جدال تیم‌های انتهای جدول

به روز شده:  00:06 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
پرسپولیس الومینیوم

آلومینیوم هرمزگان که یکی از گزینه‌های سقوط به دسته یک است در هفته بیست و هفتم با پرسپولیس بازی خواهد کرد.

لیگ برترفوتبال ایران به تدریج به هفته های پایانی خود نزدیک می شود در هفته ۲۷ لیگ برتر تیم‌های انتهای جدول جدالی حیاتی با رقیبان خود خواهند داشت.

نفت آبادان، گهردورود، ذوب آهن، پیکان، آلومینیوم و داماش در خطر سقوط به لیگ دسته یک قرار دارند، امکان خداحافظی این چهار تیم با لیگ برتر، حساسیت را در انتهای جدول دوچندان کرده است.

شرایط نفت و گهر تا حدودی مشخص است و از حالا باید این دو تیم را تیم‌های لیگ یکی به‌حساب آوریم مگر اینکه معجزه ای رخ دهد.

نفت برخلاف همتای خوزستانی خود فولاد بیشتر ار آنکه با برنامه ریزی اصولی سعی در جذب نیروهای بومی و جوانان با استعداد این استان داشته باشد از نیروهایی استفاده کرده که شاید یکی از دلایل اصلی ناکامی این تیم در لیگ برتر امسال باشند.

گهر در اولین تجربه خود در لیگ برتر، از همان ابتدای فصل و با توجه به نبود امکانات مناسب از گزینه‌های سقوط بشمار می رفت و جایگاه این تیم در جدول نیز این موضوع نشان می‌دهد.

در مورد دیگر تیم‌ها شاید حضور ذوب آهن به‌ عنوان یکی از تیم‌های در حال سقوط عجیب و غیرمنتظره بنظر برسد این تیم که در سالهای گذشته از مدعیان اصلی قهرمانی بشمار می رفت هشت هفته تا پایان لیگ برای بقا باید بجنگد.

مشکلات مالی و تصمیم گیری‌های اشتباه مدیران ذوب آهن در تغییر شتاب زده مربی بومی این تیم رسول کربکندی می تواند یکی از دلایل اصلی ناکامی های این تیم باشد.

کیفیت فنی فرهاد کاظمی بر هیچکس پوشیده نیست اما دوری این مربی از لیگ برتر فوتبال بمدت چند سال شاید در کیفیت کاری این مربی تاثیر گذاشته است.

ذوب آهن بیشتر از آنکه به مربی نیاز داشته باشد به مدیری آگاه به شرایط این تیم نیازمند است تا در بحران اقتصادی این باشگاه بتواند با ارتباط خوبی که با بازیکنان برقرار می‌کند از نظر روانی بازیکنان را برای دیدارهای مهم پیش رو اماده کند.

ذوب آهن به اعتماد بنفس و آرامش بیشتری جهت بقا نیاز داردکه در این صورت نسبت به دیگر تیمها ازشانس بیشتری برخوردار است.

پیکان و آلومینیوم هرمزگان با استخدام مربیان جدید سعی دارند تا خود را در لیگ برتر حفظ کنند اما روزهای سختی را پیش رو خواهند داشت.

فیروز کریمی تیمی کاملا کم تجربه را به ارث برده است که نبود تجربه کافی در شرایط حساس و پرفشار هفته های آتی می تواند از عوامل اصلی سقوط این تیم بشمار بیاید.

آلومینیوم بعد ار اینکه با اکبرمیثاقیان قطع ارتباط کرد به پرویز مظلومی روی آورد. آقای مظلومی که سابقه درخشانی در کارنامه مربیگری خود دارد ریسک بزرگی را پذیرفته است زیرا با نگاهی به بازیهای باقیمانده این تیم،آنان کار سختی برای بقا پیش رو خواهند داشت .

داماش از دیگرتیم‌های در حال سقوط است که نسبت به دیگر تیمها از شانس بیشتری برای بقا برخوردار است .

ملوان – سپاهان

ملوان پنجشنبه در فولادشهرمیهمان سپاهان است. دیدار این دو تیم قدیمی و با سابقه همیشه جذاب و دیدنی است.

ملوان هنوز نتوانسته مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کند عدم پوشش مناسب و جایگیری اشتباه مدافعین این تیم در بازی گذشته از دلایل اصلی گلهای فولاد بود.

اگر آقای احمدزاده نتواند این مشکل را برطرف کند در مقابل تیم هجومی سپاهان شانسی نخواهد داشت.

