پیروزی رضا مددی با موسیقی ایرانی مقابل مایکل جانسون

مددی
Image caption رضا مددی در سه سال گذشته برنده جایزه "مبارز مردم" شده که از بین ورزشکاران رزمی و توسط مردم سوئد انتخاب می شود

شنبه شب، ورزشگاه ۱۶ هزار نفری گلوبه استکهلم میزبان مهم‌ترین رویداد جهانی در مسابقات «هنرهای رزمی ترکیبی» بود.

ورزشی پرطرفدار در جهان که ترکیبی از کشتی آزاد و فرنگی، بوکس، جوجیتسو، کیک بوکسینگ و چند رشته دیگر است. به همین خاطر برخی چهره‌های صاحب نام کشتی جهان نیز در سطح اول این رشته ورزشی فعالیت می‌کنند.

کنی ماندی قهرمان المپیک سئول و رقیب امیررضا خادم در فینال وارنا ۱۹۹۱، مو لاوال از آمریکا رقیب امیر گنجی در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۰۷، دانیل کورمایر از آمریکا رقیب علیرضا حیدری در نیویورک ۲۰۰۳ و المپیک آتن، خوئل رومه‌رو از کوبا (قهرمان ۱۹۹۹ جهان)، همچنین آلکسیس ویلا از کوبا که قهرمان ۴۸ کیلوی کشتی آزاد جهان بود و ایلیر لطیفی از سوئد، فقط تعدادی از دوبنده پوشان سابق هستند که در این رشته فعال شده‌اند.

جردن باروز ستاره المپیک لندن در ۷۴ کیلوگرم و رقیب صادق گودرزی نیز پس از المپیک بعدی قصد دارد در این رشته به میدان بیاید.

در استکهلم، سیزده مبارزه برگزار شد و نفرات پیروز هرکدام صدها هزار دلار دریافت کردند. به بازنده‌ها هم جوایز نقدی تعلق گرفت. بلیت‌های گران‌قیمت ورود به ورزشگاه، از یک ماه قبل نایاب شده بود. حضور چنین جمعیتی در سوئد برای مسابقات سالنی کم سابقه است.

بازی حیثیتی سوئد و دانمارک در مسابقات هندبال قهرمانی ۲۰۱۱ جهان به میزبانی این کشور ۱۲ هزار تماشاچی داشت.

در یکی از جدال‌ها مایکل جانسون ۲۶ ساله از آمریکا مقابل رضا مددی ۳۴ ساله و ایرانی‌ مقیم سوئد قرار گرفت. او از نوجوانی به سوئد مهاجرت کرده اما با نام ایران در مسابقات شرکت می‌کند.

در مراسم وزن کشی که خود هزاران تماشاچی داشت، فقط مراسم معارفه جانسون و مددی به جنجال کشیده شد و جانسون با کف دست، رقیب خود را هل داد.

Image caption رضا مددی پس از پیروزی مقابل مایکل جانسون آمریکایی

ویدئوهایی از تمرینات مشترک جانسون با مایک تایسون افسانه بوکس در یوتیوب موجود است. او در ۱۰ مسابقه آخر خود هفت پیروزی داشته. جانسون که شش پیروزی‌اش ناک اوت بوده، تمرینات کشتی‌اش را هم زیر نظر کنی ماندی از ستاره‌های کشتی آزاد جهان در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی پیگیری کرده که دارنده یک طلا و یک نقره المپیک و یک طلا و یک نقره جهان است.

اما حتی آموزه‌های کنی ماندی هم مانع از زیر یک خم‌های استادانه مددی در راند دوم و سوم مسابقه نبود. در حالی که جانسون در راند اول میدان‌داری کرده بود، در دو راند بعدی بلافاصله پس از آغاز مبارزه، پای خود را اسیر دست‌های مددی می‌دید و خاک می‌شد.

کلاف در هم پیچیده‌ای از بوکس، کشتی و جوجیتسو در وضعیت خاک هم تداوم داشت. نبردی تمام عیار که سرانجام وقتی مددی سر و گردن رقیب را گرو گرفت، جانسون با کف دست به پای او کوبید که علامت تسلیم و پذیرش شکست، با نتیجه ناک اوت است.

گزارشگر آمریکایی مسابقه به سوابق قهرمانی مددی در رشته کشتی نیز اشاره کرد. او پس از پیروزی، از روی رینگ پرید و در آغوش هوادارانش قرار گرفت.

هیجان مسابقه، هنرنمایی مددی و واکنش کاملاً متفاوت تماشاگران سوئدی به این مسابقه باعث شد او غیر از جایزه نقدی مسابقه، پاداش ۶۰ هزار دلاری «برترین مبارزه شب» را هم نصیب خود کند.

هر کدام از مبارزین در این مسابقات، با تشریفات و نورپردازی ویژه به روی رینگ می‌آمدند. ضمن معرفی آن‌ها توسط گوینده ورزشگاه، موزیک مورد علاقه‌شان نیز در سالن پخش می‌شد. موسیقی قهرمان ایرانی نیز ایرانی بود. آهنگ لیلا با صدای سروش.

رضا مددی که در جام تختی با محسن پودنکی قهرمان سابق ایران کشتی گرفته است، شب قبل از مسابقه‌اش از بیماری او مطلع شد. پس از اعلام مکرر مسئولان ورزش درباره اعزام قهرمان سابق کشتی فرنگی ایران به خارج از کشور برای پیگیری روند درمان و محقق نشدن وعده‌ها، همسر پودنکی از قطع امید پزشکان خبر داد.

رضا مددی پیش از مسابقه‌اش به خبرنگاران گفت: نذر می‌کنم در صورت پیروزی، بخشی از پاداشم را با محسن پودنکی، دوست و رقیب دیروزم قسمت کنم. فردای روز مسابقه اما پودنکی چشم از جهان فروبست. با این‌حال مددی می‌گوید آن‌چه می‌خواستم به محسن تقدیم کنم، سهم خانواده‌اش است.

مددی طی سه سال گذشته در سوئد برنده جایزه «مبارز مردم» شده که از بین قهرمانان کل رشته‌های رزمی و با رای شهروندان سوئدی انتخاب می‌شود. او سابقه غلبه بر قهرمانانی مثل اوریل گاست از اسپانیا، ریمون یارمان از هلند، کارلو پارتر از برزیل، ریک کلمنتی (آمریکا) و یوسلاندی ایزکوئردو (کوبا) را نیز دارد.

با توجه به روش تنظیم جدول مسابقات و برپایی رقابت‌ها در این رشته که بی شباهت به بوکس حرفه‌ای نیست، پیروزی مددی مقابل جانسون بر اهمیت و میزان جوایز مسابقه بعدی او نیز خواهد افزود.