خودداری شمشیربازان ایرانی از رقابت با تیم اسرائیل

Image caption به نوشته سایت فدراسیون شمشیربازی ایران شمشیربازان ایرانی در "حمایت از مردم فلسطین" از رویارویی با نمایندگان اسرائیل خودداری کردند

در رقابت‌های شمشیربازی جوانان جهان به میزبانی کرواسی، سه نماینده ایران در اسلحه اپه و فلوره از انجام مبارزه با رقبای اسراییلی خودداری کرده‌اند.

پیش از این برای پیشگیری از اعمال محرومیت از سوی فدراسیون جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک، گفته می‌شد ورزشکاران ایرانی به خاطر بیماری و مصدومیت ناگهانی مسابقه نداده‌اند، اما این بار فدراسیون شمشیربازی ایران با صراحت عنوان کرده که ورزشکاران اعزامی را به خاطر "پیروی از آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی" از انجام مسابقه بازداشته.

این فدراسیون در گزارش اصلی سایت رسمی خود با اشاره به بهداد مرادی، امیررضا کنعانی و علیرضا ادهمی نوشته است که آن‌ها در حمایت از فلسطینی‌ها از رویارویی با نمایندگان اسراییل خودداری کرده‌اند.

این در حالی است که بهداد مرادی موقعیت بسیار خوبی برای کسب موفقیت در این مسابقات داشت.

او در برابر شمشیربازانی از الجزایر، اروگوئه، پرتغال، مکزیک، اسلواکی و دانمارک پیروز شده و با شکست تمامی رقبا به عنوان نفر برتر صعود کرد. پاداش این نتایج، مواجهه با قرعه استراحت در مرحله بعد و سپس رویارویی با حریفی آسان‌تر بود.

مرادی باید با شمشیرباز اسراییلی مسابقه می‌داد اما طبق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران از حضور بر روی پیست انصراف داد و تمام پیروزی‌های قبلی‌اش بی‌حاصل ماند.

امیررضا کنعانی دیگر نماینده ایران هم در جدول مقدماتی با نماینده اسراییل روبرو شد تا بدون انجام مسابقه از دور رقابت‌ها حذف شود.

در اسلحه فلوره علیرضا ادهمی تنها نماینده ایران بود که بین ۱۲۷ شمشیرباز مقابل نمایندگان رومانی، پرتغال، امارات و مصر پیروز شد تا راهی مرحله شود و قرعه استراحت را به خود اختصاص دهد.

اما او نیز در مرحله حذفی با حریف اسراییلی روبه‌رو شد و طبق اعلام فدراسیون شمشیربازی ایران "در اقدامی جوانمردانه به خاطر مردم فلسطین" مسابقه نداد.

ورزشکاران ایرانی در سه دهه اخیر از برگزاری مسابقه با حریفان اسراییلی بازمانده‌اند.

در مسابقات کشتى فرنگى قهرمانی جهان که سال ۱۹۸۳ به میزبانى کى‌یف و در کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق برگزار شد، بیژن سیف‌خانى در ۷۴ کیلو مقابل رابینسون کوناشویلى از اسراییل پیروز شد و در پایان هم به مقام نهم رسید.

روزنامه کیهان عکس او را چاپ کرد و ضمن ستایش به خاطر غلبه بر حریف اسراییلی، ارزش پیروزى‌اش را کمتر از طلا ندانست. اما همزمان على‌اکبر ولایتى وزیر وقت امور خارجه، دستور بازگشت فورى کاروان اعزامی را صادر کرد؛ در حالى که هنوز مسابقات کشتى آزاد، آغاز نشده بود.

اعضاى تیم به ایران بازگشته و برخى از مسئولین نیز توبیخ شدند. وزارت خارجه گفت: وقتى اسراییل را به رسمیت نمى‌شناسیم، دلیلى ندارد ورزشکاران‌مان با آن‌ها مسابقه بدهند.

این رویه‌ تا امروز ادامه داشته.

طی این سه دهه برخی ورزشکاران پس از مسابقه ندادن با رقبای اسراییلی، به دلایل مختلف، فرصت عضویت مجدد در تیم ملی را پیدا نکرده و پرونده ورزشی‌شان بسته شده است.

حالا در مسابقات شمشیربازی جوانان جهان نیز ایران رسماً اعلام کرده که دو نماینده‌اش به خاطر مسائل سیاسی از رویارویی با اسراییلی‌ها خودداری کرده‌اند.

چنین صراحتی با توجه به تهدیدات جدی و هشدارهای فدراسیون‌های جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک، دور از ذهن بود. گرچه مشخص نیست در خود کرواسی همین موضوع به عنوان دلیل امتناع از مبارزه، به مسئولین مسابقات اعلام شده باشد.

در مسابقات شنای قهرمانی جهان در شانگهای هنگامی که مارکولسکو مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شنا، ایران را تهدید به محرومیت کرد، محمد علیرضایی شناگر اعزامی گفت به دلیل خستگی ناشی از پرواز از مسابقه انصراف داده. او در المپیک پکن هم دلیل شنا نکردنش با رقیب اسراییلی را عود کردن ناگهانی آپاندیس عنوان کرده بود.

دل‌درد ناگهانی، سر ‌درد ناگهانی، ترکیدن آپاندیس، فتق و بیماری‌هایی از این دست، بهانه‌هایی هستند که در چهار سال اخیر، ورزشکاران ایرانی پس از مبارزه نکردن با رقبای اسراییلی، ناچار به پزشک مسابقات اعلام می‌کنند تا با محرومیت مواجه نشوند.