اعتصاب غذا برای حفظ کشتی در المپیک

به روز شده:  13:25 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

قهرمان سابق کشتی جهان و دارنده دو مدال طلای المپیک، در اعتراض به پیشنهاد کمیته اجرایی کمیته بین المللی المپیک برای حذف کشتی از این رقابت ها، اعلام کرده است که دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

آرمن نازاریان قهرمان ارمنستانی الاصل کشتی فرنگی جهان و دارنده دو مدال طلای رقابت های المپیک ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ و مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ که برای بلغارستان به میدان می رفت، از تصمیم خود برای اعتصاب غذا به نشانه اعتراض به تصمیم حذف احتمالی کشتی از المپیک ۲۰۲۰ خبرداد.

مسئول روابط عمومی فدراسیون کشتی بلغارستان به بخش فارسی بی بی سی گفته است که او اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و در حال حاضر تنها کمی مایعات می نوشد.

او ابتدا در المپیک سال ۱۹۹۶ تنها مدال طلای ارمنستان را برای این کشور به ارمغان آورد و سپس برای بلغارستان به میدان رفت.

نازاریان با کسب ۱۱ مدال جهان و المپیک از پرافتخارترین فرنگی‌کاران تاریخ به حساب می آید. او دو طلا و یک برنز المپیک و ۳ طلا، ۲ نقره و ۳ برنز جهان را در کارنامه دارد.

کمیته اجرایی بین المللی المپیک روز سه شنبه، ۱۲ فوریه اعلام کرد که کشتی از المپیک ۲۰۲۰ به بعد از بازی‌های تابستانی المپیک حذف خواهد شد.

نهادها و سازمان های مرتبط با این رشته ورزشی از جمله در آمریکا، روسیه و ایران نسبت به این تصمیم انتقادهای شدیدی کردند.

مهدی رستم پور، خبرنگار و مفسر ورزشی در گفتگویی با بخش فارسی بی بی سی گفت که مجموعه واکنش ها و اعتراض هایی که تاکنون انجام شده، نه تنها افکار عمومی را حساس تر می کند بلکه کمیته بین المللی المپیک نیز ناگزیر خواهد شد تا واکنش دهد.

او در عین حال گفت: "با همه اینها هیچ تضمینی وجود ندارد که کمیته بین المللی المپیک رشته کشتی را از رقابت های المپیک حذف نکند."

رشته های ورزشی که احتمال دارد به المپیک ۲۰۲۰ اضافه شود در جلسه کمیته اجرایی المپیک که در ماه مه در سن پترزبورگ، روسیه برگزار می شود، مطرح خواهد شد.

اما تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام رشته به المپیک ۲۰۲۰ اضافه و یا از آن حذف می شود، در جلسه سپتامبر ۲۰۱۳ کمیته المپیک در بوئنوس آیرس گرفته خواهد شد.

بنابر این، فدراسیون ها و نهادهای مربوط به کشتی هنوز فرصت دارند تا برای حفظ این رشته ورزشی که از دیرباز جزو اصلی ترین رشته های المپیک باستانی بوده است، تلاش کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.