تیم فوتبال کرواسی در فضایی امنیتی بر صربستان غلبه کرد

به روز شده:  17:49 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

فضای ورزشگاه کاملا علیه صرب‌ها بود

بازی فوتبال روز گذشته کرواسی و صربستان در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ در حالی انجام شد که بنا به توافق دو طرف و برای جلوگیری از خشونت، هواداران صربستان مهمان، اجازه حضور در ورزشگاه را نداشتند.

پیش از شروع بازی در شهر زاگرب، پایتخت کرواسی، سرود ملی صربستان توسط هواداران کرواسی مورد تمسخر قرار گرفت. در طول بازی هم طرفداران میزبان به خواندن سرودهای توهین‌آمیز علیه صربستان ادامه دادند.

حتی در مرحله‌ای از بازی، طنین شعار "صرب را بکش" در ورزشگاه شنیده می‌شد. این بازی ۲-۰ به نفع کرواسی تمام شد.

بعد از تشکیل دو کشور مستقل صربستان و کرواسی، بازی دیروز اولین رویارویی ورزشی این دو کشور بود. صرب‌ها و کروات‌ها، درجریان فروپاشی کرواسی در دهه ۹۰ میلادی در جنگ بودند.

به رغم تفاهم دو کشور مبنی بر ممنوعیت حضور طرفداران مهمان در مسابقه بین دو تیم فوتبال و غیبت هواداران صربستان، فضای شهر زاگرب کاملا امنیتی بود.

هرچند که مسئولان فوتبال کرواسی چند بار متعهد به حفظ احترام ملی صربستان شده بود اما کروات‌های حاضر در ورزشگاه شروع به خواندن سرودهای فاشیستی دهه ۱۹۴۰ میلادی کردند. دهه ۴۰ ده‌ها هزار صرب توسط شبه نظامیان انقلابی کرواسی کشته شدند.

همزمان با به هرج و مرج کشیده شدن فضای ورزشگاه، پلیس، طرفداران را تهدید کرد که اگر شرایط بوجود آمده را ادامه دهند بازی را متوقف خواهد کرد، تهدیدی که هرگز عملی نشد.

خبرنگار بی‌بی‌سی از زاگرب گزارش داد که یوفا تهدید کرده بود که در صورت بروز خشونت در جریان بازی این دو تیم امکان تنبیه تیم‌ها وجود خواهد داشت.

بازی برگشت به میزبانی صربستان، اواخر تابستان سال جاری انجام خواهد شد. در حال حاضر کرواسی به همراه بلژیک در صدر گروه قرار دارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.