ناراضی‌ترین ورزشکاران ایران در سال ۱۳۹۱

به روز شده:  17:52 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
امید نوروزی

امید نوروزی هم قبل و هم بعد از المپیک انتقادهای فراوانی نسبت به وضعیت معیشتی کشتی‌گیران داشت.

تیم منتخب ناراضیان سال ورزش ایران از جمع چهره‌هایی برگزیده شده‌اند که بیشترین مصاحبه انتقادی را انجام داده یا در مواجهه با قضایای مرتبطت با ورزش، واکنش‌های معترضانه چشمگیرتری داشته‌اند.

این گزینش‌ نوروزی، فارغ از در نظر داشتِ میزان حقانیت برگزیدگان است و فهرست ذیل، فقط بر اساس کیفیت و بازتاب صدای اعتراض افراد، تنظیم شده.

در جمع روسای فدراسیون‌هایی که برکنار شده‌اند، نارضایی احمد دنیامالی و کریم صفایی، کمیته بین‌المللی المپیک را هم آزرد و باعث تعلیق قایقرانی و تیراندازی با کمان شد.

کریم صفایی حتی مدتی را سر از زندان اوین درآورد.

معترض‌ترین رییس فدراسیون مستقر نیز احمد ناطق‌نوری بود.او که در سال جدید وارد ۲۴مین سال ریاست می‌شود‌، از حیث نتیجه‌گیری از ناموق‌ترین روسا بود اما نتایج ضعیف، از حجم اعتراضاتش نکاست و خطاب به بهرام افشارزاده گفت: «همه شما در کمیته ملی المپیک، سر و ته یک کرباس هستید.»

ناراضی‌ترین مدیرعامل باشگاهی، محمد رویانیان از پرسپولیس بود و تنوع انتقادات او چنان بدیع و گسترده است که با اختلافی چشمگیر موفق شد از امیر عابدینی (داماش) پیش بیافتد.

در جمع پیشکسوتان ورزش، محمد پنجعلی از پرسپولیس و حسن روشن از استقلال، سوژه‌ساز هر چهار فصل بودند.

در ورزش زنان انتقادات لیدا فریمان (تیراندازی) و هما حسینی (قایقرانی) دو بانوی پرچمدار ایران در المپیک‌های آتلانتا و پکن، گرچه فقط یک بار انجام شد اما انعکاس پر رنگی داشت.

در جمع مربیان، محمد بنا از کشتی فرنگی و رضا مهماندوست از تکواندو ناراضی‌ترین بودند و به خاطر موفقیت در کسب نتایج، حمایت گسترده افکار عمومی را هم پشت سر خود داشتند.

در فوتبال نیز حداکثر با دو استئناء که هرگز گله‌گذار نیستند، می‌توان عموم مربیان را به عنوان معترضان دائمی داوری در طول فصل معرفی کرد.

ورزشکاران ناراضی هم بدون اولویت‌بندی در ادامه معرفی شده‌اند. برای جلوگیری از تطویل گزارش، گزیده‌ای از اظهارات انتقادی هر یک در داخل گیومه آمده.

کشتی فرنگی: امید نوروزی

قبل از المپیک: ساکن شیراز هستم و باید هزار کیلومتر به خاطر سه سکه بیایم تهران. به قهرمانان جهان بی‌احترامی کردند. کاش به جای این قهرمانی ها، کنج خیابان یک دکه داشتم و با آن اموراتم را می گذراندم!

بعد از المپیک: وعده‌ها عملی نشده. برای چه دوباره به اردو برگردم؟ مگر مریضم که دوباره کشتی بگیرم؟ بیشتر این مسئولان دشمن ورزش هستند نه مسئول ورزش. تا زمانی‌که اوضاع درست نشود برنمی‌گردم، چون هیچ فایده‌ای ندارد.

بوکس: عمران اکبری و حسن کارکردی

خروج دو بوکسور ملی‌پوش از ایران و درخواست پناهندگی آن‌ها از انگلستان را می‌توان در صدر فهرست قهرمانان ناراضی در سال ۹۱ نشاند. آن‌ها آینده ورزشی خود را در خارج از ایران جستجو کردند و سر از لندن در آوردند.

احمد ناطق نوری با تکذیب خبر پناهندگی این دو قهرمان بوکس، به ایسنا گفت: «این دو بوکسور به ایران بازگشته‌اند. آنها وقتی به این انگلستان رفته و دیدند که نمی‌توانند در آنجا کار خاصی انجام دهند، دوباره سرافکنده به ایران بازگشتند.»

واقعیت این بود که بوکسورها بازنگشتند و به باور منتقدان فدراسیون با توجه به تکذیب‌های مکرر ناطق‌نوری، «سرافکندگی» نه برای این بوکسورها که برای فدراسیون بوکس باقی ماند.

قایقرانی: محسن شادی

محسن شادی

محسن شادی عضو تیم روئینگ ایران در المپیک بود

«قول‌هایی به ما داده شد که هیچ کدام عملی نشده، قرار بود حقوقم افزایش پیدا کند که نشد، قرار بود مربی خارجی استخدام شود که نشد، قرار بود به اردوی خارج اعزام شوم که نشد.

