کشتی از رقابت‌های المپیک حذف شد

به روز شده:  23:00 گرينويچ - سه شنبه 12 فوريه 2013 - 24 بهمن 1391
کشتی ایران

ایران ادوار المپیک سی و هشت مدال، در کشتی کسب کرده است

با تصمیم کمیته اجرایی بین المللی المپیک کشتی از المپیک ۲۰۲۰ به بعد از بازی‌های تابستانی حذف خواهد شد.

اعضای کمیته اجرایی بین المللی المپیک با حذف کشتی از برنامه بازی‌های تابستانی، ورزش جدیدی را جایگزین آن خواهند کرد.

اما شاید کشتی به مانند دیگر ورزش‌ها امید داشته باشد که در رقابت با دیگر ورزش‌ها جایی در المپیک ۲۰۲۰ که در یکی از سه شهر استانبول، مادرید و یا توکیو برگزار خواهد شد، داشته باشد.

کشتی با ورزش‌های بیسبال و سافتبال، اسکواش، کاراته، صخره نوردی، موج سواری، ووشو برای حضور در المپیک رقابت خواهد کرد.

مارک آدامز سخنگوی کمیته بین المللی المپیک در مورد خبر حذف کشتی از رشته‌های اصلی المپیک گفته است: " این آخرین تصمیمی نیست که در مورد کشتی گرفته می‌شود، این تنها یک پیشنهاد است."

اما بازگشت زود هنگام کشتی به ورزش‌های اصلی المپیک با توجه حذف‌اش توسط کمیته اجرایی بین المللی المپیک بعید به نظر می‌رسد ولی آقای آدامز معتقد است که " این تصیم نهایی در مورد کشتی نیست."

تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام ورزش به المپیک ۲۰۲۰ اضافه خواهد شد، در جلسه سپتامبر کمیته المپیک در بوئنوس آیرس گرفته خواهد شد.

این تصمیم بر اساس گزارش عملکرد هر ورزش در المپیک لندن گرفته شده است. با توجه به این گزارش تکواندو و پنج گانه نیز از جمله ورزش‌هایی بودند که در خطر حذف از المپیک قرار داشتند.

۳۰ معیار مختلف در این گزارش از جمله فروش بلیط، استقبال مردم از پخش تلویزیونی مسابقات، سیاست‌های ضد دوپینگ، مشارکت جهانی و محبوبیت رشته‌های ورزشی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

رافائل مارتینتی رئیس فدارسیون بین المللی کشتی در گفتگویی اختصاصی که چند ماه پیش از بازی‌های المپیک لندن با بی‌بی‌سی فارسی داشت، گفته بود کشتی یکی از اولین رشته‌هایی بود که تمام بلیط‌های مسابقات آن به فروش رفته بود.

ایران بیشترین تعداد مدال‌ها در ادوار المپیک را در دو رشته کشتی و تکواندو کسب کرده است؛ یعنی از مجموع ۶۰ مدال ایران در تاریخ المپیک، ۴۳ مدال در این دو رشته به دست آمده است.

کشتی از سال ۷۰۸ قبل از میلاد، جزء اصلی ترین رشته‌های ورزشی المپیک باستان بوده است، این رشته ورزشی همزمان با آغاز دوران المپیک مدرن در ۱۸۹۶ در برنامه المپیک قرار گرفت، ولی کشتی آزاد از سال ۱۹۰۴ در برنامه بازی‌های تابستانی گنجانده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.