چرا احسان حدادی از همراهی تیم ملی ایران انصراف داد؟

احسان حدادی
Image caption احسان حدادی تنها مدال آور تاریخ دو ومیدانی ایران در بازی‌های المپیک است

تنها مدال آور تاریخ دو و میدانی ایران در مسابقات جهانی و المپیک می‌گوید: «در هیچ کدام از رقابت‌های ملی و انفرادی شرکت نخواهم کرد و در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی و مسابقات قهرمانی آسیا نیز حضور نخواهم یافت.»

احسان حدادی خواستار پرداخت هزینه‌ مسافرت‌های ورزشی‌اش شده اما شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان، سفر او به آمریکا برای انجام تمرینات و شرکت در مسابقات جایزه بزرگ را تایید نکرده. به این ترتیب، مخارج حضور ستاره ورزش ایران در آمریکا به عهده خودش خواهد بود.

حدادی گفته است تا زمانی که تمام پول‌هایم پرداخت نشود در هیچ کدام از رقابت‌های ملی شرکت نمی‌کنم.

او در المپیک لندن در مرحله مقدماتی با اولین پرتاب به فینال راه یافت و پس از رابرت هارتینگ آلمانی صاحب گردن آویز نقره شد که نخستین مدال المپیک ایران در رشته‌هایی غیر از کشتی آزاد، کشتی فرنگی، وزنه برداری و تکواندو بود.

حدادی حالا تمرینات پرفشار را در ایالت ویرجینیا سپری می‌کند و ۲۴ می - سوم خرداد در کالیفرنیا مسابقه دارد. یازدهم خرداد هم لیگ الماس در آمریکا پیگیری خواهد شد.

حدادی که قبل از المپیک هم از منتقدان مسئولین ورزش بود، پس از المپیک به روزنامه همشهری گفت: «هیچ کس خبر نداشت روز عید نوروز تک و تنها در آلمان دستم را جراحی کرده و هزینه‌های سنگینش را هم پرداختم. اما بعد از آن خیلی‌ها گفتند حدادی دیگر نمی‌تواند مسابقه بدهد، این مدال ثابت کرد خیلی‌ها حرف بیراه می‌زنند!»

حدادی در سیزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان به میزبانی کره جنوبی و در ورزشگاه ۶۷ هزار نفری دایگو، مدال برنز پرتاب دیسک را گرفت که نخستین مدال تاریخ دو و میدانی ایران در مسابقات جهانی محسوب می‌شود.

موفق‌ترین دو و میدانی‌کار تاریخ ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا چهار مدال طلا در کره جنوبی، اردن، چین و ژاپن به گردن آویخته و دو طلای بازی‌های آسیایی در دوحه و گوانگ‌جو گرفته.

طلای جوانان آسیا، قهرمانی ۲۰۰۴ جوانان جهان در ایتالیا، نایب قهرمانی جام جهانی، همچنین دو مدال نقره و برنز از جام بین‌قاره‌ای نیز در کارنامه افتخارات او درج شده.

او نیز مانند سایر قهرمانان المپیک، پاداش دولت ایران به مدال آوران المپیک را ناچیز دانسته و می‌گوید: "با این پولی که دادند خرج بنزین و چند تا سفر خارجی‌ام درمی آید! تازه دوستان اعلام کردند پاداش طلا که ۲۰۰ سکه است را به احسان می‌دهیم، اما فقط ۱۵۰ سکه دادند!"

به گفته رکورددار پرتاب دیسک آسیا، غیر از پاداش ۵۰ میلیون تومانی و اهدای خودرو از مدیرعامل یکی از باشگاه‌ها، «همه آن‌هایی که قول زمین، ماشین و سکه دادند، هیچ کدام از وعده‌هایشان را عملی نکردند. کلاً از آدم‌های دروغگو بدم می‌آید. خیلی از آن‌هایی که دم از دوست داشتن ایران و ایرانی می‌زنند، دروغ می‌گویند.»

رییس فدراسیون دو و میدانی ایران در واکنش به اظهارات احسان حدادی، از آیین‌نامه‌ای صحبت کرده است که به کمک هزینه‌های دوومیدانی‌کاران احتصاص دارد. افشین داوری به ایسنا گفته این نتیجه ۱۴ جلسه مشترک با افراد مختلف است و او امیدوار است بتواند قدم مثبتی در راه پیشرفت دو و میدانی باشد.

متولی دو و میدانی ایران با اشاره به «شرایط سخت اقتصادی» و قرار گرفتن در اقتصاد مقاومتی، درباره اعزام تیم ملی به مسابقات غرب آسیا گفت:" کار سختی است و باید در این سختی‌ها ساخته شویم. کشور ما تاکنون مراحل سختی را با سربلندی پشت سر گذاشته و این مشکل را هم حل می‌کند. باید عاقلانه عمل کنیم."

افشین داوری درباره وضعیت احسان حدادی گفت: "یکی از اهداف‌ حدادی در آمریکا پیدا کردن مربی است. او با اشمیت که نایب قهرمان المپیک است صحبت کرده. حالا منتظریم به ایران برگردد و تمام جوانب را بررسی کنیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم."

حدادی در آمریکا با صراحت اعلام کرده در مسابقات ملی از جمله بازی‌های غرب آسیا شرکت نخواهد کرد اما افشین داوری می‌گوید مسابقه‌های غرب آسیا برای ایران اهمیت فراوانی دارد.

حدادی قبل از سفر به آمریکا به ایسنا گفته بود: "چرا مسئولان ورزش در حالی که باید حامی قهرمانان باشند این طور رفتار می‌کنند؟ نمی‌خواهم در ناراحتی حرف‌های تندی بزنم، اما این رفتار درست نیست."