گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار لغو فرمول یک بحرین شدند

Image caption نقاشی دیواری در شهر منامه با عنوان"فرمول یک در بحرین را تحریم کنید"

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا پس از ناآرامی های روزهای اخیر در بحرین، خواستار لغو مسابقه روز یکشنبه فرمول ۱ در این کشور شدند.

تظاهرات گروه‌های شیعه مخالف خاندان سلطنتی حاکم بر بحرین، همزمان با برگزاری مسابقات فرمول ۱ و از جمعه هفته گذشته آغاز شده است.

در نامه‌ای که بیست نفر از نمایندگان پارلمان بریتانیا با عنوان "گروه پارلمانی دموکراسی برای بحرین" به برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک ارسال کرده اند، آمده است: "ما از شما درخواست می کنیم که مسابقه گرند پری بحرین را لغو کنید. به نظر می‌آید که مانند سال گذشته وجهه مسابقات آسیب خواهد دید."

در بخش دیگری از این نامه آمده است: "از آوریل ۲۰۱۲ عده زیادی که کودکان هم جزء آنها هستند در بحرین جان خود را از دست داده‌اند و کل کشور در یک سال گذشته با ترس و تهدید مواجه بوده است."

این گروه همچنین به پخش کننده‌های تلویزیونی، تیم‌ها و راننده‌ها و حامیان مالی در مورد مسابقه فرمول یک بحرین نامه نوشتند.

در سال ۲۰۱۱ مسابقه فرمول یک، پس از آغاز درگیری بین مخالفان دولت و پلیس ابتدا به تعویق افتاد و پس از یک ماه ادامه اعتراضات و کشته شدن ۳۵ نفر لغو شد.

اما سال گذشته و با وجود اعتراضات به برگزاری این رقابت‌ها، برنی اکلستون رئیس فرمول یک و فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی با اطمینان از امن بودن بحرین این کشور را برای انجام این مسابقات مناسب ارزیابی کردند.

پیش از این برنی اکلستون در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته بود: "دلیلی وجود ندارد که این مسابقه موفق برگزار نشود."

او درباره برگزاری اعتراضات گفته: "چه اتفاقی افتاده؟ آنها الان در حال اعتراض هستند؟ من چیزی در این باره نمی دانم. هیچ کس در آنجا اعتراض نمی‌کند."

دیروز انفجار یک اتومبیل در مرکز تجاری بحرین تردیدهایی را در مورد امنیت برگزاری مسابقات فرمول یک در این کشور بوجود آورد.

رئیس مسابقات فرمول یک گفته است: "ما نمی خواهیم شاهد درگیری و بحث مردم بر سر چیزهایی که ما از آنها سر در نمی آوریم باشیم، زیرا که ما این چیزها را نمی فهمیم. برخی از مردم فکر می کنند که مشکلات آنها تقصیر ماست."

آقای اکلستون در ادامه حرف‌هایش در مورد برگزاری این مسابقات در سال گذشته گفته است: "پارسال من با برخی از نماینده‌های معترضان صحبت کردم، این خیلی مشکل است که واقعا بگویی حق با کدام طرف است."

با این وجود مسئولان بحرینی وعده داده‌اند که "تمهیدات امنیتی لازم" را برای این گرند پری به کار گیرند.