نگاهی به لیگ برتر ایران؛ استقلال و سپاهان به دنبال قهرمانی

به روز شده:  18:01 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391

فرهادی مجیدی در بازی مقابل نفت تهران نتوانست گلزنی کند

بازی‌های هفته سی ام لیگ برتر ایران درحالی به پایان رسید که نتایج این هفته از بازی‌ها حساسیت در صدر و انتهای جدول را دوچندان کرده است.

با تساوی استقلال و نفت تهران و پیروزی سپاهان مقابل تراکتور سازی در تبریز قهرمان چهار دوره لیگ برتر ایران به یک قدمی استقلال رسید.

با شکست تراکتور تا حدودی این تیم از کورس قهرمانی جا مانده و به احتمال فراوان استقلال و سپاهان به‌عنوان کاندیداهای اصلی قهرمانی در بازی مستقیم خود در هفته سی و دوم لیگ قهرمان را معرفی خواهند کرد.

اما در انتهای جدول پیروزی ذوب آهن بر پیکان و شکست آلومینیوم مقابل صبا باعث شد تا دوب آهن به مکان پانزدهم حدول صعود کند و آلومینیوم هرمزگان در منطقه سقوط قرارگیرد.

تعطیلات نوروزی و استراحت دو هفته ای تیم‌ها و حضور تیم ملی ایران مقابل کویت بهترین زمان برای تیم‌های صدر و انتهای جدول است تا با تجدید قوا خود را برای دیدارهای مهم پیش رو آماده کنند.

در این بین استقلال و سپاهان در بازی‌های نیمه نهایی جام حذفی دیداری حساس و نفس گیری را در دهم فروردین در استادیوم آزادی برگزار خواهند کرد پیش از این بازی حساس مروری خواهیم داشت به بازی این دو تیم در مقابل حریفانشان در لیگ برتر ایران.

استقلال – نفت تهران

استقلال در شرایطی مقابل نفت قرار گرفت که با توجه به روند رو به رشد این تیم در چند بازی گذشته شانس این تیم را برای کسب سه امتیاز بازی بیشتر بود.

با شروع بازی عدم تمرکز کافی نزد بازیکنان استقلال مشهود بود شاید خستگی دو دیدار سنگین در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا مزید بر علت شده بود تا استقلال آن طراوت و شادابی لازم برای پیروزی در این دیدار را نداشته باشد.

امیر قلعه نوعی طبق معمول با روش ۲-۴-۴ لوزی تیم خود را آرایش داده بود و منصور ابراهیم زاده مربی نفت نیز با سیستم همیشگی ۱-۳-۲-۴، تیم خود را روانه میدان کرد.

صرف نظر از خستگی و نبود انگیزه کافی بین بازیکنان استقلال، عوامل مختلفی در عدم نتیجه گیری این تیم تاثیر گذار بود.

در سیستم مورد نظر کادر فنی استقلال حضور مدافعان کناری در زمانی که استقلال صاحب توپ می شود، بسیار ضروری و حیاتی است در حالی که مدافعان کناری این تیم کمتر در جریان بازی قرار می‌گرفتند، این مسئله باعث می شد تا نفت در میانه میدان با پنح بازیکن، استقلال را تحت فشار قرار دهد.

در نیمه اول به غیر از خسرو حیدری و حضور نسبتا موفق این بازیکن که پایه گذار اصلی گل استقلال نیز بود، ساموئل، اکبرپور و نکونام کمتر در حریان بازی قرار داشتند.

اکبرپور به رغم دوندگی بی امان و حضور چشمگیر در تمامی صحنه های بازی، هیچ‌وقت نمی تواند به‌عنوان یک بازیساز عمل کند و همین موضوع باعث شده بود تا استقلال در روند تاکتیکی خود کمبودهایی را حس کند.

در مقابل نفت با حضور بازیکنان جوان و با انگیزه خصوصا در کناره های زمین بازی را در اختیار گرفته بود.

حمدی نژاد و کریمی در چپ و غفوری و مهر آزما در راست سعی می کردند تا با حضور موفق در دفاع و حمله شرایط بازی را به‌سود خود تغییر دهند.

رضا نوروزی در پشت امین منوچهری نقش مهاجم مکمل را بازی می‌کرد که توانست گل تساوی نفت را نیز به ثمر برساند.

