بارسلونا فوتبال صلح را به خاورمیانه می آورد

به روز شده:  21:25 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

بسیاری امیدوارند لیونل مسی در میان فوتبالیست هایی باشد که در برابر تیم فوتبال خاورمیانه در "مسابقه صلح" شرکت می کند.

تیم فوتبال بارسلونا به زودی در برابر تیمی از فوتبالیست های اسراییلی و فلسطینی برای صلح پا به توپ می شود.

شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل و ساندرو روسل مدیر باشگاه بارسلونا با اعلام این خبر گفته اند مسابقه نهم مرداد ماه ۱۳۹۲ در استادیوم رمت گان اسراییل انجام خواهد شد.

علاقه به باشگاه بارسلونا یکی از معدود مشترکات دو طرف درگیری در خاورمیانه است .

اعلام این خبر در اولین دیدار ساندرو روسل از اسراییل و کرانه باختری صورت گرفته است.

آقای روسل گفت: "بارسا می خواهد از طریق ورزش و آموزش برای برقراری تفاهم و هماهنگی میان اسراییلی ها و فلسطینی ها سهم کوچکی بپردازد."

هنوز مشخص نیست کدام فوتبالیست ها در این مسابقه و سفر یک روزه شرکت خواهند داشت اما بسیاری امیدوارند لیونل مسی یکی از آنها باشد.

یولاند کنل، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید اگر چه هنوز ترکیب دقیق تیم خاورمیانه مشخص نیست اما مجموعه ای از بهترین فوتبالیست های اسراییلی و فلسطینی در برابر تیم بارسلونا بازی خواهند کرد.

یکی از دستیاران آقای پرز به وب سایت خبری واینت گفته این دست مسابقات می توانند به برقراری صلح کمک کنند.

روز جمعه آقای روسل با محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی ملاقات خواهد کرد تا معلوم شود فوتبالیست های تیم ملی فلسطین هم در این مسابقه شرکت می کنند یا نه.

فوتبال و سیاست

سال گذشته زمانی که گلعاد شالیط سرباز و زندانی سابق اسراییل در غزه، تماشاچی مهمان مسابقه میان بارسلونا و رئال مادرید شد باشگاه بارسلونا درگیر سیاست منطقه خاورمیانه شد.

پس از خشم فلسطینی ها محمدالسرسک، یکی از فوتبالیست های ملی فلسطینی نیز برای تماشای مسابقه دعوت شد. آقای السرسک که سه سال، بدون اتهام رسمی در زندان اسراییل محبوس بود این دعوت را نپذیرفت.

سال گذشته فدراسیون فوتبال فلسطینی تلاش کرد از طریق رایزنی با فدراسیون فوتبال اتحادیه اروپا مانع میزبانی اسراییل در مسابقات فوتبال جوانان در سال ۲۰۱۳ شود اما موفق نشد.

استدلال فدراسیون فوتبال فلسطینی این بود که بازیکنان فلسطینی در زندان های اسراییل زندانی اند و اسراییل میزبان مناسبی برای این مسابقات نخواهد بود.

عمر ابو رویس دروازه بان فلسطینی و محمد نمر از فوتبالیست های رام الله در حال حاضر بدون اتهام رسمی در زندان های اسراییلند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.