ایران و کویت در دیداری دیگر

به روز شده:  13:32 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

ایران در مسابقه قبلی خود مقابل لبنان، پنج بر صفر به پیروزی رسید

سه‌شنبه هفت فروردین از سری مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا( ۲۰۱۵ استرالیا) تیم ملی فوتبال ایران در کویت مهمان این کشور است. تیم‌های ملی ایران و کویت بیشترین دیدارهای دوستانه و رسمی را در تاریخ دو کشور با هم داشته اند و در سالهای دور از قدرت‌های درجه یک آسیا بشمار می رفتند.

کویت در حال حاضر جزء تیم‌های درجه دو آسیا محسوب می‌شود. این کشور در سال‌های اخیر توفیق چندانی در قاره کهن نداشته است و این بازی‌ها بهترین فرصت برای نسل جوان آنان است تا بتوانند با صعود از این گروه و حضوردر بازی‌های نهایی جام ملت‌های آسیا اعتباری دوباره در فوتبال آسیا بدست بیاورند.

در مقابل ایران بیشتر در این مرحله از مسابقات به‌دنبال هماهنگی بیشتر جهت حضور در بازی‌های مقدماتی جام جهانی برزیل است و این بازی‌ها بهترین فرصت برای کادر فنی تیم ملی ایران است تا برای مسابقات مهم و حیاتی خردادماه به هماهنگی لازم دست پیدا کنند.

کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران با توجه به شرایط فعلی فوتبال ایران و ضعف‌هایی که لیگ برتر ایران با آن دست به گریبان است به بازیکنان ایرانی مقیم اروپا نگاه ویژه ای داشته است.

حضوراشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد نمونه ای از این بازیکنان است که تاثیر بسزایی در روند تاکتیکی تیم ملی ایران ایفا می‌کنند.

در آخرین اردوی تیم ملی آقای کی‌روش دو بازیکن جدید به‌ نامهای دانیال داوری و ویلیام آتشکده را به اردوی تیم ملی دعوت کرده است تا پیش از بازیهای سرنوشت ساز مقدماتی جام جهانی هماهنگی لازم بین این بازیکنان و دیگر بازیکنان تیم ملی بوجود بیاید.

ویلیام اتشکده بازیکن جوانی است که به‌دلیل کمبود تجربه بین المللی شاید جایگاه ثابتی در آرایش مورد نظرکادر فنی نداشته باشد اما دانیال داوری با تجربه بازی در لیگ دسته دوم آلمان مطمئنا می تواند مهره‌ای انکار ناپذیر برای تیم ملی ایران باشد.

دانیال داوری جوان می تواند تا یک دهه ایران را در درون دروازه آسوده خاطرکند و دیگر دروازه بان‌های جوان داخل کشور نیز می‌توانند رقابتی سالم و سازنده با او داشته باشند.

تفکرات آقای کی روش مبنی بر دعوت بازیکنانی که برخی ار آنان حتی به زبان مادری خود نیز آشنا نیستند، موافقان و مخالفان زیادی در داخل و خارج ایران داشته است که در حال حاضر نمی توان جوابی روشن به این پرسش داد اما با توجه به شرایط حساس فوتبال ایران به‌ نظر می رسد که دعوت این بازیکنان نه تنها از لحاظ فنی به فوتبال ایران کمک می‌کند بلکه با توجه به حضور این بازیکنان در لیگ‌های معتبر اروپایی، می‌توانند ایران را که چند سالی است در فوتبال اروپا نماینده ای نداشته بعنوان یکی از تیم‌های صاحب فوتبال در آسیا معرفی کند.

نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران

از زمانی که کی‌روش سکان هدایت تیم ملی ایران را بدست گرفته است به‌نظر می رسد که به‌تازگی به ترکیب دلخواه خود در سیستم ۳-۳-۴ دست پیدا کرده است. به غیر از دانیال داوری که درون دروازه به‌عنوان نفر اول بازی خواهد کرد آرایش احتمالی ایران بمانند بازی با لبنان خواهد بود که مروری خواهیم داشت به این ترکیب:

دروازه بان:

دانیال داوری بعد از کناره گیری مهدی رحمتی دروازه بان شماره یک تیم ملی محسوب می‌شود. در توانایی های فنی این بازیکن جوان شکی نیست و دلیل دعوت او به تیم ملی نیز به همین دلیل بوده است. این مسابقه اولین بازی ملی این بازیکن است و بهترین فرصت برای اوست تا بتواند توانایی های خود را در عرصه بین المللی نشان دهد.

مدافعان:

سید جلال حسینی و پژمان منتظری به عنوان مدافعان مرکزی زوج نسبتا موفقی را تشکیل داده اند. منتظری به تدریج به بازیکنی پخته در رده بین المللی تبدیل شده است.

هوش سرشار و بازیخوانی خوب این بازیکن به‌ همراه بازیسازی در قلب خط دفاع از نقاط برتری این بازیکن نسبت به دیگر مدافعان حال حاضر ایران است که موجب شده است تا کی روش از او در خط دفاع بعنوان نفر ثابت استفاده کند.

سید جلال حسینی با تجربه فراوان در مرکز خط دفاع به‌عنوان اولین ضربه زننده فعالیت می‌کند. خسرو حیدری در راست و مهرداد پولادی در چپ نقش مدافعان کناری را خواهند داشت.

حیدری با ارسال های بی نقص و قدرت فراوان در عبور از یار مستقیم خود نقشی حیاتی در سیستم تهاجمی ایران ایفا می‌کند. در مقابل پولادی بیشتر به عنوان مدافع محض در خط دفاع جای می‌گیرد که کمتر و در صورت لزوم در حمله شرکت می‌کند.

هافبک‌ها:

جواد نکونام ،آندرانیک تیموریان و مجتبی جباری خط هافبک تیم ملی را در این بازی شکل خواهند داد. جواد نکونام و مجتبی جباری درک خوبی از بازی یکدیگر پیدا کرده اند.

جباری بعنوان بازی‌ساز اصلی تیم ملی نقشی اساسی در تاکتیک‌های هجومی تیم ایفا می‌کند، او با پاسهای کوتاه و عمقی و نکونام با پاسهای بلند و عرضی بعنوان مکمل یکدیگر عمل می‌کنند که می‌تواند نقطه مثبت تیم ملی ایران بشمار بیاید.

در این بین تیموریان با جنگندگی خاص خود و حضور به موقع در درگیری‌های فیزیکی به‌عنوان بازیکن تخریبی تاکتیک‌های هجومی تیم مقابل را بی اثر می‌کند.

مهاجمان:

مسعود شجاعی، رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه سه لژیونر تیم ملی ایران هستندکه خط حمله آتشین تیم ملی را تشکیل خواهند داد.

دژاگه در بهترین شرایط قرار دارد و حضور همیشگی او در ترکیب ثابت فولهام از لیگ برتر فوتبال انگلستان نیزنشان از آمادگی بالای او در این مقطع دارد.

رضا قوچان نژاد و شجاعی نیز مهره هایی نسبتا ثابت در ترکیب باشگاهی خود بحساب می آیند، در بازی گذشته مقابل لبنان حضور به موقع دژاگه در هجده قدم وکارهای ترکیبی بین شجاعی و قوچان نژاد برگ برنده تیم ملی بود و این بازی بهترین فرصت برای این سه نفر است تا بتوانند یکبار دیگر در یک بازی رسمی با مرور تاکتیک‌های مورد نظر کی روش، خود را برای دیدارهای مهم خرداد ماه آماده کنند.

در پایان باید اشاره کنم که این آرایش احتمالی تیم ملی ایران است و ممکن است بازیکنان دیگری برحسب آمادگی در اردوی تیم ملی جایگزین این بازیکنان شوند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.