آزمون آسیایی برای فوتبال ایران

به روز شده:  21:19 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
تراکتورسازی

تراکتورسازی تبریز، سپاهان اصفهان و استقلال تهران به عنوان نمایندگان ایران در بازی‌های مقدماتی جام قهرمانان آسیا از روز سه‌شنبه به میدان می‌روند.

این مسابقات بهترین فرصت برای فوتبال ایران است تا بتواند بار دیگرخود را بعنوان یکی از قدرت‌های برتر آسیا به اثبات برساند.

صرف نظر از اینکه امکانات باشگاهای ایرانی با نمایندگان دیگر کشورهای حاضر دراین مسابقات خصوصا ژاپن وکره جنوبی قابل مقایسه نیست، اما امیدواری‌هایی نیز برای موفقیت تیم‌های ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات وجود دارد.

برتری سپاهان در مقابل السد، قهرمان دو دوره گذشته آسیا، در دو مسابقه رفت و برگشت، نمونه ای از نتایجی بوده که موجب امیدواری تیم های ایرانی شده است.

با توجه به کوچ بهترین بازیکنان کشورهای ژاپن و کره جنوبی به باشگاهای معتبر اروپایی، نمایندگان این کشورها بدون بازیکنان نخبه خود به مانند تیم‌های ملی کشورشان از قدرت لازم برخوردار نیستند و این موضوع می تواند شانس باشگاهای ایرانی را برای قهرمانی در این دوره از مسابقات بیشتر کند.

از بین تیم‌های ایرانی، تراکتور سازی تبریز برای اولین بار در تاریخ این باشگاه در دیداری بین المللی مقابل حریف اماراتی خود قرار می‌گیرد که می تواند نقطه عطفی در تاریخ این باشگاه پرطرفدار باشد.

تراکتورسازی تبریز- الجزیره امارات

تراکتورسازی سه شنبه در تبریز میزبان الجزیره امارات است. از لحاظ شرایط فنی می توان گفت که تراکتورسازی از حریفش برتر است.

با نگاهی به داشته های این تیم پیروزی در این دیدار دور از دسترس نیست اما شاید کمبود تجربه بین المللی بر روند فنی این تیم تاثیر گذار باشد. کادر فنی این تیم باید از هرلحاظ این موضوع را در نظر بگیرد.

در تیم الجزیره دلگادو آرژانتینی بازی‌ساز، و مغز متفکر این تیم واولی ویرای برزیلی به عنوان تمام کننده نقشی حیاتی خواهند داشت که می توانند خط دفاع نماینده ایران را تحت فشار قرار دهند.

تراکتورسازی در زمان حمله از قدرت فراوانی برخودار است. تصمیم گیری درست، حضور پرشمار و همیشگی هافبک‌های این تیم و حمایت از فورواردها در زمان حمله و سرعت خوب تیمی از نقاط برتری تراکتور است.

حضور همیشگی فلاویو لوپز ،مهدی کریمیان و قاسم دهنوی هافبک‌های این تیم در حمایت از سیدصالحی و کاظمیان یا ابراهیمی فورواردهای آنان در زمان حمله، می‌تواند برگ برنده تراکتور به حساب بیاید.

با توجه به ابن موضوع و شرکت دائمی هافبک های تراکتورسازی درحمله، وقتی این تیم توپ را از دست می دهد اگر تیمی به بازی سرعت دهد هاقبک‌های کناری آنان از بازی خارج می‌شوند و تراکتور سازی در دفاع آسیب پذیر نشان می‎دهد. تونی مربی تراکتور باید در این مورد هوشیار باشد.

سپاهان – النصر امارات

طرفداران سپاهان

سپاهان چهارشنبه یک بار دیگر به مانند سال گذشته باید با النصر امارات در اصفهان دیدار کند.

نکته قابل توجه، حضور برونوسزار بازیکن سال پیش سپاهان در ترکیب النصر است که می تواند جذابیت‌ بازی را دوچندان کند. سزار در بازی‌های سال گذشته درخششی چشمگیر در سپاهان داشت و با حواشی زیادی از سپاهان به النصر پیوست.

بازیکنان سپاهان بخوبی از توانایی‌های سزار آگاهی دارند و می‌دانند در صورت غفلت، این بازیکن می تواند دردسرهای زیادی برای خط دفاع سپاهان به وجود بیاورد.

سپاهان به عنوان یکی از باتجربه ترین تیم های حاضر در این دوره از مسابقات بخوبی از شرایط این تورنمنت آگاهی دارد.

زردپوشان اصفهانی می دانند که پیروزی در اولین دیدار چقدر می تواند برای صعود مهم و ضروری باشد.

با نگاهی به ترکیب سپاهان وحضور بازیکنان با کیفیت و تکنیکی در این تیم، النصر روزسختی را پیش رو خواهد داشت.

احسان حاج صفی به همراه محرم نویدکیا تمامی برنامه های هجومی سپاهان را در زمین پیاده می‌کنند و امید ابراهیمی در میانه میدان علاوه براینکه نقش یک هافبک دفاعی را بخوبی اجرا می‌کند در زمان مقتضی در حمله حضوری فعال دارد.

در خط حمله سوکای به همراه خلعتبری این اجازه را به سپاهانی‌ها می دهند تا با سرعت و تکنیک این دو بازیکن تاکتیک‌های مختلفی را برای رسیدن به گل پیاده کنند.

استقلال – الریان قطر

طرفداران استقلال

استقلال تنها تیم ایرانی است که بایدچهار شنبه اولین دیدار خود را خارج از خانه برگذار کند.

آبی پوشان پایتخت سال گذشته نیز اولین دیدار خود را با الریان قطر در دوحه برگزار کردند که در آن دیدار به پیروزی رسیدند.

الریان از تیم های قدیمی و پرسابقه در فوتبال قطر به شمار می‌آید و با در اختیار داشتن بازیکنان با‌کیفیتی مانند نیلمار و تاباتا از برزیل می تواند استقلال را تحت فشار قرار دهد.

تاباتا به عنوان بازی‌ساز در همه جای زمین حضور فعال دارد و درک بسیار خوبی بین او و بازیکن شماره ۹ این تیم، نیلمار، وجود دارد که می‌تواند نقطه قدرت این تیم در زمان حمله باشد‌.

استقلال در بهترین شرایط تیمی قرار دارد؛ حضور بازیکنان با تجربه و تکنیکی این تیم را به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این دوره از مسابقات تبدبل کرده است.

نکونام به همراه جباری می توانند میانه میدان را از آن خود کنند و حضور ساموئل و حیدری در کنار این دو می تواند باعث برتری خط هافبک استقلال مقابل حریف قطری شود.

در این بازی فرزاد حاتمی باید ثابت کند که در دیدارهای بین المللی نیز بازی تاثیرگذاری دارد تا بتواند کی روش را متقاعد کند تا در دیدارهای آینده تیم ملی نظر مثبتی به او داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.