دونده ۱۰۱ ساله ماراتن کفش‌هایش را آویزان کرد

به روز شده:  13:58 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
فاجا سینگ

فاجا سینگ در آخرین رقابت خود ۱۰ کیلومتر را در ۹۲ دقیقه دوید

فاجا سینگ، مسن‌ترین دونده ماراتن جهان، امروز یکشنبه ۲۴ فوریه (۶ اسفند) با شرکت در رقابت ماراتن کوچک (به مسافت ۱۰ کیلومتر) در هنگ‌کنگ با این ورزش خداحافظی کرد.

آقای سینگ ۱۰۱ ساله موفق شد مسیر ۱۰ کیلومتری مسابقه را در ۱ ساعت و ۳۲ دقیقه و ۲۸ ثانیه به پایان برساند و رکورد سال گذشته خود را ۲ دقیقه بهتر کند.

رقابت‌های ماراتن هنگ کنگ در مجموع هفتاد و دو هزار نفر شرکت کننده داشت که در بخش‌های ماراتن کامل (۴۲ کیلومتر)، نیم ماراتن (۲۱ کیلومتر)، ماراتن کوچک (۱۰ کیلومتر)، نیم ماراتن با صندلی چرخدار و ماراتن ۳ کیلومتری با صندلی چرخدار با هم به رقابت پرداختند.

این دونده بریتانیایی-هندی تبار که سال گذشته مسابقات ۱۰ کیلومتر را در ۹۴ دقیقه به پایان رساند روز گذشته گفت که بعد از رد کردن خط پایان ماراتن هنگ کنگ کفش‌هایش را آویزان خواهد کرد.

او که بی‌صبرانه منتظر شروع این مسابقه بود گفت: "امیدوارم افراد مسن دیگری هم در این رقابت‌ها به من بپیوندند."

آقای سینگ سال گذشته در ماراتن "واترفرانت تورنتو" شرکت کرده بود و با ۱۰۰ سال سن به عنوان مسن‌ترین دونده ماراتن شناخته شد؛ هرچند که به علت نداشتن مدرکی که نشان دهنده سال تولدش باشد موفق به ثبت رکورد در کتاب رکوردهای گینس نشد.

به نظر می‌رسد که ثبت رکورد برای آقای سینگ اهمیتی ندارد؛ به گفته خود او انگیزه اصلیش از شرکت در این مسابقات جمع کردن کمک مالی برای نیازمندان است.

او بعد از خداحافظی از رقابت‌های ماراتن گفت: "بسیار خوشحالم از اینکه در مسابقه شرکت کردم، دویدن به من احساس شادابی و تازگی می‌دهد."

فاجا سینگ گفت که دلش برای دویدن در مسابقات تنگ خواهد شد، اما اگر لازم شود باز هم خارج از رقابتهای دو، به منظور جمع‌آوری پول برای خیریه‌ها می دود.

تا لحظه اتمام ماراتن هنگ کنگ این دونده موفق شده است مبلغ ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا به نفع نیازمندان جمع کند. به گفته برگزار گنندگان ماراتن، سال گذشته فاجا سینگ موفق به جمع آوری ۲۵ هزار و ۸۰۰ دلار آمریکا شد.

مربی آقای سینگ در مورد دلایل خداحافظی آقای سینگ گفت: "او مایل است سرحال و چابک بماند و بتواند باقی دنیا را ببیند، اما تواناییهای جسمی او نسبت به گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و به نظر من [شرکت در مسابقات] ارزش تحمل خطرات ناشی از آن را نخواهد داشت و همیشه بهتر است که آدم در اوج بازنشسته شود".

این پیر ماراتن در مورد حس دوگانه شادی و غمگش از بازنشستگی گفت: "کمی از بازنشسته شدنم خوشحالم اما کمی هم احساس غم دارم. خوشحالم از اینکه در اوج خداحافظی می‌کنم اما از اینکه بالاخره زمان خداحافظی رسید ناراحتم".

او در مورد الگوی خورد و خوراکش گفت: "نمی‌خواهم به هیچ‌کس رژیم غذایی سختی را پیشنهاد کنم، اما می‌توانم در مورد تجربه خودم بگویم. به نظر من اگر سالمندان بتواند الگوی غذایی متعادلی را پیش بگیرند، کم‌تر بخورند و شاد بمانند، می‌توانند زندگی سالم و موفقیت آمیزی داشته باشند".

آقای سینگ که در سنین جوانی یک کشاورز ساده بود بعد ازاینکه در سن ۸۹ سالگی همسر و پسر پنجمش را از دست داد به ورزش روی آورد تا به گفته خودش بتواند زندگی تازه‌ای را شروع کند.

او دلیل انتخاب رقابت‌های هنگ کنگ برای خداحافظی را استقبالی می داند که سال گذشته مردم از او کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.