ماراتن لندن در امنیت برگزار شد

ماراتن لندن، امروز یکشنبه ۲۱ آوریل (۱ اردیبهشت‌)، در حالی آغاز شد که شرکت کنندگان و تماشاچیان در ابتدا به مدت ۳۰ ثانیه به احترام قربانیان بمب‌گذاری هفته گذشته بوستن سکوت کردند.

این مسابقه از پارک بلک‌هیث، در جنوب شرقی لندن شروع شد و با گذشتن از نقاط دیدنی این شهر، مثل ساعت بیگ‌بن و پل لندن، در نزدیکی کاخ باکینگهام به پایان رسید.

در بخش مردان، سگای کبدی، دونده اتیوپیایی، با گذشتن از امانوئل موتای، قهرمان سال ۲۰۱۱، توانست با ثبت زمان ۲ ساعت و ۶ دقیقه و ۴ ثانیه به مقام اول ماراتن لندن برسد.

پریسکا جپتو، دونده اتیوپیایی هم با ثبت زمان ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه و ۱۵ ثانیه، اولین زنی بود که از خط پایان این مسابقه گذشت.

Image caption بسیاری از شرکت‌کنندگان با زدن روبان مشکی با بازماندگان حادثه بوستون ابراز همدردی کردند

اگر حادثه برخورد تیکی گلانا، قهرمان ماراتن المپیک ۲۰۱۲ لندن، با صندلی چرخدار یکی از شرکت‌کنندگان اتفاق نمی‎‌‌افتاد شاید جپتو شانس برنده شدن در این مسابقه را نمی‌داشت.

گلانا در یکی از ایستگاه‌های آب نوشیدنی، در حال نزدیک شدن به ایستگاه بعد از برخورد با صندلی چرخ‌دار جاش کسیدی، شرکت‌کننده کانادایی زمین خورد و از رقبایش عقب‌ماند، او به مسابقه ادامه داد، اما نتیجه به دست آمده از این مسابقه، با نتایج قبلی او در مارتن فاصله زیادی داشت.

با توجه به بمب‌گذاری در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون، کشته شدن ۳ نفر و به جای ماندن بیش از ۱۷۰ زخمی، برای بسیاری از شرکت‌کنندگان و تماشاچیان ماراتن لندن نگرانی تکرار حادثه‌ای مشابه وجود داشت، اما این نگرانی مانع برگزاری این مسابقه نشد.

بسیاری از دونده‌های ماراتن امروز لندن، با بستن روبان مشکی، یاد قربانیان روز دوشنبه بوستون را گرامی داشتند.

در مسابقه امروز لندن، پلیس این شهر تلاش کرد تا با به کارگیری صدها نیروی پلیس، حدود ۴۰ درصد بیشتر از سال گذشته و استفاده از سگ‌های جستجوگر، ماراتن لندن را در امنیت کامل برگزار کند.

شاهزاده هری، فرزند ولیعهد بریتانیا و حامی بنیاد خیریه برگزارکننده ماراتن لندن هم گفت که هرگز شرکت نکردن در رقابت امروز، تحت تاثیر اتفاق دوشنبه گذشته بوستون و مسائل امنیتی جایی در تصمیماتش نداشته است.

او در ادامه گفت: "نکته قابل توجه در مورد ماراتن حضور دونده‌ها فارغ از رنگ پوست، نژاد، مذهب و ملیت است، همه با هم و در کنار هم در این مسابقه شرکت می‌کنند."

ماراتن لندن از سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۶۰ هجری شمسی) در این شهر برگزار می‌شود.

بیشتر دونده‌ها در این مسابقه غیر حرفه‌ای هستند و معمولا با هدف کمک به امور خیریه در این مسابقه شرکت می‌کنند.