ایران و کویت؛ پنالتی‌ای که پیروزی را بر باد داد

تیم ملی ایران
Image caption تیم ملی ایران در این بازی بازیکنان تازه‌ای مثل دانیال داوری و ویلیام آتشکده را در ترکیب خود داشت

گل فهد عوض از روی نقطه پنالتی امتیاز‌ها را بین ایران و کویت، در دومین بازی مقدماتی جام ملت‌های آسیا- ۲۰۱۵ استرالیا تقسیم کرد.

تیم ملی ایران در حالی که در بازی اول خود در این رقابت‌ها توانسته بود در تهران پنج بر صفر لبنان را شکست دهد به کویت رفته بود.

نکته مهم دیگر این بازی حضور دو بازیکن جدید ایرانی الاصل در ترکیب تیم ملی ایران بود. ویلیام آتشکده بازیکن ایرانی-سوئدی و همچنین دانیال داوری دروازه‌بان ایرانی- آلمانی که بر خلاف پیش بینی‌ها در ترکیب یازده نفره ایران قرار نگرفت.

شرایط نامساعد زمین در همان شروع بازی موضوعی بود که بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد، بازیکنان کویت هم با استفاده از این وضعیت سعی داشتند در همان ابتدای بازی با شوت از راه دور دروازه رحمان احمدی را باز کنند که واکنش‌های خوب او مانع از گلزنی بازیکنان این تیم شد.

پس از فشار ده دقیقه ابتدای مسابقه از سوی کویت، ایران بازی را در کنترل خود گرفت.

نفوذ‌های اشکان دژاگه و مسعود شجاعی چند موقعیت مناسب گلزنی را بوجود آورد ولی در نهایت نتیجه‌ای نداشت.

در دقایق پایانی نیمه اول توپ ربایی اشکان دژاگه و نفوذ او از گوشه محوطه جریمه با پاس رو به بیرون او به رضا قوچان نژاد همراه شد. ضربه رضا قوچان نژاد به تیر برخورد کرد و در برگشت به مسعود شجاعی رسید و او هم با شوتی سنگین دروازه کویت را باز کرد.

بعد از گل اول، رضا قوچان نژاد بار دیگر دروازه کویت را باز کرد ولی داور گل او را مردود اعلام کرد.

در نیمه دوم ایران همچنان با تسلط در میانه زمین، بازی را در اختیار داشت، حضور مجتبی جباری و آندرانیک تیموریان باعث شد ایران اجازه حرکت و نفوذ با بازیکنان کویت را ندهد.

بار دیگر در چهل و پنج دقیقه دوم، حرکات اشکان دژاگه در کنار محوطه جریمه بارها موقعیت‌های خوبی را برای ایران فراهم کرد ولی این فرصت‌ها هیچ کدام تبدیل به گل نشد.

در حالی که کویت در نیمه دوم فرصت چندان گلزنی نداشت، در دقیقه ۷۵ عبدالهادی خمیس از جناح راست ایران وارد محوطه جریمه شد و جواد نکونام او را در محوطه شش قدم سرنگون کرد، داور پس از این اتفاق نقطه پنالتی را نشان داد، فهد عوض هم با ضربه دقیق و در خلاف جهت رحمان احمدی، گل مساوی کویت را وارد دروازه کرد.

بعد از این گل، پژمان منتظری در موقعیتی خطرناک نزدیک بود دروازه خودی را باز کند که توپ با اختلاف کمی از روی دروازه به بیرون رفت.

ایران در پانرده دقیقه باقی مانده تا پایان مسابقه، بار دیگر بازی را در دست گرفت ولی نتوانست گل برتری را وارد دروازه کویت کند و این مسابقه با نتیجه ۱-۱ به پایان رسید.

پس از این بازی، در جدول گروه دوم مقدماتی جام ملت‌های آسیا، ایران با ۴ امتیاز و به علت تفاضل گل بهتر نسبت به کویت همچنان در رده اول قرار دارد و کویت هم امتیاز با ایران در رتبه دوم.

تیم ملی ایران در یکی از سه بازی مهم خود در راه جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ۱۴ خرداد با قطر در دوحه بازی خواهد کرد.