سپاهان برای اینکه فاصله اش با صدر جدول بیشتر نشود باید سه امتیاز بازی را کسب کند.

قهرمان فصل پیش با اتکا به سرعت و تکنیک خوب هافبکهای خود مانند پاپی ،نویدکیا و دوندگی بی امان امید ابراهیمی و بالکو که یکی از مهره های تاثیرگذار در این تیم است می تواند به سه امتیاز بازی دست پیدا کند.

استقلال – نفت آبادان

استقلال پنجشنبه در یک بازی نه چندان سخت در استادیوم آزادی پذیرای نفت آبادان است رضا خالقی و روح الله عرب مهاجمان نفت از بازیکنان کلیدی این تیم بشمار می آیند که می توانند خط دفاع قدرتمند استقلال را تحت فشار قرار دهند.

استقلال برای اینکه فاصله اش را در صدر جدول با دیگر رقبا حفظ کند از همان دقایق ابتدای بازی نفت را تحت فشار قرار خواهد داد تا هر چه زودتربه گل برسد و با خیال آسوده بتواند به بازیکنان کلیدی خود جهت بازی هفته اینده در لیگ قهرمانان آسیا استراحت دهد.

آلومینیوم- پرسپولیس

آلومینیوم خیلی بدشانس است که در این شرایط باید میزبان پرسپولیس باشد. پرویزمظلومی مربی این تیم با در اختیار داشتن مهاجمانی مانند ایموند زائد و میداودی که هر دو از انگیزه های خاصی در این دیدار برخوردارند به دنبال سه امتیاز بازی هستند.

تنها نقطه ضعف پرسپولیس نبود انگیزه کافی در مقابل تیمهای نه چندان قدرتمند است که شاید به کمک مظلومی و شاگردانش بیاید.

پرسپولیس در مقابل سپاهان تیمی کاملا با انگیزه و با برنامه بود که اگر گل مخمدی بتواند همین شرایط را در تیمش حفظ کند آلومینیوم به رقم تماشاگران خون گرمش و زمین خودی شانسی برای پیروزی نخواهد داشت.

فولاد – پیکان

فولاد که با ۱۹ هفته بدون شکست به تیمی تاریخ ساز تبدیل شده است در اهواز میزبان پیکان است.

پیکان با حضور فیرور کریمی فقط به یک پیروزی دست پیدا کرده است، با توجه به شرایط فعلی پیکان آنها باید خیلی خوش شانس باشند تا بتوانند در اهواز امتیازی کسب کنند فولاد به رقم خط حمله قدرتمند ازخط دفاع مستحکمی نیز برخوردار است که از عوامل اصلی شکست ناپذیری این تیم تا به حال بحساب می آید.

فجرسپاسی- تراکتور

تراکتور پنجشنبه در تبریز میزبان فجر است فجر دو بازی گذشته خود را واگذار کرده است و برای اینکه خطر سقوط را احساس نکند بدنبال امتیاز در این بازی است.

فجری ها تیمی کاملا دونده و جوان می باشند که کمبود تجربه و تحت تاثیر قرار گرفتن در شرایط بازی از نقاط ضعف آنان بشمار می آید.

در این تیم حسین کاظمی بعنوان یک هافبک با تجربه نقشی حساس در اداره این تیم خواهد داشت.

تراکتوردر این روزها در شرایط ایده آلی بسر می برد میل به پیروزی و سرعت خوب تیمی آنان خصوصا در زمان حمله هر تیمی را دچار مشکل می کند تراکتور در این دیدار محکوم به پیروزی است زیرا نتیجه ای غیر از آن می تواند امید های آنان را برای قهرمانی کم رنگ کند.

ذوب آهن- سایپا

ذوب آهن در کرج با سایپا دیدار می کند. سایپا در نیم فصل دوم از شرایط آرمانی خود دور شده است و جایگاه یازدهم این تیم در جدول نیز این موضوع را ثابت می کند.

مجتبی تقوی باید در دیدارهای مختلف از استراتژی‌های گوناگونی استفاده کند چرا که بنظر می رسد نوع بازی سایپا برای دیگر تیم‌‍‌ها تا حدودی مشخص شده است.

فرهاد کاظمی مربی ذوب آهن در این دیدار باید تمامی توانایی های خود را بروز دهد تا با کسب امتیاز در بازی‌های خارج از خانه امیدهای ذوب آهن را برای بقا زنده نگه دارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.