امکان حذف کشتی و تکواندو از المپیک ۲۰۲۰

به روز شده:  20:38 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391
کشتی

ایران در المپیک لندن در مجموع شش مدال در کشتی به دست آورد

تکواندو و کشتی دو رشته مدال آور برای ایران در المپیک به همراه پنج گانه، بدمینتون و تنیس روی میز، برای بقا در المپیک ۲۰۲۰ تلاش می‌کنند.

اعضای کمیته بین المللی المپیک در این مورد که کدام رشته‌های ورزشی از المپیک ۲۰۲۰ حذف خواهند شد، روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن تصمیم گیری خواهند کرد.

سافتبال و بیسبال تلاش می‌کنند تا به همراه رشته‌های دیگر ورزشی مثل اسکواش، صخره نوردی، موج سواری و ووشو جایی در المپیک ۲۰۲۰ داشته باشند.

در این جلسه اعضای کمیته بین المللی المپیک گزارش عملکرد رشته‌های مختلف ورزشی در المپیک لندن را بررسی خواهند کرد.

۳۰ معیار مختلف در این گزارش از جمله فروش بلیط، استقبال مردم از پخش تلویزیونی مسابقات، سیاست‌های ضد دوپینگ، مشارکت جهانی و محبوبیت رشته‌های ورزشی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرند.

در این بررسی هیچ گونه رتبه بندی جهانی و پیشنهادی وجود ندارد و تصمیم نهایی توسط ۱۵ عضو کمیته بین المللی المپیک و بیشتر تحت تاثیر سیاست، هیجان و احساسات گرفته خواهد شد.

ایران بیشترین تعداد مدال‌ها در ادوار المپیک را در دو رشته کشتی و تکواندو کسب کرده است؛ یعنی از مجموع ۶۰ مدال ایران در تاریخ المپیک، ۴۳ مدال در این دو رشته به دست آمده است.

کشتی از سال ۷۰۸ قبل از میلاد، جزء اصلی ترین رشته‌های ورزشی المپیک باستان بوده است، این رشته ورزشی همزمان با آغاز دوران المپیک مدرن در ۱۸۹۶ در برنامه المپیک قرار گرفت، ولی کشتی آزاد از سال ۱۹۰۴ در برنامه بازی‌های تابستانی گنجانده شد.

تکواندو در بازی‌های ۱۹۸۸ سئول و توسط کره جنوبی به المپیک معرفی شد، در مراسم افتتاحیه بازی تابستانی سئول هزاران نفر تکواندو کار در مراسمی هماهنگ به حرکات نمایشی پرداختند.

در دو المپیک بعدی یعنی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ همچنان تکواندو جنبه نمایشی در بازی‌های تابستانی داشت تا اینکه در المپیک سیدنی و در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان یکی از رشته‌های اصلی المپیک معرفی شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.