'فینال' لیگ برتر: استقلال – سپاهان

Image caption برنده بازی استقلال-سپاهان به احتمال زیاد قهرمان لیگ برتر خواهد شد

برنده دیدار هیجان انگیز استقال یا سپاهان را در دو هفته مانده به پایان مسابقات می‌توان قهرمان این دوره از لیگ برتر دانست اما تساوی در این دیدار و پیروزی تراکتور سازی در مقابل فولاد، تیم تبریزی را به عنوان یکی از شانسهای قهرمانی معرفی خواهد کرد.

امروز دوشنبه (۲۶ فروردین) با برگزاری چند دیدار مهم و سرنوشت ساز هفته سی و دوم لیگ برتر فوتبال ایران به پایان می‌رسد و تیمهای استقلال و سپاهان به عنوان دو مدعی اصلی قهرمانی دیداری سرنوشت ساز را در تهران برگزار خواهند کرد.

این مسابقه را می توان فینال لیگ دانست، فینالی که اگر برنده نداشته تبریزیها را خوشحال خواهد کرد هرچند باید اذعان داشت که فولاد نیز حریفی آسان برای تراکتور نخواهد بود.

این تیم خوب و با کیفیت نیز از انگیزه های خاص خود برخوردار است و پیروزی جوانان اهوازی درمقابل تراکتور سازی می‌تواند سهمیه آسیایی این تیم را تا حدود زیادی تضمین کند و به همین دلیل این بازی هم از حساسیتهای زیادی برخوردار است.

در پایین جدول تکلیف تیمهای سقوط کننده مشخص شده است با انجام بازیهای لیگ در جمعه گذشته تیمهای نفت آبادان ،گهر دورود و پیکان تهران به لیگ دسته یک سقوط کرده اند و از بین ذوب آهن ،آلومینیوم و داماش هم یک تیم سقوط خواهد کرد.

البته باید ببینیم بستگی به تصمیم گیری مسئولان فوتبال ایران در باره اینکه لیگ برتر در فصل آینده چند تیم داشته باشد چه تصمیمی خواهند گرفت، در صورت هجده تیمی بودن لیگ در فصل آینده خطرسقوط این تیمها را تهدید نخواهد کرد.

حال نگاهی خواهیم داشت به بازیهای مهم این هفته لیگ.

استقلال – سپاهان

استقلال در مهمترین دیدار این فصل لیگ برتر در تهران به مصاف سپاهان می‌رود. در دیدار گذشته این دو تیم در مرحله نیمه نهایی جام حذفی که در استادیوم آزادی برگزار شد، سپاهان توانست با برنامه ریزی و تاکتیک درست، حریف قدرتمند خود را در ضربات پنالتی مغلوب کند.

تیم اصفهانی با پرسینگ و بستن کناره ها، استقلال را در بازی گذشته زمین گیر کرده بودند. زردپوشان اصفهانی به محض دریافت توپ باتمامی سرعت به سمت دروازه استقلال یورش میبردند و در یکی ازاین ضد حمله ها نیز به گل رسیدند.

در این دیدار به احتمال فراوان کرانچار سعی خواهد کرد همین رویه را در پیش بگیرد، یعنی با ازکار انداختن بازیکنان کناری استقلال و فشار به بازیکنان کلیدی این تیم مانند جباری و نکونام جریان بازی را در دست بگیرد و با سرعت سوکای و تکنیک خلعتبری، در ضد حمله استقلال را تحت فشار قرار دهد.

در سیستم مورد نظر کرانچار، بازیکنان باید از آمادگی بدنی مطلوب برخوردار باشند و به همین دلیل کادر فنی سپاهان در دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا از بازیکنان کلیدی و با تجربه خود مانند نویدکیا کمتر استفاده می‌کرد تا در بازیهای بزرگ لیگ از آمادگی لازم برخوردار باشند.