بعد از المپیک پدربزرگم فوت کرد و دو ماه کنار پدرم بودم تا در کشاورزی به او کمک کنم اما طی این مدت حتی یک بار هم از من سراغی نگرفتند.

مذاکراتی با مربی چینی انجام دادم و او حاضر شد برای شش ماه تمرین در چین فقط ۴۰ میلیون تومان بگیرد اما فدراسیون نپذیرفت. سطح مربی ایرانی من پایین است و تجربه مربیگری ندارد. او حتی قایقران هم نبوده»

پینگ پنگ: افشین نوروزی

«فدراسیون محله برو بیاست. یک‌سال‌ونیم به جز نوشاد و نیما عالمیان هیچ بازیکنی را به خارج اعزام نکردند. رنکینگ جهانی ما روز به روز پایین‌تر می‌رود. دو سال و نیم است اردوهای ملی تعطیل شده. این سه‌سال‌ونیم که زارع‌پور در فدراسیون بوده فقط نابسامانی به وجود آمده. فردی که امروز مخالف زارع‌پور است، فردا بر‌می‌گردد و سمت می‌گیرد. در این مدت پنج دبیر فدراسیون عوض کردیم. آخرین دبیری که مشغول شده، جودوکار است!»

پس از این انتقادات، فدراسیون پینگ پنگ اعلام کرد افشین نوروزی یک سال محروم است. اما مدتی بعد فشار رسانه‌ها، حکم محرومیت او لغو شد.

دو و میدانی: احسان حدادی

احسان حدادی

احسان حدادی اولین مدال تاریخ دو ومیدانی ایران را کسب کرد

این مصاحبه فقط برای اسفندماه است و احسان حدادی در طول سال به خاطر عدم شناخت مسئولین ورزش از شرایط و هزینه‌های ورزش حرفه‌ای، همواره مشغول اعتراض بود:

«مربی ندارم،به جای تمرین سطل آشغال شوت می‌کنم! به مردم گفته‌ام شرایط فراهم نیست که برایشان طلا بگیرم.

چرا مسئولان ورزش در حالی که باید حامی قهرمانان باشند این طور رفتار می‌کنند؟ این رفتار درست نیست. برای سفر به آمریکا برای تمرینات حدود ۱۶ میلیون تومان فقط پول بلیت داده‌ام.

مگر درآمدم چقدر بوده که همه هزینه‌ها را از جیب خودم بپردازم.»

بسکتبال: صمد نیکخواه بهرامی

در فضای نه چندان پرتنش بسکتبال ایران، او و مهدی کامرانی منتقدترین بودند. گرچه در پایان سال، فدراسیون بسکتبال با انتقادات این دو ستاره ملی‌پوش کنار آمد و اوضاع مجدداً آرام شد.

صمد می‌گفت: «اگر روزی وزیر ورزش شوم اولین کاری که می‌کنم تمام مدیران سیاسی را دور می‌کنم تا بروند جایی که تبحر دارند. مگر من ورزشکار را به عنوان مدیر بیمارستان قبول می‌کنند؟

ما قهرمان کاپ آسیا شدیم اما متاسفانه هیچ تقدیری از ما نشد. کسی که در راس هرم ورزش کشور نشسته توجهی نمی‌کند.»

صمد درباره داوری: «داوران ما اگر نمی‌توانند داوری کنند و سوت‌های قاطع بزنند، سوت خود را در اتاق خانه‌شان آویزان کنند»

فوتبال: پیروز قربانی

پیروز قربانی

پیروز قربانی در سال گذشته، به شدت از تیم سابقش استقلال انتقاد کرد

انتخاب ناراضی‌ترین چهره در خبرسازترین ورزش کشور، سخت‌ترین گزینش این گزارش است.

حنیف عمران‌زاده و مهدی رحمتی (استقلال)، مهرداد پولادی از پرسپولیس، محسن بیاتی‌نیا از ذوب‌آهن، قاسم دهنوی (تراکتورسازی) و هادی عقیلی از باشگاه القطر از جمله بازیکنانی هستند که به اندازه پیروز قربانی، محق بودند که در این فهرست قرار بگیرند.

‌بازیکن سابق تیم ملی که هفت سال در استقلال حضور داشته، با شدیدترین لحن علیه تیم سابقش حرف زد و جالب آن‌ که باشگاه استقلال، سکوت را به پاسخگویی ترجیح داد.

«خوشحالم دیگر به استقلال فکر نمی‌کنم زیرا پشت پرده کثیفی دارد. آقایان در پشت پرده چیز دیگری هستند اما در اذهان عمومی خودشان را طور دیگری نشان می‌دهند.

بعضی مردم واقعاً ساده‌اند. آدم‌هایی که روزی کثیف‌ترین کارها را می‌کردند و پشت سر هم حرف می‌زدند الان با هم خوب شده‌اند. از مدیرعامل گرفته تا کوچک‌ترین فردشان این کارها را می‌کنند. بعضی‌ها تا کم می‌آورند، مکتب مکتب می‌کنند.»

درباره داوری: «یکی از بازیکنان استقلال گفت ترکی آمده تا بازی را برایمان درآورد. ترکی باید در نحوه داوری‌ تجدید نظر کند. انگار آسمان باز شده و او به زمین افتاده. ترکی باید افتخار کند که برای ما قضاوت می‌کند.»

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.