بازی بزرگ هفته؛ سپاهان – پرسپولیس

به روز شده:  19:07 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

لیگ برتر ایران روزهای حساسی را پیش رو دارد با پیروزی سپاهان مقابل راه آهن این تیم به یک قدمی استقلال در صدر رسید که این موضوع می تواند باعث جدابیت بیشتر لیگ در هفته های پیش رو باشد. چهار مدعی اصلی قهرمانی در لیگ عبارتند از استقلال ،سپاهان ،تراکتور و فولاد که به نظر میرسد استقلال نسبت به دیگر مدعیان از شانس بیشتری برخوردار است.

بدین منظور مقایسه ای خواهیم داشت به فاکتورهای برتری آبی پوشان نسبت به دیگر تیمها که مهمترین آن خط دفاع مستحکم این تیم در این دوره از لیگ است استقلال با ۱۲ گل خورده بهترین خط دفاعی را تا به حال از آن خود کرده است که می تواند در بازیهای حساس پیش رو کمک فراوانی به این تیم کند.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در این تیم حضور بازیکنانی مانند مجتبی جباری و فرهاد مجیدی است که می توانند در هر لحظه گره کور بازی را باز کنند. در این بین می توان به تجربه بالای بازیکنان این تیم و کادر فنی آنان در قهرمانی نیز اشاره کرد که می تواند یکی دیگر از دلایل برتری این تیم نسبت به دیگر رقبا باشد.

سپاهان نیز مانند استقلال از تجربه فراوان و بازیکنان تاثیر گذار مانند محرم نوید کیا و محمد رضا خلعتبری برخوردار است که می تواند هر زمان به کمک این تیم بیایند اما خط دفاعی سپاهان با آنکه در این روزها شرایط بهتری پیدا کرده است، صلابت خط دفاع و دروازه بان استقلال را ندارد که این موضوع می تواند شانس سپاهان را نسبت به استقلال کمتر کند.

تراکتور یکی دیگر از مدعیان قهرمانی به حساب می آید که نظم تیمی بسیار خوبی دارد و شرایط تاکتیکی آنان نیز تا حدودی بهتر از استقلال و سپاهان است اما کمبود بازیکنان تاثیرگذار بمانند جباری و مجیدی در استقلال و نویدکیا و خلعتبری در سپاهان که بتوانند در شرایط سخت جریان بازی را تغیردهند شانس این تیم را نسبت به دو تیم دیگر کمتر می کند. فولاد ازدیگر مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می آید این تیم علاوه بر اینکه از نظم تاکتیکی بسیار خوبی برخوردار است ازبازیکنانی مانند بختیار رحمانی و آرش افشین سود می برد که هر زمان می توانند نتیجه بازی را به سود تیم خود تغییر دهند.

اما کمبود تجربه کافی درشرایط پر فشار کورس قهرمانی می تواند بر روند این تیم تاثیر منفی بگذارد. این ضعف می تواند شانس این تیم را نسبت به دیگر رقبا کمتر کند. با تمامی این اوصاف نمی توان از حالا استقلال را قهرمان این دوره از لیگ برتر دانست.

بررسی بازیهای چهار مدعی اصلی قهرمانی در این هفته از لیگ برتر

استقلال – فجر سپاسی

استقلال جمعه در شیراز میهمان فجر است. برنامه استقلال برای قهرمانی کسب یک امتیاز در بازیهای خارج از خانه است به همین دلیل آبی پوشان پایتخت در این بازی سعی خواهند کرد تا با یک بازی بسته و محافظه کارانه ابتدا بدنبال کسب یک امتیاز باشند. حضور فرهاد مجیدی در دو بازی گذشته در روند خط حمله این تیم تاثیر مثبتی داشته است. مجیدی با تیزهوشی و فرصت طلبی خود توانست در بازی گذشته استقلال مقابل راه آهن سه امتیاز حساس برای تیمش کسب کند. البته مجیدی به دلیل محرومیت در این دیدار حضور نخواهد داشت.

فجر که به خوبی توانسته کمبود بازیکنان تاثیرگذار خود را جبران کند خیلی دوست داشت تا بازی در چمن مصنوعی برگذار شود که برگذاری این بازی در چمن طبیعی و نسبتا مناسب حافظیه تا حدودی به سود استقلال خواهد بود. یکی از تاکتیکهای مورد نظر تیم فجر برای رسیدن به گل شوت از راه دور است که کمتر در دیگر تیمهای لیگ مشاهده می شود که از نقاط مثبت این تیم جوان و کم ادعا به حساب می آید.

