استعفای میلیبند به دلیل گرایش‌های فاشیستی دی کانیو

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا در پی انتصاب پائولو دی کانیو، سرمربی جدید باشگاه ساندرلند، به دلیل گرایشهای فاشیستی او از عضویت در هیئت مدیره این باشگاه کناره گیری کرد.

آقای میلیبند می گوید که به دلیل گرایش های سیاسی دی کانیو، از مقام خود به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره و مدیر غیر اجرایی باشگاه کناره خواهد گرفت.

روز گذشته، یکشنبه ۳۱ مارس، پائولو دی کانیو، ۴۴ ساله، سرمربی ایتالیایی با امضای قراردادی ۲ سال و نیمه سرمربی گری تیم فوتبال ساندرلند را به عهده گرفت.

دی کانیو در ۲۰۰۵ میلادی به عنوان بازیکن تیم لاتزیو با سلام هیتلری به هواداران این تیم ادای احترام کرد. او به همین دلیل متهم شد که دارای عقاید فاشیستی است.

آقای میلیبند در بیانیه ای که در وبسایت شخصی خود منتشر کرده نوشته است: "من برای ساندرلند آرزوی موفقیت می کنم. ساندرلند باشگاه بزرگی است که برای منطقه شمال شرق انگلستان بسیار مفید بوده است."

او در ادامه نوشت: "به دلیل اظهارات سیاسی سرمربی جدید در گذشته، صلاح می بینم که از مقام خود کناره گیری کنم."

آقای میلیبند پیشتر اعلام کرده بود که از نمایندگی پارلمان کناره گرفته است تا کار جدید خود را در سازمان خیریه کمیته بین المللی نجات در نیویورک آغاز کند.

'نژادپرست نیستم'

دی کانیو، سرمربی سابق تیم فوتبال سویندون جانشین مارتین اونیل شد که بعد از شکست یک بر صفر شنبه شب مقابل منچستریونایتد از سمت خود برکنار شده بود.

پائولو دی کانیو اکنون باید در ۷ بازی باقی مانده مانع از سقوط ساندرلند از لیگ برتر شود.

Image caption پائولو دی کانیو در ۲۰۰۵ پس از دادن سلام هیتلری به هواداران لاتزیو به داشتن گرایش های فاشیستی متهم شد

زندگی حرفه ای دی کانیو همواره با جنجال های زیادی همراه بوده است.

مهاجم سابق وستهم در ۲۰۰۵ به رسانه های ایتالیایی اقرار کرده بود که دارای گرایش های فاشیستی است اما تاکید کرد که "نژاد پرست نیست".

او در سال ۲۰۰۸ و در ۴۰ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد و سه سال بعد به‌عنوان سرمربی تیم سویندون انتخاب شد.

اخیرا، روز ۱۸ فوریه، تصمیم ناگهانی او به کناره گیری از سرمربی گری سویندون، آن هم به دلایل حاشیه ای، یک بار دیگر او را در صدر اخبار ورزشی قرار داد.

با این حال، الیس شورت رئیس باشگاه ساندرلند می گوید به عقیده او دی کانیو تنها مردی است که می تواند این باشگاه را در لیگ برتر حفظ کند.

خانم شورت در بیانیه ای که در وبسایت رسمی باشگاه ساندرلند منتشر شده نوشته است: "پائولو به شدت از چالش پیش رو استقبال می کند. او مصمم و با اراده است و بی صبرانه می خواهد کار را شروع کند. هدف اصلی ما این است که به اندازه کافی امتیاز کسب کنیم تا جایگاه خود را حفظ کنیم. به عقیده من حضور پائولو در تیم شانس ما را برای دستیابی به این هدف بیشتر کرده است."

دی کانیو علاوه بر وستهم و لاتزیو، سابقه بازی در یونتووس، ناپولی، سلتیک اسکاتلند، شفلید ونزدی و چارلتون را هم دارد.