دوستی ایران و آمریکا روی تشک

به روز شده:  22:08 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391
زکی جونز

زکی جونز سرمربی تیم ملی کشتی آمریکا در هنگام ورود به ایران در فرودگاه امام خمینی.

سرمربی تیم ملی کشتی آمریکا گفته کشتی می تواند در حل مشکلات سیاسی بین ایران و آمریکا نقش عمده‌ای ایفا کند.

همزمان با سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به تهران برای شرکت در جام جهانی، زکی جونز سرمربی تیم کشتی آزاد آمریکا در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته است کشتی مردم ایران و آمریکا را به هم نزدیک می کند.

او در مورد نقش ورزش در حل مشکلات سیاسی گفته است: "کشتی باعث می شود بسیاری از کشورها از جمله ایران و آمریکا گرد هم جمع شوند و می تواند در حل مشکلات سیاسی هم نقش عمده ای داشته باشد.

کشتی روابط بین مردم ایران و آمریکا را نزدیک کرده است و من امیدوارم طرفداران ایرانی و دوستانم را این هفته در تهران ببینم. همچنین واقعا خوشحالم که دوست نزدیکم غلامرضا محمدی را آنجا می‌بینم." غلامرضا محمدی در حال حاضر سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران است.

پس از تصمیم کمیته بین المللی در مورد حذف کشتی از بیست و پنج رشته اصلی المپیک کشورهای مختلف به آن واکنش نشان داده اند.

ایران و آمریکا از اولین کشورهایی بودند که نسبت به این تصمیم اعتراض کردند و قرار است برای بازگشت این ورزش به المپیک با هم همکاری کنند.

زکی جونز درباره تصمیم کمیته بین المللی المپیک گفته است: "اولا که باید بگویم کمیته اجرایی المپیک هنوز تصمیم قطعی برای حذف کشتی نگرفته است. این کمیته در ماه‌های مه و سپتامبر دوباره برنامه‌های المپیک را بازبینی می‌کند و سپس تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند. من اطمینان دارم که دنیا در حمایت از کشتی همصدا می‌شود و همین امر سبب خواهد شد تا کمیته بین المللی المپیک نظر خود را عوض کرده و کشتی را در المپیک نگاه دارد."

صحبت‌های زکی جونز بازتاب گسترده‌ای در رسانه های بین المللی داشته است و برخی همکاری احتمالی آمریکا و ایران برای حفظ کشتی در بازی‌های تابستانی را به دیپلماسی پینگ پنگ تشبیه کرده اند.

در اوایل دهه هفتاد میلادی مسابقات تنیس روی میز مقدمه ای بر از سر گیری رابطه سیاسی آمریکا و چین شد.

ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت امریکا بعد از مسابقه‌های تنیس روی میز به چین سفر کرد و دیدار او با مائو تسه تونگ رهبر جمهوری خلق سر آغاز فصل جدیدی در روابط دو کشور بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.