فولاد – ملوان

جمعه در انزلی ملوان میزبان فولاد خواهد بود ملوان که در بازی گذشته مقابل تراکتورشکست خورد برای اینکه بتواند جایگاه خود را در جدول حفظ کند و دوباره وارد بحران نشود نیار مبرم به سه امتیازاین بازی دارد.قوی سپید انزلی با ۲۶ گل خورده و ۲۶ گل زده و با تفاضل گل صفر در جایگاه هشتم جدول جای دارد که با حضور بازیکنان بزرگ و با تجربه ای مانند نوری ،زارع و اولادی رتبه خوبی به نظر نمی رسد بازی در زمین تختی انزلی که شرایط خوبی نیز ندارد می تواند به این تیم کمک کند چرا که تمام تاکتیک تیمی فولاد بر روی زمین است که شرایط بد زمین می تواند در روند فولاد تاثیر گذار باشد اما نباید فراموش کرد سرعت خوب مهاجمین فولاد خصوصا شریفات و افشین می تواند مدافعین مرکزی و کند ملوان را تحت تاثیر قرار دهد

تراکتور- گهر دورود

یک شنبه تراکتور در دورود میهمان گهر خواهد بود. گهر در بازی گذشته خود مقابل پرسپولیس نشان داد که اگر آقای مایلی کهن زودتر به این تیم ملحق می شد، شاید جایگاه گهر بمراتب بهتر از حالا بود. سرعت خوب دورودی ها از دفاع به حمله در بازی گذشته و نظم خوب تیمی حکایت از پیشرفت قابل ملاحظه این تیم نسبت به ابتدای فصل است .در خانه گهر می تواند روز سختی را برای تراکتور رقم زند اما نباید فراموش کنیم که تراکتور با ۳۹ گل زده بعد از سپاهان و به همراه فولاد بهترین خط حمله لیگ را دارد. حضور پر شمار بازیکنان این تیم در زمان حمله و گلزنی های سید صالحی و این روزها جواد کاظمیان توانایی باز کردن هر دروازه ای به آنان خواهد داد.

سپاهان – پرسپولیس

بازی بزرگ این هفته یکشنبه در آزادی برگزار خواهد شد. پرسپولیس در این روز میزبان سپاهان است سپاهانی ها با کمترین سر و صدا و مانند سالهای پیشین توانستند دوباره خود را به عنوان مدعی اصلی قهرمانی معرفی کنند. زردپوشان زاینده رود بعد از گذشت چندین هفته از بازیهای لیگ امسال به خوبی به نقاط ضعف خود پی بردند و با مدیریتی صحیح در تعطیلات نیم فصل مشکلات تیمی خود را برطرف کردند.

سپاهان با ریتم خاصی که محرم نویدکیا در راس آن قرار دارد می تواند خط دفاعی هر تیمی را دچار مشکل کند این تیم با ۴۱ گل زده بهترین خط حمله لیگ را دارد که حرکات خوب خلعتبری و همکاری خوب این بازیکن با غلامی که با حضور همیشگی هافبکهای این تیم مانند جهان عالیان و جواهیر سوکای همراه است، از عوامل اصلی پیروزیهای اخیر این تیم به شمار می آید.

البته باید به درخشش شهاب گردان در این هفته ها نیز اشاره کرد که در این بازی از انگیزه های فراوانی برخوردار است زیرا در نیم فصل اول بدترین دوران ورزشی خود را در پرسپولیس سپری کرده بود. پرسپولیس در بازی گذشته خود مقابل گهر نشان داد که میل به پیروزی به این تیم دوباره بازگشته است. اما باید اشاره کرد که هر دو گل گهر از جناح راست پرسپولیس به ثمر رسید .حسین ماهینی بعنوان مدافع راست قرمزپوشان حضوری فعال در حمله دارد اما خط دفاع و هافبک قرمزپوشان پوشش خوبی به این بازیکن نمی دهند.این موضوع می تواند مورد توجه خط حمله سپاهان قرار گیرد

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.