سپاهان با شکست استقلال فینالیست جام حذفی شد

Image caption سپاهان با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل استقلال، به فینال جام حذفی ایران راه یافت

سپاهان با پنالتی میلان سوشاک، پنج بر چهار استقلال را در نیمه نهایی جام حذفی ایران شکست داد و به مسابقه نهایی این رقابت‌‌ها راه یافت.

پیش از این بازی استقلال و سپاهان در دو جام شانه به شانه با هم رقابت داشتند و پیروزی در این بازی می توانست بر رقابت این دو تیم برای کسب جام قهرمانی این فصل لیگ برتر هم تاثیر بگذارد.

دو تیم با همه نفرات اصلی خود بازی را آغاز کردند. امیر قلعه نوعی با توجه به حساسیت این مسابقه، از بازیکنان ملی پوش این تیم که هفته پیش مقابل کویت بازی کرده بودند در ترکیب اصلی خود استفاده کرده بود.

سپاهان بهتر از استقلال بازی را آغاز کرد و در همان دقایق اولیه بازی دو کرنر پشت سرهم به دست آورد اما در ادامه استقلال با اتکا به حرکات و پاس های خوب مجتبی جباری و همچنین خسرو حیدری بازی را در اختیار خود گرفت و موقعیت های مختلفی را روی دروازه سپاهان بوجود آورد که هیچ کدام از آنها تبدیل به گل نشد.

خسرو حیدری و آرش برهانی در ۲۰ دقیقه ابتدای بازی به خاطر تمارض و قصد زدن توپ با دست، از داور دو کارت زرد دریافت کردند.

در دقیقه ۲۵ با اخراج فرشید طالبی، سپاهان ده نفره شد؛ پاس بلند پشت مدافعان ساموئل به آرش برهانی رسید و فرشید طالبی هم که برای متوقف کردن او مرتکب خطا شد و با گرفتن کارت قرمز مستقیم از بازی اخراج شد.

سپاهان با آوردن یک مدافع بیشتر سعی داشت با استفاده از ضد حمله ها دروازه استقلال را باز کند. در مقابل استقلال با یک بازیکن بیشتر در ادامه نیمه اول صاحب توپ و موقعیت بیشتری بود.

در دقایق پایانی نیمه اول سپاهان به خاطر خستگی بازیکنان ملی پوش استقلال موقعیت‌های خوبی به دست آورد.

شوت جواهیر سوکای مهاجم سپاهان در دقیقه ۴۰ از گوشه محوطه جریمه را مهدی رحمتی به سختی از زیر طاق دروازه بیرون آورد و دو دقیقه بعد محمد رضا خلعتبری با ضربه زمینی و زاویه دار، زرد پوشان سپاهان را یک بر صفر پیش انداخت.

استقلال با یک بازیکن بیشتر ولی با دریافت یک گل نیمه اول را به پایان برد.

با شروع نیمه دوم امیر قلعه نوعی با فرستادن فرزاد حاتمی مهاجم آماده استقلال، فشار را روی دروازه سپاهان بیشتر کرد ولی از سوی دیگر سپاهان با دفاع چند لایه مانع از گلزنی استقلال می شد.

آمدن فرهاد مجیدی به بازی علاوه بر اینکه هواداران استقلال را به وجد آورد، شرایط بازی را برای سپاهان سخت تر کرد.

اما یک اخراج دیگر در دقیقه ۶۲، شرایط مسابقه را تغییر داد؛ درگیری محمدرضا خلعتبری و خسرو حیدری بر سر تصاحب توپ، باعث شد داور با نشان دادن کارت زرد دوم به حیدری او را از بازی اخراج کند.

دو دقیقه پس از این اخراج بازیکن استقلال، جواد نکونام از پشت محوطه جریمه شوت سنگینی به سمت دروازه سپاهان زد که شهاب گردان آن را دفع کرد اما در برگشت میلان سوشاک مدافع سپاهان نتوانست به موفع آن را دفع کند و فرزاد حاتمی گل تساوی استقلال را در دقیقه ۶۴ وارد دروازه زرد پوشان کرد.

پس از گل تساوی، سپاهان با کنترل میانه زمین سعی داشت که به سمت دروازه استقلال حمله کند که خستگی بازیکنان این تیم مانع از بوجود آوردن موقعیت موثر در جلوی دروازه شد.

بازی در پایان ۹۰ دقیقه ۱-۱ مساوی شد و در آغاز وقت اضافه اول، استقلال عباس محمد رضایی را به جای هاشم بیک زاده به زمین فرستاد.

استقلال روی حرکات فرهاد مجیدی و محمد رضایی در پانزده دقیقه اول موقعیت‌های مناسب گلزنی روی دروازه سپاهان بوجود آورد که هیچ کدام از آنها تبدیل به گل نشد.

سپاهان هم با بازی خوب احسان حاج صفی و حرکات تکنیکی خلعتبری می توانست گل دوم را وارد دروازه استقلال کند که تیر دروازه و واکنش های خوب رحمتی مانع از به ثمر رسیدن گل شد.

در نیمه دوم وقت اضافه با توجه به خستگی بازیکنان، هر دو تیم فرصت مناسبی برای گلزنی به دست نیاوردند تا سرنوشت بازی به ضربات پنالتی کشیده شود.

امیرحسین صادقی، مهدی رحمتی و فرزاد حاتمی نتوانستند پنالتی‌های استقلال را وارد دروازه کنند و در مقابل سپاهان با گل کردن یک پنالتی بیشتر به بازی پایانی جام حذفی فوتبال ایران راه یافت.

استقلال و سپاهان پس از ۱۲۰ دقیقه بازی سنگین، این هفته هر دو در لیگ قهرمانان آسیا مقابل الهلال عربستان و الاهلی امارات قرار می گیرند.