اولین جام جهانی فوتبال با فن‌آوری خط دروازه در برزیل

به روز شده:  17:34 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391
گل لاین

فیفا قرار است از فنآوری خط دروازه در جام جهانی برزیل استفاده کند.

با تایید فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا، فن‌آوری تشخیص عبور توپ از خط دروازه، در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل استفاده خواهد شد.

در بیانیه فیفا در مورد استفاده فنآوری خط دروازه آمده است: "پس از استفاده موفقیت آمیز فن آوری خط دروازه در جام باشگاه‌های جهان در ژاپن در دسامبر سال ۲۰۱۲ ، فیفا تصمیم گرفت تا از این فن آوری در جام کنفدراسیون‌ها و جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل استفاده کند. "

در ادامه این بیانیه آمده است:" هدف از بکار گیری این فنآوری بسته به راه اندازی موفقیت آمیز در ورزشگا‌ه‌ها و آزمایش پیش از بازی، حمایت از داوران مسابقات است"

سپ بلاتر رئیس فدارسیون بین المللی فوتبال، پیش از این قول داده بود که فن آوری تشخیص گل را در جام برزیل استفاده خواهد می‌شود.

پس از گل فرانک لمپارد به آلمان درجام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که داور اروگوئه‌ای بازی متوجه عبور توپ از خط دروازه نشد، رئیس سوئیسی فیفا عزم خود را برای آوردن این فنآوری به دنیای فوتبال بیشتر کرد.

در آن زمان سپ بلاتر، رئیس فیفا، بخاطر این اتفاق از فدراسیون فوتبال انگلستان عذرخواهی کرد.

سال دو گذشته دو سیستم که به مرحله نهایی انتخاب رسیده بودند آزمایش و هر دو توسط فیفا تایید شدند، بنابراین از جام جهانی آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تکنولوژی تشخیص عبور توپ از خط دروازه با استفاده از حسگرهای مغناطیسی داور را از عبور کامل توپ از خط دروازه با خبر می‌کند و در فنآوری چشم شاهین از دوربین‌های مدار بسته از استفاده می‌شود.

دو شرکت آلمانی برای راه اندازی این فنآوری ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.