مسن‌ترین دونده ماراتن جهان خداحافظی می‌کند

به روز شده:  19:27 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391
فاجا سینگ

فاجا سینگ ورزش حرفه‌ای را در سن ۸۹ سالگی شروع کرد

فاجا سینگ، مسن‌ترین دونده ماراتن جهان تصمیم دارد تا بعد از شرکت در ماراتن هنگ کنگ از این ورزش خداحافظی کند. این مسابقه فردا، یکشنبه (۲۴ فوریه/۶ بهمن) برگزار می‌شود.

آقای سینگ با ۱۰۱ سال سن در مسابقات ماراتن ۱۰ کیلومتر شرکت خواهد کرد. او روز گذشته آخرین سری تمریناتش را با دوستش انجام داد.

این دونده بریتانیایی-هندی تبار که سال گذشته مسابقات ۱۰ کیلومتر را در ۹۴ دقیقه به پایان رساند گفته است که بعد از رد کردن خط پایان ماراتن هنگ کنگ از رقابت‌های حرفه ای خداحافظی خواهد کرد.

او با اشاره به این که بی‌صبرانه منتظر شروع این مسابقه است گفت: " امیدوارم افراد مسن دیگری هم در این رقابت‌ها به من بپیوندند."

آقای سینگ که سال گذشته در ماراتن "واترفرانت تورنتو" شرکت کرده بود با ۱۰۰ سال سن به عنوان مسن‌ترین دونده ماراتن شناخته شد؛ هرچند که به علت نداشتن مدرکی که نشان دهنده سال تولدش باشد موفق به ثبت رکورد در کتاب رکوردهای گینس نشد.

به نظر می‌رسد که ثبت رکورد برای آقای سینگ اهمیتی ندارد؛ به گفته خود او انگیزه اصلیش از شرکت در این مسابقات جمع کردن کمک مالی برای نیازمندان است.

به گفته برگزار گنندگان ماراتن، سال گذشته فاجا سینگ موفق به جلب ۲۵۸۰۰ دلار آمریکا به نفع مستمندان شد.

مربی آقای سینگ در مورد دلایل خداحافظی آقای سینگ گفت: " او مایل است تا سرحال و چابک بماند و بتواند باقی دنیا را ببیند اما تواناییهای جسمی او نسبت به گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و به نظر من [شرکت در مسابقات] ارزش تحمل خطرات ناشی از آن را نخواهد داشت و همیشه بهتر است که آدم در اوج بازنشسته شود."

این پیر ماراتن در مورد حس دوگانه شاد و غمگینش از بازنشستگی گفت: "در عین اینکه کمی از بازنشسته شدنم خوشحالم کمی هم احساس غم دارم. خوشحالم از اینکه در اوج خداحافظی می‌کنم اما از اینکه بالاخره زمان خداحافظی رسید ناراحتم."

او در ادامه در مورد الگوی خورد و خوراکش می‌گوید: "نمی‌خواهم به هیچ‌کس رژیم غذایی سختی را پیشنهاد کنم اما می‌توانم در مورد تجربه خودم بگویم. به نظر من اگر سالمندان بتواند الگوی غذایی متعادلی را پیش بگیرند، کم‌تر بخورند و شاد بمانند، می‌توانند که زندگی سالم و موفقیت آمیزی داشته باشند."

آقای سینگ که در سنین جوانی تنها یک کشاورز ساده بود بعد ازاینکه در سن ۸۹ سالگی همسر و پسر پنجمش را از دست داد به ورزش رو آورد تا به گفته خودش بتواند زندگی تازه‌ای را شروع کند.

او دلیل انتخاب رقابت‌های هنگ کنگ برای خداحافظی را استقبالی میداند که سال گذشته مردم از او کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.