هفته ۲۹ لیگ برتر؛ جدال تیم های اول و دوم جدول

به روز شده:  15:23 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

لیگ برتر فوتبال ایران بتدریج به هفته های پایانی نزدیک می شود و جدال مدعیان قهرمانی در بازیهای مستقیم می تواند تا حدودی تکلیف قهرمانی را در این هفته هامشخص کند. پیش از بررسی فنی استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز نگاهی می اندازیم به شرایط این دو تیم در بازی مهم این هفته که در استادیوم آزادی برگذار می شود.

با درخشش تراکتور در جام قهرمانان آسیا و پیروزی قاطع و پرگل این تیم مقابل الجزیره امارات تماشاگران پرشور تبریزی انتظارات بیشتری از تیم محبوب خود خواهند داشت و شاید به کمتر از قهرمانی در لیگ برتر ایران قانع نباشند. اما نباید فراموش کرد که تراکتور در هفته پیش رو باید در دو مسابقه حساس خارج از خانه مقابل حریفان قدرتمندی مانند استقلال و الجیش قطر قرار گیرد که می تواند تاثیرات زیادی در سرنوشت این تیم در بازیهای مهم آینده داشته باشد.

سیاست کاری مسئولین و کادر فنی تراکتور کاملا روشن نیست و هنوز مشخص نیست که اولویت اصلی این تیم در بازیهای آسیایی و یا لیگ برتر ایران است.در مقابل استقلال در شرایطی مشابه با تراکتور در دو بازی حساس خانگی تا حدودی از شرایط بهتری نسبت به حریف تبریزی خود برخوردار است. استقلال جمعه در تهران میزبان تراکتور است و در بازیهای آسیایی چهارشنبه آینده باید در مقابل العین که یکی از نیرومندترین تیم های حال حاضر این دوره ازمسابقات است دیدار کند. استقلال در هر دو جام از مدعیان اصلی به شمار می آید و در این مورد نسبت به تراکتور ازسیاست روشن تری برخوردار است. امیر قلعه نوعی سرمربی سال پیش تراکتور در بازی رفت در تبریز غایب بود و این بازی اولین دیدار این مربی با بازیکنان سابقش است. قلعه نوعی به خوبی از نقاط ضعف و قوت بازیکنان تراکتور آشنایی دارد که این موضوع می تواند به نفع آبی پوشان پایتخت باشد.

نگاهی به بازی های مهم این هفته

استقلال – تراکتورسازی

استقلال با یک امتیاز بیشتر از تراکتور و با توجه به بازی خانگی شرایط بهتری نسبت به حریف تبریزی خود دارد. با نگاهی به تعداد بازیهای انجام شده و امتیازات این تیم، استقلال طبق برنامه ریزی کادر فنی خود توانسته از هر دو بازی ۴ امتیاز کسب کند.۵۶ امتیاز استقلال در ۲۸ هفته از لیگ برتر گواهی است بر این ادعا که نشان از برنامه ریزی درست این تیم تا هفته ۲۹ لیگ برتر است.

آبی پوشان با پیروزی در این دیدار علاوه بر اینکه تراکتور را تا حدودی از صف مدعیان قهرمانی خارج می کنند می توانند با اعتماد به نفس مناسب در مقابل العین امارات قرار گیرند. استقلال در جناح چپ خود به مانند اوایل فصل با مشکلاتی دست به گریبان است و گل صبا قم در هفته گذشته به خوبی نقطه ضعف جناح چپ استقلال را عیان کرده است. اشجاری و بیگ زاده مدافعین این تیم نتوانسته اند بمانند حمودی و حیدری در جناح راست کادر فنی استقلال را آسوده خاطر کنند و شاید تنها امیرحسین صادقی با خاصیت دفاعی خود بتواند این نقطه ضعف را برطرف کند. در میانه میدان نکونام،جباری،حیدری و ساموئل از نفرات اصلی استقلال بشمار می آیند. برهانی و حاتمی خط حمله استقلال را از ابتدای بازی تشکیل می دهند که در جریان بازی فرهاد مجیدی به آنها اضافه می شود.

