همکاری کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا برای مقابله با تبانی

به روز شده:  19:14 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

ژانگ ژیلونگ در کنفراس مقابله با تبانی در سنگاپور تاکید کرد که هیچ سازمانی به تنهایی نمی‌تواند با تبانی مقابله کند.

ژانگ ژیلونگ رئیس موقت کنفدراسیون آسیا، در کنفراس دو روزه بین المللی اینترپل با عنوان تبانی؛ روی زشت بازی زیبا- درباره پدیده‌ای که در حال "همه گیری" است هشدار داد و تاکید کرد "هیچ سازمانی نمی‌تواند به تنهایی با آن مبارزه کند."

او در افتتاحیه این کنفراس درباره تبانی گفته است: "این مسئله را همه می دانند که ما کوچکترین تبانی و فساد را در فوتبال آسیا تحمل نخواهیم کرد. ما به همراه فیفا و اعضای کنفدراسیون آسیا برای متوقف کردن این مشکل در فوتبال همکاری خواهیم کرد."

در این کنفراس دو روزه که توسط فیفا و اینترپل برگزار شده است، ۲۰۰ نماینده از ۴۳ کشور شرکت کرده اند. هدف این سمینار یافتن بهترین راه برای مبارزه با تقلب در فوتبال توسط پلیس و مسوولان فوتبال است.

آقای ژانگ در بخشی دیگری از صبحت‌هایش در مراسم گشایش این سمینار گفت:" زمان آن فرا رسیده که بپذیرم تبانی و تقلب مهمترین خطر برای ارزش‌های اخلاقی فوتبال است و باید به طور کامل از فوتبال حذف شود تا حرمت ورزش حفاظت شود."

رئیس موقت کنفدارسیون آسیا در سخنرانی اش پذیرفت که آسیا مرکز اصلی تبانی و تقلب در فوتبال است ولی گفت:"هیچ قاره‌ای نتوانسته از این آفت مصون بماند، تبانی در سراسر جهان همه گیر شده است"

قانون گذاری

در ابتدای ماه میلادی جاری یوروپل در گزارشی اعلام کرد که سازمان‌های تبهکاری که در سنگاپور مستقر هستند سرنخ اصلی تبانی و فساد در صدها بازی در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ هستند.

رالف موتشکه مسئول امور امنیتی فیفا گفته که این مشکل فرای سیستم دادرسی و انضباطی فیفا است. این نهاد می تواند یک بازیکن یا یک داور را مجازات کند ولی زمانی که "مجرم‌های اصلی آزادند و مجازات نمی شوند، این یک معضل اساسی است."

او در صحبت‌هایش درباره نقش دولت گفت:"ما باید کاری کنیم که دولت‌ها قوانینی برای مبارزه با فساد تدوین کنند، برخی از کشور قوانینی برای مقابله با تقلب در بازی ندارند."

دیل شان مسئول آموزش اینترپل گفته باید "فوتبال را از دست تبهکاران" خارج کرد. تبهکارانی که به گفته او قادر هستند میلیون‌ها دلار درآمد کسب کنند و "در خطر گیر افتادن" قرار ندارند.

این کنفراس یک روز پس از آن برگزار می‌شود که فدراسیون فوتبال چین ۳۳ بازیکن و داور را به خاطر تقلب و فساد تا آخر عمر از فوتبال محروم کرد.

۲۵ متهم دیگر در این پرونده پنج سال از فوتبال محروم شدند و همچنین فدراسیون فوتبال چین برای ۱۲ باشگاه این کشور مجازات‌هایی چون کسر امتیاز و جریمه مالی در نظر گرفت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.