لیگ قهرمانان آسیا؛ نبرد تیم‌های ایرانی در دوحه و تهران

به روز شده:  18:05 گرينويچ - دوشنبه 11 مارس 2013 - 21 اسفند 1391

از روز سه شنبه لیگ قهرمانان آسیا پیگیری خواهد شد و تیم‌های ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات در دوحه و تهران به دیدار حریفانشان خواهند رفت.

تراکتورسازی تبریز در دوحه با الجیش قطر بازی خواهد کرد و چهارشنبه سپاهان در همین شهر به مصاف الغرافه خواهد رفت و استقلال در تهران میزبان العین امارات است.

بعد از پیروزی شگفت انگیز تراکتور مقابل الجزیره امارات این اولین دیدار بین المللی این تیم خوب شهرستانی در خارج از تبریز است که می‌تواند بار روانی فراوانی بر روی بازیکنان نسبتا کم تجربه این تیم داشته باشد.

بیشتر بازیکنان تراکتور اولین بازی رسمی خود را درخارج از کشور تجربه می‌کنند که این موضوع می‌تواند در نوع بازی این بازیکنان تاثیر بگذارد.در این بین نقش بازیکنان با تجربه‌ای مانند نصرتی، سیدصالحی و کریمیان که تجربه این چنین بازیهایی را دارند می‌توانند کمک فراوانی به این تیم کند.

سپاهان برخلاف تراکتور یکی از باتجربه‌ترین تیم‌های حال حاضر در این مسابقات است. الغرافه به‌خوبی از توانایی‌های سپاهان آگاهی دارد و بازی خوب سپاهان در اولین روز این مسابقات نشان داد که این تیم در مرحله مقدماتی مشکل آنچنانی برای صعود نخواهد داشت.

استقلال دیگر نماینده ایران بازی بسیار سختی را در مقابل العین پیش رو خواهند داشت آبی پوشان به خوبی می‌دانند که با حریفی کاملا حرفه‌ای که از بازیکنان بزرگی نیز بهره می‌برد روبرو خواهند شد و پیروزی در این دیدار برای صعود به مرحله بعد بسیار حیاتی و ضروری است.

تراکتورسازی تبریز- الجیش قطر

الجیش به مانند تراکتور از تیم‌های تازه راه یافته به لیگ قهرمانان آسیا است. این تیم سال ۲۰۱۱ به لیگ دسته اول صعود کرد و توانست در اولین حضور خود در سال ۲۰۱۲ به مقام دوم دست پیدا کند و امسال به‌عنوان نماینده کشور قطر در لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کندکه نشان از قدرت خوب این تیم است.

در الجیش آدریانو بازیکن برزیلی این تیم که سال گذشته به مقام آقای گلی لیگ این کشور نیز دست پیدا کرد، بازیکنی بسیار خطرناک و باهوش است که خط دفاع تراکتور در همه حال باید مراقب او باشند.

در میانه میدان سول کی گو هافبک نفوذی و واگنر بعنوان هافبک دفاعی این تیم از بازیکنان خطرناک و موثر این تیم هستند و محمد موثانی بازیکن جوان و تونسی آن‌ها نقشی فعال ازکناره‌های زمین در حمله خواهد داشت.

به‌غیر از بازیکنان خارجی الجیش بیشتر بازیکنان این تیم نیز مانند تراکتور از تجربه بین المللی کافی برخوردار نیستند که این نکته می‌تواند مورد توجه تیم تراکتور قرارگیرد.

تونی مربی تراکتور دراین روز‌ها از سیستم ۳-۳-۴ استفاده می‌کند که در دفاع به ۱-۴-۱-۴ تبدیل می‌شود. در سیستم مورد نظر نقش بازیکنان کناری بسیارمهم و حیاتی است.

ایران پوریان و احتمالا دهنوی در جناح راست و اکرامی و کاظمیان در چپ مسئولیت بزرگی در این بازی خواهند داست. به دلیل ضعف خط دفاع تراکتور در سرزنی و دروازه‌بان این تیم درخروج‌ها بازیکنان کناری تراکتور نباید اجازه نفوذ به هافبکهای کناری الجیش دهند تا آن‌ها نتوانند به‌راحتی با ارسال از دو جناح دروازه تراکتور را تهدید کنند.

