی دارند. تنها تیمی که در تعداد هوادار با این دو تیم رقابت می کند بارسلونا است.

رئال در رده بندی بندی پردرآمدترین باشگاه‌های جهان، در رتبه اول قرار دارد. رئال مادرید اولین باشگاهی است که توانسته در یک سال بیش از ۵۰۰ میلیون یورو درآمد داشته باشد. منچستر یونایتد با ۳۹۶ میلیون یورو در رتبه سوم است.

اما از نظر ارزش،در رده بندی فوربس، منچستر یونایتد با ارزش ترین باشگاه جهان و بالاتر از رئال است. منچستر یونایتد اولین باشگاه ورزشی دنیاست که بیش از سه میلیارد دلار ارزش دارد.

نتیجه گیری

رئال مادرید دست بالاتر را دارد ولی منچستر یونایتد هم باید از اعتبار فوتبال انگلیس دفاع کند، چرا که برای اولین بار از فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۶، ممکن است هیچ باشگاه انگلیسی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان حضور نداشته باشد.

فرگوسن قطعا این بازی را دست کم نمی‌گیرد و اگر روز، روز رابین فان پرسی باشد منچستر یونایتد همیشه می تواند شانسی برای خود قائل باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.