ایران و عربستان سعودی درلیگ قهرمانان آسیا

Image caption سپاهان اصفهان و الاهلی عربستان در سال گذشته چهار دیدار با یکدیگر برگذار کرده اند

روز سه شنبه از سری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هر سه نماینده ایران در مقابل تیمهای عربستان سعودی قرارمی گیرند. تراکتور سه شنبه در ریاض مهمان الشباب است و در همین روز نیز سپاهان در اصفهان با الاهلی دیدار میکند. چهارشنبه نیز استقلال در ریاض با الهلال بازی خواهد کرد.

پیش از بررسی این دیدارها باید نگاهی بیاندازیم به بازی استقلال و سپاهان در چارچوب نیمه نهایی جام حذفی ایران که بعد از صدوبیست دقیقه ودر ضربات پنالتی سپاهان توانست به فینال راه پیدا کند.

به نظر میرسد که مسئولین فوتبال ایران در تاریخ برگزاری این مسابقه شرایط تیمهای حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را در نظر نگرفته اند چرا که فاصله زمانی نسبتا کوتاه این دیدار با بازیهای مهم لیگ قهرمانان آسیا میتواند در روند فنی تیمها حاضر در این دوره از مسابقات تاثیرات منفی فراوانی بگذارد. خستگی حاصل از این دیدار طاقت فرسا مطمئنا به نفع تیمهای عربستانی میباشد و آنها میتوانند از این فاکتور نهایت استفاده را ببرند. استقلال در مقابل سپاهان تیمی کاملا معمولی بنظر می رسید.

شاید خستگی بازیکنان ملی پوش استقلال از عوامل اصلی این موضوع بنظر برسد اما نباید فراموش کرد که استقلال بازیکنان با کیفیتی نیز بر روی نیمکت دارد که میتوانند در این شرایط به استقلال کمک کنند.

امیر قلعه نوعی می توانست با استراحت دادن به بازیکنان ملی پوش خود علاوه بر اینکه آنها را برای بازی مهم با الهلال حفظ کند، به دیگر بازیکنان نیز فرصت حضور در میدان بدهد تا در آینده از بازیکنان جانشین آماده ای نیز برخوردار باشد.

از لحاظ فنی سپاهان بخوبی استقلال را آنالیز کرده بود. زردپوشان اصفهانی با بستن کناره های زمین و پرسینگ به بازیکن صاحب توپ استقلال ،در بیشتر زمان بازی تیم برتر میدان بودند و در جریان بازی نیز کرانچار بخوبی جریان بازی را پیش بینی میکرد . زمانی که سپاهان ده نفره شد این مربی با تجربه با انتخاب سیستم ۲-۳-۴ و با سه هافبک توانست بخوبی چهار هافبک استقلال را کنترل کند و به گل نیز دست پیدا کند.

اما استقلال در حالی که تا پیش ازاخراج خسروحیدری یک بازیکن نیز بیشتر داشت هیچ تغییری در سیستم بازی خود بوجود نیاورد و فقط با تعویض بازیکنای مشابه سعی داشت سپاهان را تحت فشار قرار دهد که سپاهان بخوبی از این موضوع آگاه بود .بعد از اخراج حیدری استقلال نیز به سیستم ۲-۳-۴ روی آورد اما سپاهان با تعویض سیستم به ۱-۴-۴ باز توانست جریان بازی را از آن خود کند.

این بازی نشان داد که وجود یک مربی کارکشته مانند کرانچار چقدر میتواند در موفقیت یک تیم موثرباشد. در این بازی نقش کادر فنی سپاهان درپیروزی آنها غیرقابل انکاربود. سپاهان تیمی کاملا با برنامه بود که استحقاق پیروزی در زمین حریف را نیز داشت. باید اضافه کنم که بازی صد و بیست دقیقه ای با یک یار کمتر در هر دو تیم مطمئنا فشار مضاعفی به بازیکنان این دو تیم وارد کرده است که می تواند در نتایج بازیهای این هفته لیگ قهرمانان آسیا تاثیرگذار باشد .

تراکتورسازی تبریز- الشباب عربستان

تراکتور سه شنبه در عربستان با یکی از قدیمی ترین و پرافتخارترین تیمهای باشگاهی عربستان سعودی دیدار میکند است.الشباب همانطوری که از نامش پیداست تیمی است که بیشتر برمبنای بازیکنان جوان و آینده دار شکل گرفته است و کمتر مبادرت به استخدام باریکنان سرشناس و گران قیمت میکند. این تیم در فصل گذشته به مقام قهرمانی لیگ عربستان دست پیدا کرد که حضور میشل پرودوم دروازه بان بزرگ سالهای پیشین بلژیک بعنوان مربی از عوامل اصلی این موفقیت بوده است.