سپاهان – الغرافه

الغرافه در بازی گذشته خود مغلوب الاهلی عربستان نایب قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا شد.

این تیم از بازیکنان معروف و قدرتمندی برخوردار است. در میانه میدان مارک برشیانو هافبک استرالیایی مغز متفکر این تیم است.

کادرفنی سپاهان شناخت خوبی از توانایی‌های این بازیکن دارند چرا که او سال گذشته در هر دو بازی رفت و برگشت در ترکیب النصر امارات مقابل سپاهان قرار گرفته بود.

از سوی دیگرجبرئیل سیسه مهاجم مشهور فرانسوی که از کوئینز پارک رنجرز انگلستان به این تیم اضافه شده است می‌تواند روز سختی را برای مدافعان سپاهان رقم زند وکرانچار باید تمهیدات ویژه‌ای برای مهار این بازیکن بیاندیشد.

دی کاروالیو بازیکن سابق پاری سن ژرمن و آلکس از دیگر بازیکنان خارجی الغرافه هستندکه می‌توانند هر لحظه شرایط بازی را تغییر دهند.

سپاهان که به‌خوبی از شرایط بازی در قطر آگاهی دارد باید خیلی هوشیار باشد. در این بازی امید ابراهیمی نقش تعیین کننده‌ای در جریان بازی خواهد داشت او اگر بتواند برشیانو را مهارکند و ارتباط این بازیکن را با خط حمله الغرافه و خصوصا سیسه را قطع کند تا حدود زیادی بر روند تیمی الغرافه تاثیرگذارخواهد بود در این صورت سپاهان با داشتن بازیکنانی مانند سوکای، خلعتبری و نویدکیا توانایی بازکردن دروازه الغرافه راخواهد داشت.

استقلال تهران – العین امارات

استقلال در دومین بازی از سری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیمی قدرتمند و با کیفیت از کشور امارات قرار می‌گیرد.

العین قهرمان سال گذشته لیگ حرفه‌ای امارات از معدود تیم‌های اماراتی است که سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را دارد.

این تیم با در اختیارداشتن بازیکنانی مانند آساموا (غنا) که از ساندرلند انگلیس به این تیم اضافه شده است و درفصل پیش لیگ امارات آقای گل لیگ نیز شده است بسیار خطرناک است.

اکوکو و آلکس ورادوی دیگر بازیکنان تاثیرگذار این تیم هستندکه توانسته‌اند در اولین دیدارخود در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، تیم پرقدرت الهلال را با سه گل شکست دهند.

رادوی بازیکن رومانیایی این تیم در قلب خط دفاع مهره‌ای کلیدی این تیم است که در بازیسازی نقش مهمی ایفا می‌کند. آلکس و اکوکو در بازی گذشته در پیشانی خط حمله العین روز خوبی را گشت سرگذاشتند.

عمرعبدالرحمان بازیکن جوان و ملی پوش امارات درمیانه میدان بازیکن بسیار تاثیرگذاری است که خط میانی استقلال باید مراقب این بازیکن باشند.

استقلال بعد ازتساوی در مقابل الریان باید در این بازی خانگی هر سه امتیاز بازی را کسب کند. خط میانی استقلال خصوصا هافبک‌های دفاعی این تیم روی توپ‌های برگشتی در یک سوم دفاعی زمین خود کمی تعلل می‌کنند.

در بازی گذشته این تیم در قطر این موضوع از دلایل اصلی گل خوردن استقلال محسوب می‌شد که باید در این بازی این مشکل را برطرف کنند با توجه به حضور بازیکنانی مانند برهانی، جباری و نکونام استقلال می‌تواند دروازه العین را بازکند.

سرعت دادن به بازی و استفاده ازکناره‌های زمین و ارسالهای مناسب می‌تواند کلید پیروزی استقلال در این بازی باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.