مقدماتی جام جهانی؛ پیروزی بزرگ اسپانیا، اما و اگرهای انگلستان

پدرو
Image caption پدرو با زدن تک گل اسپانیا، باعث پیروزی مهم این تیم در مقابل فرانسه شد

تک گل پدرو در نیمه دوم باعث پیروزی اسپانیا قهرمان جهان، در بازی حساس مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال مقابل فرانسه ده نفره شد.

پس از تساوی ۱-۱ اسپانیا مقابل فنلاند، بعضی مطبوعات اسپانیا از شیوه بازی این تیم انتقاد کرده بودند. تساوی و یا باخت مقابل فرانسه کار قهرمان جهان و اروپا را برای صعود به جام جهانی برزیل سخت می کرد.

مهاجم بارسلونا در دقیقه ۵۸ روی پاس کوتاه مونرال در محوطه شش قدم توپ را وارد دروازه فرانسه کرد.

فرانسه پس از این باخت با یک امتیاز کمتر نسبت به اسپانیا و سه بازی باقی مانده، شرایط سختی برای صعود مستقیم از این گروه به جام جهانی دارد.

در این بازی پل پوگبا در فاصله دو دقیقه، دو کارت زرد دریافت کرد و فرانسه از دقیقه ۷۸ ده نفره به بازی ادامه داد.

اسپانیا در نیمه اول با بازی خوب می توانست یک بر صفر از فرانسه پیش بیفتد چرا که بازیکنان این تیم اعتقاد داشتند که هوگو لوریس روی پدرو در داخل جریمه مرتکب خطای پنالتی شد، ولی داور این درگیری را پنالتی تشخیص نداد. هرچند در نهایت مهاجم سریع بارسلونا دروازه لوریس را در نیمه دوم باز کرد.

هلند ۴- رومانی صفر

هلند با پیروزی ۴ بر صفر مقابل رومانی به رکورد شش برد در شش بازی دست پیدا کرد و به نظر می‌آید با توجه به بازی‌های باقیمانده این تیم مشکلی برای صعود مستقیم به جام جهانی نداشته باشد.

رابین فان پرسی مهاجم منچستر یونایتد (دو گل) و رافائل فان در وارت و ژرمین لنس زننده چهار گل هلند در این بازی بودند. هلندی ها با این برد با هفت امتیاز اختلاف نسب به تیم دوم یعنی مجارستان در صدرجدول گروه چهارم اروپا قرار گرفتند.

آلمان ۴ - قزاقستان ۱

همسایه شرقی هلند یعنی، آلمان هم دیشب با پیروزی پر گل چهار بر یک مقابل قزاقستان یک قدم دیگر به برزیل نزدیک تر شد.

در بازی دیشب هر چهار گل آلمان را بازیکنان بورسیا دورتموند به ثمر رساندند. مارکو رویس در دقایق ۲۳ و ۹۰ دو گل زد و دو گل دیگر را گوندوگان و گوتزه به ثمر رساندند. در مقابل اشمیتگال تک گل قزاقستان را وارد دروازه آلمان کرد.

یواخیم لو سرمربی تیم ملی آلمان پس از این بازی در مورد انتقاد از عملکرد نویر روی تک گلی که دریافت کرده بود، از او دفاع کرد و گفت:" او یکی از بهترین دروازه‌بان‌های دنیا است."

آلمان با این پیروزی با شانزده امتیاز در صدر گروه سوم اروپا قرار گرفت و اختلاف امتیاز‌هایش با تیم دوم، یعنی اتریش را به هشت امتیاز رساند.

مونته نگرو ۱-انگلستان ۱

انگلستان در مقابل مونته نگرو در ورزشگاه پودگوریکا ۱-۱ مساوی کرد. این تیم‌ها در خانه مونته نگرو با وجود بازی خوب در نیمه اول و تک گل وین رونی، در نیمه دوم عملکرد ضعیف داشت و در نهایت گل تساوی را دریافت کرد.

مونته نگرو با چهارده امتیاز در صدر جدول گروه هشتم قرار دارد و انگلستان هم با دو امتیاز کمتر در رتبه دوم است.

روی هاجسون سرمربی انگلستان پس از تساوی مقابل مونته نگرو گفت که سرنوشت تیمش برای صعود به جام جهانی برزیل در دستان خود تیم است: "ما باید با مونته نگرو و لهستان در خانه و با اوکراین خارج از خانه بازی کنیم. دو بازی از سه بازی آینده ما در خانه است و ما با پیروزی در این بازی‌ها می‌توانیم صعود خود را قطعی کنیم".

مالت صفر - ایتالیا ۲

ایتالیا هم با دو گل سوپر ماریو (ماریو بالوتلی) در والتا پایتخت مالت مقابل این تیم به پیروزی رسید و با سه امتیاز اختلاف صدرنشین گروه دو اروپا شد.

از سوی دیگر دانمارک با تساوی ۱-۱ مقابل بلغارستان در خطر حذف از این رقابت‌ها قرار گرفت.

اما رقابت در گروه یک اروپا حساس‌تر از سایر گروه‌هاست. بلژیک و کرواسی هر دو با شانزده امتیاز شانه به شانه برای کسب رتبه اول گروه چشم به سه بازی آخر خود دارند.

کرواسی در مسابقه دیشب با وجود اینکه یک بر صفر از ولز عقب افتاد در نهایت توانست این تیم را دو بر یک در خانه خود شکست دهد.

بلژیک هم با ستار‌ه هایش در مقدونیه، دو بر صفر این تیم را شکست داد تا با شانزده امتیاز و تنها به علت تفاضل گل بهتر در رتبه اول گروه یک بایستد.

نه تیم به طور مستقیم از ۹ گروه منطقه اروپا به طور مستقیم به جام جهانی صعود می‌کنند و هشت تیم دوم گروه‌ها که عملکرد بهتری داشتند در دو بازی رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند که چهار تیم برتر به جام جهانی صعود خواهند کرد.