ورزشگاه المپیک ریو به دلیل مشکلات فنی بسته شد

Image caption ورزشگاه ژائو هاولانژ ورزشگاه خانگی تیم فوتبال بوتافوگو بود

ورزشگاه المپیک ریو که میزبان ورزشکاران در المپیک ۲۰۱۶ است به خاطر مشکلات فنی که در سقف آن به وجود آمده برای مدت نامعینی بسته شد.

استادیوم "ژائو هاولانژ" تنها شش سال پیش در ریودو ژانیرو ساخته شده بود.

این ورزشگاه علاوه بر میزبانی المپیک، یکی از مکان های اصلی برگزاری مسابقات فوتبال در ریو است. دیگر ورزشگاه این شهر یعنی ماکارنا هم به دلیل بازسازی برای جام جهانی ۲۰۱۴ قابل استفاده نیست.

ورزشگاه ژائو هاولانژ در سال ۲۰۰۷ با بودجه‌ بالاتر از میزان پیش بینی شده و با تاخیر افتتاح شد، این استادیوم ورزشگاه خانگی تیم بوتافگو (یکی از تیم‌های لیگ برزیل) بود.

برخی خبرنگاران بروز این مشکلات را برای برزیل که میزبان دو رقابت مهم ورزشی یعنی المپیک و جام جهانی است، شرم آور می دانند.

از سوی دیگر مسوولان دولتی به طور ضمنی تاکید کرده اند که عملیات بازسازی ورزشگاه ماکارنا تاخیر خواهد داشت و برای ساخت دیگر استادیومی که میزبان بازی افتتاحیه خواهد بود هم با مشکلات مالی روبرو هستند.

'قابل قبول نیست'

ادواردو پائز، شهردار ریو در یک کنفراس مطبوعاتی در روز سه‌شنبه درباره مشکلات فنی ورزشگاه ژائو هاولانژ صحبت کرد.

"من پرسیدم که این موضوع برای تماشاگران مشکلی بوجود خواهد آورد و آنها در پاسخ گفتند بله، بستگی به سرعت باد و دمای هوا دارد. در این وضعیت من دستور بسته شدن ورزشگاه را دادم تا زمانی که جزئیات بیشتری از این موضوع به دست آوریم."

آقای پائز این وضعیت را برای ورزشگاهی که تنها چند سال از عمر ساختش می گذرد "غیر قابل قبول" دانست.