در پشت آنها نیز میثم حسینی و عزتی بعنوان هافبک‌های تدافعی وظیفه خود را به نحو شایسته انجام دادند.

عدم آرایش مناسب استقلال در خط دفاع خصوصا در زمان گل و تحت فشار قرار ندادن بازیکن صاحب توپ از مشکلات اصلی استقلال در این بازی بود.

یکی دیگر از مشکلات آبی پوشان در این بازی سعی در حفظ نتیجه با برتری یک گل بود که هیچ‌گاه نمی‌تواند اندوخته ای مناسب برای پیروزی باشد و برای تیم باتجربه ای مانند استقلال این تفکر کمی مبتدیانه بنظر می رسید.

در نیمه دوم بازی تعویض های قلعه نوعی نیز بیشتر از انکه تاکتیکی باشد تکراری و بدون دلیل بود.

تعویض مجیدی با موسوی دونده و تازه نفس که با انگیزه بالایی بازی می‌کرد و اضافه شدن جباری نا آماده و خسته که در تمرینات نیز غیبت داشت منطقی بنظر نمی رسید.

یکی از دلایل برتری استقلال نسبت به دیگر تیم‌های صدر جدول دارا بودن بازیکنان با کیفیت روی نیمکت است و امیر قلعه نوعی نتوانست از این فاکتور به‌خوبی استفاده کند.

سپاهان اصفهان- تراکتورسازی تبریز

سپاهان در تبریز دست به‌ کار بزرگی زد و با پیروزی مقابل تراکتور خود را به یک قدمی استقلال رساند.

این تیم به رغم شکست در دوحه خیلی زود به شرایط عادی بازگشت. سپاهان با توجه به تجربه فراوان در لیگ برتر ایران و بازی‌های آسیایی از برنامه ریزی درست و اصولی برخوردار است و به همین دلیل توانست با یک بازی فکورانه و استفاده از نقاط ضعف تراکتور، بازی بزرگ هفته را به سود خود به اتمام برساند.

سانتر از دو جناح و سرعت دادن به بازی زمانی که هافبک‌های تراکتور توپ را از دست می دادند، از نقاط صعف تراکتورسازی است که سپاهان توانست به‌ خوبی از این نقاط ضعف استفاده کند.

روی گل اول سپاهان دروازه‌بان و مدافعان مرکزی تراکتور ارتباط مناسبی با هم نداشتند، اما در ادامه و در حالی که ثابتی دروازه‌بان تراکتور از دروازه خارج شده بود هیچ یک از دیگر مدافعان به پوشش او در درون دروازه کمک نکردند، در حالی که این موضوع یکی از ابتدایی ترین اصول دفاعی است که متاسفانه در بالاترین رده از فوتبال ایران مشاهده می شود.

گل دوم سپاهان نیز ناشی از جاگیری اشتباه خط دفاعی تراکتور در زمان ارسال بدست آمد.

حرکت عالی محرم نویدکیا روی گل سوم، که از عمق حرکت می‌کرد و ضعف خط هافبک تراکتور که هیچ کدام از هافبکهای تراکتور او را دنبال نکردند باعث شد این بازیکن خلاق به راحتی پاس خوب خلعتبری را که او نیز به هیچ عنوان تحت فشار نبود را تبدیل به گل کند.

در این بازی تفاوت تیم‌های سپاهان و تراکتور را می‌توان به‌خوبی تشخیص داد، تراکتور نتوانست از شکست سپاهان در مقابل الغرافه استفاده کند، در حالی که الغرافه در دوحه به‌خوبی نقاط ضعف سپاهان را آشکار کرده بود.

با این اوصاف استقلال و سپاهان باید دهم فروردین در استادیوم آزادی بازی نیمه نهایی جام حذفی را برگزار کنند.

استقلال خوب می داند که با کوچکترین غفلت ممکن است قهرمانی لیگ را از دست بدهد و شاید تمام تمرکز خود را معطوف به لیگ کند اما سپاهان بخوبی می داند که جام حذفی بهترین فرصت برای آنان است تا در صورت از دست دادن لیگ برتر بتوانند با قهرمانی در جام حذفی رکوردی دیگر را در فوتبال ایران بنام خود به ثبت برسانند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.