بازگشت تدریجی نادال؛ توصیه پزشکان

به روز شده:  19:02 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

با آنکه زانوی رافائل نادال، تنیس باز اسپانیایی تا حدی بهبود یافته است، پزشک معالج او توصیه کرده که برای بازگشت به میدان عجله نکند.

دکتر آنخل لوئیز کوتورو، به بخش ورزشی بی بی سی گفت: "او باید به تدریج در رقابت ها شرکت کند و در انتخاب مسابقات دقت کند."

او در ادامه گفت: "روی زمین خاک رس حرکات محدودتر انجام می شوند و امکان سر خوردن کمتر است، در نتیجه به تاندون های زانو کمتر فشار وارد می شود."

دکتر کوتورو که پزشک معالج تیم دیویس کاپ اسپانیا نیز هست افزود: "بازی در زمین سخت بسیار دشوارتر است زیرا معمولا حرکات و ایست ها ناگهانی انجام می شوند."

نادال که به دلیل دوری اش از مسابقات به رده پنجم رده بندی تنیس جهان سقوط کرده، خواهان کاهش برگزاری مسابقات تنیس روی زمین هارد (سخت) شده است.

او به دلیل مصدومیت زانو شش ماهه دوم سال ۲۰۱۲ را از دست داد و قرار بود با آغاز سال جدید دوباره به مسابقات باز گردد، اما به دلیل عفونت گوارشی چند هفته ای دیگر از مسابقات از جمله جام آزاد استرالیا دور ماند.

نادال روز یکشنبه، ۱۰ فوریه بعد از باختن به اوارسیو زبالوس، مرد شماره ۷۳ تنیس در جهان، در اوپن شیلی گفت: "آیا می توانید تصور کنید که بازیکنان فوتبال روی زمین سیمانی بازی کنند."

بعد از نزدیک به هشت ماه این اولین بار بود که نادال برای شرکت در مسابقه پا به میدان گذاشت.

همچنین گفته شده است که استفاده نادال از کفش های مخصوص ارتوپدی برای معالجه نقص استخوان مادرزادی پایش، موجب شده است بیشتر صدمه ببیند.

اما دکتر کوتورو معتقد است که آسیب دیدگی زانوی نادال نتیجه فرسودگی در طول یک دهه قهرمانی است.

او در این باره توضیح داد: "این مسئله صحت دارد که ما به دلیل آسیب دیدگی در ناحیه پا، کف کفش های او را تغییر دادیم اما بیش از ۹ سال شرکت در رقابت های سنگین موجب شده است که تاندون ها آسیب پذیری بیشتری پیدا کنند."

او افزود: "مهم آن است که به تاندون ها مهلت دهیم ترمیم شوند تا به تدریج برای تمرین و پس از مدتی برای مسابقه آماده شوند."

نادال قرار است این هفته در مسابقات اوپن برزیل شرکت کند، تورنمنتی که یک بار در سال ۲۰۰۵، هنگامی که نوجوان بود به قهرمانی آن دست یافته بود.

نادال آخرین بار در مسابقات ویملبدون حضور داشت که در میانه مسابقه با لوکاس روسول در دور مسابقات دچار مصدومیت شد و از ادامه بازی ها کناره گرفت.

این تنیس باز ۲۶ ساله آخرین باری که قهرمان یک گراند اسلم شد، جام آزاد فرانسه در سال پیش بود که در فینال، نواک جوکوویچ نفر شماره یک فعلی جهان را شکست داد و با هفت قهرمانی در این مسابقات رکورد تازه ای بر جا گذاشت.

نادال در مجموع در یازده گراند اسلم قهرمان شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.