سپاهان در این دیدار با تمامی بازیکنان کلیدی اش در میدان حاضر خواهد شد. شهاب گردان در درون دروازه ، طالبی و سوشا در مرکز خط دفاعی و حاج صفی و جعفری در کناره ها انجام وظیفه می‌کنند . صرفنظر از حاج صفی که تمایل فراوانی برای حمله دارد دیگر مدافعان سپاهان بیشتر در خط دفاعی باقی خواهند ماند.

در غیاب بولکو بازیکن تاثیرگذار و با تجربه این تیم، جعفری جوان بازی خواهد کرد اما زوج طالبی و سوشای استرالیایی پاشنه آشیل این تیم بحساب می آید . سوشا در بیشتر مواقع از جریان بازی خارج میشود و طالبی نیز دربازیخوانی دچار اشتباه می‌شود که خط حمله استقلال می‌تواند از ان استفاده کند.

امید ابراهیمی ،جهان عالیان ،پاپی و محرم نویدکیا خط هافبک خلاق سپاهان را تشکیل خواهند داد که می‌توانند با توانایی خود در حفظ توپ و پاسهای دقیق نویدکیا در عمق، خلعتبری تکنیکی و سوکای سرعتی را صاحب موقعیت کنند .اگر تیمی بتواند خط هافبک با کیفیت سپاهان را از جریان بازی خارج کند و نبض میدان را در اختیار بگیرد خط دفاعی سپاهان از استحکام لازم برخوردار نیست و مطمئنا استقلال نیز به این موضوع توجه خواهد داشت.

به همین دلیل استقلال در این دیدار سعی خواهد کرد با اضافه کردن یکی از مهاجمان خود به خط هافبک، با ایجاد برتری عددی، بازی را در میانه میدان در اختیار بگیرد . شاید برهانی بهترین گزینه در این پست باشد اما غیبت او تاثیرفراوانی در تاکتیک مورد نظر کادر فنی استقلال خواهد داشت.

استقلال در خط حمله نیازمند بازیکنان سرعتی و تکنیکی مانند برهانی است که بتوانند این نقش را بخوبی ایفا کند. ایمان موسوی بهترین جایگزین بنظر می رسد اما با توجه به کم‌تجربگی او شاید اکبرپور باتجربه این نقش را بعهده بگیرد.

در این دیدار نقش بازیکنان بازیساز بسیار مهم و حیاتی است. در سپاهان محرم نویدکیا و در استقلال محتبی جباری نقشی کاملا مشابه ایفا خواهند کرد. در صورت از کار افتادن این دو بازیکن، سیستم تهاجمی هر دو تیم دچار مشکل خواهند شد. در این حالت نقش دیگر بازیکنان حیاتی خواهد شد. در استقلال پژمان منتظری با اضافه شدن در زمان حمله میتواند گره بازی را بازکند و سپاهان نیز میتواند روی توانایی های جمشیدیان حساب کند.

تراکتور – فولاد

همزمان با بازی بزرگ هفته، دو تیم خوب تراکتورسازی و فولاد در تبریز دیدار خواهند کرد. تراکتور بدلیل ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا بدنبال پیروزی در این دیدار است تا با تماشاگران خونگرم خود آشتی کند.

تونی اولیویرا مربی با هوش و احساسی تراکتور باید مراقب خط دفاعی خود باشد تا بی مهابا در حمله شرکت نکنند.

فولاد با داشتن بازیکنان تکنیکی و سرعتی مانند آرش افشین و اسماعیل شریفات می‌تواند خط دفاعی کند تراکتور را با مشکلات فراوانی -مانند بازی با الشباب- روبرو کند.

فولاد با توجه به قدرت فراوان در میانه میدان و توانایی بازیکنانش در خط حمله حریف سرسختی برای تراکتور است و بازیکنان تراکتور باید مراقب بختیار رحمانی مغز متفکر تیم خوزستانی باشند.

مطالب مرتبط