صعود بارسلونا با جادوی مسی، پیروزی بی دردسر بایرن در تورین

مسی
Image caption پدرو روی حرکت مسی که علیرغم مصدومیت به زمین آمده بود، گل مساوی را وارد دروازه پاری سن ژرمن کرد تا این تیم به مرحله نیمه نهایی صعود کند.

بارسلونا پس از آمدن مسی با پاری سن ژرمن مساوی کرد و به دلیل گل زده در خانه حریف به مرحله بعد صعود کرد، بایرن مونیخ هم در بازی‌ای راحت با دوگل یونتووس را شکست داد و تا به جمع چهار تیم مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا پیوست.

پاری سن ژرمن در حالی به نیوکمپ سفر کرده بود که در مسابقه رفت با گل وقت های اضافه بلز ماتیدی موفق شده بود بازی را ۲-۲ مساوی کند و یک گل خارج از خانه در نیوکمپ می توانست باعث صعود آنها به مرحله نیمه نهایی شود.

در این بازی فابرگاس و پدرو وظیفه پر کردن جای لیونل مسی را در خط حمله بارسلونا بر عهده داشتند و در خط دفاع این تیم هم با وجود مصدومیت ماسچرانو و همین طور پویل، آدریانو در کنار پیکه خط دفاعی بارسلونا را تشکیل داده بودند.

کارلو آنجلوتی سرمربی پاری سن ژرمن هم مارکو وراتی را جایگزین دیوید بکهام کرده بود و تیاگو موتا بازیکن سابق بارسلونا هم به جای بلز ماتیدی در ترکیب اولیه این تیم قرار داده بود.

پاری سن ژرمن با حضور سه مهاجم گلزن در خط حمله یعنی زلاتان ابراهیموویچ، لاوتزی و لوکاس مورا بارها در نیمه اول دفاع بارسلونا را تحت فشار قرار داد.

دفاع بارسلونا روی حرکت سرعتی و تکنیکی سه مهاجم پاری سن ژرمن دچار مشکل شد و خوش شانس بود که در نیمه نخست گلی دریافت نکرد.

در نیمه نخست اسکیل لاوتزی مهاجم آرژانتینی پاری سن ژرمن چند موقعیت خوب گلزنی داشت. در یکی از این فرصت‌ها روی پاس در عمق ابراهیموویچ وارد محوطه جریمه کاتالان ها شد ولی ضربه آخر او را ویکتور والدز با پا دفع کرد.

بارسلونا بدون حضور لیونل مسی به مانند شیر بی یال و دم بود. حضور سس فابرگاس در نوک خط حمله هم نتواست جای خالی مسی را برای بارسلونا پر کند.

سس فابرگاس در بازی شنبه بارسلونا مقابل مایورکا جای لیونل مسی بازی کرد و در آن بازی هت تریک کرد.

لوکاس مورا هافبک پاری سن ژرمن در نیمه اول با حرکت در عمق خط دفاعی بارسلونا صاحب موقعیت‌های مناسبی برای گلزنی شد، ضربه سر او روی ارسال ابراهیموویچ و واکنش عالی ویکتور والدز یکی از موقعیت‌های خوب پاری سن ژرمن برای گلزنی در نیمه اول بود.

پاری سن ژرمن در نیمه دوم همانند نیمه نخست بر بازی مسلط بود. بارسلونا هم بدون مسی در خط حمله نمی توانست خطر جدی را روی دروازه صدرنشین لیگ فرانسه ایجاد کند.

حرکات ابراهیموویچ، مورا و لاوتزی روی ضد حمله بارها در نیمه دوم پاری سن ژرمن را صاحب موقعیت کرد تا اینکه روی یکی از همین موقعیت‌ها خاویر پاستوره در دقیقه ۵۰ با پاس ابراهیموویچ دروازه ویکتور والدز را باز کرد.

گل پاری سن ژرمن، تنش را در ورزشگاه نیوکمپ بالا برد ولی تصاویر گرم کردن لیونل مسی دوباره هواداران بارسلونا را امیدوار کرد.

مسی به جای سس فابرگاس و با تشویق بی امان هواداران بارسلونا در دقیقه ۶۲ به بازی آمد. پس از آمدن او به بازی آمدن شیوه بازی کاتالان‌ها به کلی عوض شد و آنها با اعتماد به نفس بالاتری بازی کردند.