الشباب در حال جاضر در رده سوم لیگ قرار دارد و با بازیکنانی مانند هوی تای کره ای در قلب دفاع و کاماچوو فرناندز برزیلی در میانه میدان به همراه سباستیان آرژانتینی نتایج خوبی کسب کرده است .در خط حمله به غیر از بازیکنان خارجی این تیم بازیکنان تراکتور باید مراقب ناصرالشمرانی آقای گل فعلی لیگ عربستان نیز باشند که از توانایی های زیادی برخورداراست.

الشباب در زمین خودی سعی میکند که بدنبال سه امتیاز بازی باشد و بیشتر با انتخاب سیستمی تهاجمی تراکتور را تحت فشار قرار خواهد داد و این بهترین فرصت برای تراکتور است تا با انتخاب بازیکنان سرعتی مانند ابراهیمی در زمان ضد حمله به گل برسد. بعد از دو بازی در لیگ قهرمانان آسیا تیمها نسبت به تراکتور شناخت بیشتری پیداکرده اند و تونی باید مشکلات خط دفاعی تیم خود را برطرف کند.

نقش بیشتر مدافعین کناری در کارهای دفاعی و استقرار خط دفاع نزدیک به میانه زمین به منظور کم کردن فاصله با خط هافبک در زمان حمله میتواند یکی از راهکارهای تراکتور در ترمیم خط دفاعی این تیم باشد البته نباید فراموش کرد در این صورت فضای زیادی بین مدافعین و دروازه بان تراکتور بوجود می آید که مدافعین باید مراقب این فضا باشند .تراکتورسازی اگربتواند مشکلات دفاعی خود را برطرف کند با دارا بودن خط حمله ای قدرتمند توانایی باز کردن دروازه الشباب را خواهد داشت .

سپاهان اصفهان – الاهلی عربستان

الاهلی نائب قهرمان فصل پیش لیگ قهرمانان آسیا حریفی کاملا شناخته شده برای سپاهان است . این دو تیم در سال گذشته چهاردیدار در مراحل مقدماتی و نیمه نهایی با یکدیگر برگذارکرده اند و به همین دلیل کادر فنی سپاهان شناخت خوبی از این تیم و بازیکنانش دارند.

در این تیم ویکتور بازیکن برزیلی انها نقش پررنگی در پیشانی خط حمله آنان ایفا می کند که توسط کاپیتان الاهلی تایثیر الجاسم به خوبی حمایت می شود. اگرسپاهان بتواند ارتباط این دو بازیکن را قطع کند میتواند خط حمله آنها را تا حدود زیادی کم اثرکند. سپاهان در بازی با الغرافه به نقاط ضف خود پی برده است.

بازگشت بولکو در جناح راست تا حدود زیادی مشکلات این تیم را در این جناح برطرف کرده است و با دوندگی بی امان جهان عالیان و ابراهیمی و قدرت حفظ توپ پاپی و نویدکیا در میانه میدان سپاهان میتواند نبض بازی را در اختیاربگیرد.

در این بین سرعت خوب سوکای به همراه تکنیک منحصربه فرد خلعتبری میتوانند خط دفاعی الاهلی را دچارمشکل کنند. نباید فراموش کرد که خستگی دیدار با استقلال می تواند در روند تیمی سپاهان تاثیرمنفی فراوانی بگذارد که امیدوارم کادر فنی این تیم در این مورد تمهیدات لازم را در نظرگرفته باشد.

استقلال تهران – الهلال عربستان

الهلال که تیمی کاملا شناخته شده در رده آسیا است چهارشنبه در ریاض میزبان استقلال است. الهلال تیمی کاملا با برنامه و حرفه ای است که نقطه قوت آنها در فاز حمله است جایی که یاسرالقعطانی به همراه نواف العابد و به کمک وسلی بازیکن برزیلی این تیم میتوانند روز سختی را برای خط دفاعی استقلال رقم زنند .

در میانه میدان محمد شلهوب در چپ و سلمان الفرج در راست و گوستاو بولیوار کلمبیایی به عنوان هافبک میانی همکاری بسیار خوبی با هم دارند که اگر از طرف هافبک های استقلال تحت فشار قرارنگیرند مطمئنا استقلال شانسی برای گرفتن امتیاز نخواهد داشت.

آبی پوشان تهرانی در بازی گذشته مقابل العین از توانایی فردی بازیکنانش نهایت استفاده را بردند و در این دیدار باید بیشتر با تمرکز در کارتیمی و استفاده از یک استراتزی مناسب در زمان دفاع، خط میانی وخط حمله الهلال را از کار بیاندازند و در زمان ضد حمله و استفاده از سرعت خوب برهانی الهلال را وادار به عقب نشینی کند.