استفاده از گذرنامه بیولوژیکی در تنیس

به روز شده:  12:43 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

فدراسیون بین المللی تنیس امروز، پنجشنبه ۷ مارس اعلام کرد که به منظور مبارزه با دوپینگ در سال جاری، از گذرنامه بیولوژیکی برای تنیس بازان حرفه ای استفاده خواهد کرد.

این فدراسیون که مدیریت برنامه ضد دوپینگ در تنیس را نیز بر عهده دارد و همچنین سایر نهادهای مربوط به این رشته ورزشی از چندی پیش از سوی ستارگانی چون راجر فدرر و اندی ماری تحت فشار قرار داشتند تا تعداد دفعات آزمایش خون را، به ویژه در خارج از رقابت ها، افزایش دهند.

فدراسیون بین المللی تنیس، فدراسیون حرفه ای تنیس، فدراسیون تنیس زنان و تورنمنت های گرند اسلم، همگی با استفاده از این نوع گذرنامه موافقت کردند تا میزان پاک بودن ورزشکاران در ارتباط با دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا به طور دقیق مشخص شود.

تازه ترین آماری که در دسترس قرار دارد، متعلق به سال ۲۰۱۱ است که نشان می دهد تنها ۱۳۱ آزمایش خون روی تنیس بازان حرفه ای انجام شده است و تنها ۲۱ آزمایش، خارج از دوران مسابقات انجام شده است. این آمار همچنین نشان می دهد از این تعداد ۱۸ آزمایش روی بازیکنان مرد انجام شده است.

ریچی بیتی، رئیس فدراسیون بین المللی تنیس گفت: "به کارگیری گذرنامه بیولوژیکی گامی مهم در برنامه ما برای مقابله با دوپینگ در تنیس است."

او در ادامه گفت: "امیدواریم بتوانیم حمایت سایر نهادهای بین المللی ضد دوپینگ را در این امر جلب کنیم. زیرا موفقیت این برنامه به تلاش های آنها نیز بستگی دارد."

به کارگیری از گذرنامه الکترونیکی همزمان با آزمایش های خون بیشتر به ویژه در خارج از مسابقات صورت خواهد گرفت و هزینه آن حدودا ۲ میلیون دلار در سال برآورد شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.