ده دقیقه پس از حضور مسی همه چیز به نفع بارسلونا تغییر کرد. دو دریبل زیبا و پاس او به داوید ویا و در نهایت شوت دقیق پدرو بارسلونا را صاحب گل کرد.

پس از گل پاری سن ژرمن تلاش کرد که دوباره پیش بیفتد ولی حضور الکس سونگ و دفاع خوب بارسلونا آنها را در گلزنی ناکام گذاشت.

بارسلونا و پاری سن ژرمن در نهایت ۳-۳ در مجموع دو بازی رفت و برگشت مساوی شدند ولی بارسلونا به دلیل گل زده در خانه حریف برای ششمین بار به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان صعود کرد.

بایرن مونیخ ۲ - یونتووس صفر

بایرن مونیخ قهرمان زود هنگام بوندس لیگا در بازی رفت با پیروزی راحت دو بر صفر به تورین رفته بودند.

از سوی دیگر یونتووس پیش از در این فصل لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه خانگی خود نباخته بود و همین رکورد شکست ناپذیری هواداران این تیم را به جبران نتیجه بازی رفت امیدوار کرده بود.

یونتووس مسابقه را به حمله برای جبران نتیجه بازی رفت آغاز کرد اما بازیکنان یوپ هاینکس از شروع تا انتهای مسابقه بر بازی تسلط داشتند و خط میانی این تیم با در اختیار گرفتن توپ و کنترل بازی مانع از حرکت مهاجمان یونتووس شدند.

یونتووس در دقیقه ۲۳ با ضربه آندره پیرلو روی ضربه آزاد می توانست به گل برسد و مانوئل نوئیر دروازه‌بان بایر مونیخ با واکنشی زیبا توپ را به کرنر فرستاد.

حملات اولیه تیم میزبان با بازی خوب بایرن کم و کمتر شد. بایرن با اتکا به خط میانی پر قدرت خود بازی را در اختیار خود گرفت و به باز کردن دروازه نزدیک تر شد.

ماریو مانجوکیچ روی یکی از موقعیت‌های بایرن می توانست زننده گل اول این تیم باشد ولی تکل به موقع سیمونه پادویین مدافع یونتووس مانع از گلزنی او شد.

توماس مولر از داخل محموطه جریمه توپ را به بیرون زد، شوت سنگین داوید آلابا را لویجی بوفون دفع کرد و بایرن در نیمه نخست را بدون گل به رختکن رفت.

یونتووس همانند نیمه نخست، بازی را در نیمه دوم تهاجمی شروع کرد. از سوی دیگر بایرن مونیخ با توجه به بازی رو به جلوی یونتووس روی ضد حمله‌ها خطر ساز شد.

در دقیقه ۵۷ بازی پاس ماریو مانجوکیچ به آرین روبن وضربه کات دار او به تیر دروازه یونتووس برخورد کرد.

سرانجام بایرن در دقیقه ۶۴ بازی به گل رسید. ژاوی ماتیز روی ضربه کاشته باستین شواین اشتایگر توپ را به سمت دروازه یونتووس زد که بوفون با واکنش عالی توپ را دفع کرد ولی در برگشت ماریو مانجوکیچ با ضربه سر شیرجه‌ای توپ را وارد دروازه تیم میزبان کرد.

بایرن مونیخ به راحتی توسط توماس مولر می توانست دقایقی بعد گل دوم را هم به ثمر برساند ولی ضربه او به بیرون رفت.

اما قهرمان بوندس لیگا بالاخره در دقیقه ۹۰ گل دوم راه هم به یونتووس زد. کلودیو پیزارو روی پاس شواین اشتایگر توپ را از میان پای بوفون عبور داد تا بایرن با پیروزی چهار بر صفر در دو بازی رفت و برگشت به نیمه نهایی صعود کند.

باواریایی ها در سال ۲۰۱۰ نایب قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند و ممکن است در مرحله نیمه نهایی با یکی از سه تیم قدرتمند اروپا یعنی بارسلونا، رئال مادرید و یا حتی بوروسیا دورتموند بازی کنند.

مطالب مرتبط