برهانی در بهترین شرایط خود قرار دارد.حرکات بدون توپ این بازیکن و گل او در مقابل الریان و پنالتی حساس او در مقابل صبا در دقایق پایانی بازی نشان از اعتماد به نفس بالای این بازیکن در این هفته های اخیر است .در این بازی فرزاد حاتمی نیز از انگیزه های خاصی برخوردار است او که در نیم فصل در تیم تراکتور به یک نیمکت نشین محض تبدیل شده بود می خواهد به تونی مربی این تیم نشان دهد که در فروش او مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

تراکتور به مانند استقلال خط میانی و حمله قدرتمندی دارد، تونی سرمربی این تیم در دو بازی گذشته از سیستم ۳-۳-۴ استفاده کرده است. محمد ابراهیمی و جواد کاظمیان در کناره ها و سید صالحی در نوک ،خط حمله این تیم را تشکیل می دهند که موفق شده اند در دو بازی گذشته پنج گل به ثمر برسانند. در میانه میدان فلاویولوپز به عنوان بازیساز اصلی و کریمیان در نقش یک بازیکن دونده بخوبی ایفای نقش می کنند. مهدی کیانی در پشت این دو نفر و در جلوی خط دفاع پوشش لازم را به مدافعین کناری این تیم یعنی اکرامی و ایران پوریان در زمان حمله می دهد. محمد نصرتی و مرتضی اسدی در مرکز خط دفاعی انجام وظیفه می کنند که نقش اسدی در پوششها پررنگتر ار نصرتی است .مهدی ثابتی دروازه بان تراکتوریکی از باتجربه ترین بازیکنان این تیم است که درخشش چشمگیری در هفته های گدشته داشته است. تنها نگرانی تراکتور در این هفته ها ضعف دروازه بان و خط دفاع این تیم در ارسالها از جناحین است که سانترهای دقیق خسرو حیدری و علی حمودی در جناح راست می تواند تراکتور را ضربه پذیر نشان دهد.

سپاهان اصفهان – صبا قم

سپاهان جمعه در فولادشهر با صبا دیدار می کند. سپاهان به مانند سالهای پیشین در هفته های پایانی لیگ به بهترین شرایط تیمی اش دست پیدا کرده است. خلعتبری و سوکای در این روزها دروازه هر تیمی را به راحتی باز می کنند و در غیاب محرم نویدکیا که کادر فنی سپاهان بخوبی او را برای بازیهای حساس حفظ می کند، احمد جمشیدیان وظیفه او را بخوبی انجام می دهد.

حسین پاپی و جهان عالیان جوان نیز نقش بسیار پر رنگی در زمان حمله ایفا می کنند. با این شرایط صبا در اصفهان مقابل سپاهانی قرار می گیرد که هر نتیجه ای در بازی استقلال و تراکتور می تواند به سود این تیم تمام شود. در صورت پیروزی سپاهان در این دیدار و شکست یکی از دو تیم و یا نتیجه مساوی سپاهان به رتبه دوم صعود می کند و می تواند در هفته های آینده و در بازی مستقیم خود در مقابل این تیمها به قهرمانی امیدوار باشد. صبا در مقابل استقلال بسیار با انگیزه و با برنامه نشان داد. صمد مرفاوی که تحت فشار فراوانی قرار دارد به خوبی می داند که شکست در این دیدار می تواند آخرین روز کاری این مربی باشد.

پرسپولیس- راه آهن

دیدار پرسپولیس با بازیکنان و مربیان سابق این تیم که در حال حاضر در راه آهن مشغول به کار هستند از نکات بارز این بازی است. هر دو تیم به دنبال اعاده حیثیت در این بازی هستند. راه آهن در نیم فصل دوم شرایط خوبی نداشته است و پرسپولیس که تمام توان خود را معطوف به جام حذفی کرده است سعی می کند در این دیدار روند شکست ناپذیری خود را حفظ کند تا با اعتماد به نفس لازم در دو بازی باقیمانده از جام حذفی بتواند با قهرمانی در این مسابقات سهمیه آسیایی را از آن خود کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.