استقلال و تراکتور در فکر صعود ،سپاهان به دنبال اعتبار از دست رفته

Image caption تراکتور سازی سه شنبه در ابوظبی با الجزیره دیدار میکند.

سه شنبه لیگ قهرمانان آسیا پی گیری خواهد شد . استقلال در تهران میزبان الریان قطر است. سپاهان نیز در همین روز در دوبی با النصر دیدار خواهد کرد و چهار شنبه تراکتور در ابوظبی با الجزیره امارات بازی خواهد کرد.

در شرایط فعلی استقلال و تراکتور از شانس بیشتری برای صعود برخوردارند و سپاهان برای صعود باید منتظر نتایج دیگر تیمها باشد. زرد پوشان اصفهانی بر روی کاغذ شانسی برای صعود ندارند و شاید معجزه ای رخ دهد تا سپاهان بتواند با پیروزی در این دیدار و شکست احتمالی الغرافه قطر در مقابل الاهلی عربستان امید هایش برای صعود دوباره زنده شود.

در این صورت سپاهان با پیروزی بیش از سه گل در آخرین بازی خود مقابل الغرافه در اصفهان می تواند به مرحله بعدی مسابقات راه پیدا کند که با توجه به شرایط فعلی زردپوشان اصفهانی این موضوع کمی بعید به نظر می رسد. سپاهان که یکی از پرافتخارترین و پرسابقه ترین تیم های حاضر در این دوره از لیگ قهرمانان آسیا به شمار می آید با نتایج ضعیف در این دوره از مسابقات علاوه بر اینکه جایگاه خود را در فوتبال آسیا تا حدود زیادی از دست داده است اعتبار فوتبال ایران را نیز زیرسوال برده است.

شاید انتظارات از سپاهان نسبت به دیگر نمایندگان ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات بیشتر باشد که با توجه به سابقه نماینده اصفهان این انتظارات منطقی نیز به نظر میرسید. اما مسئولین این تیم با سابقه اولویت و سیاست تیمی، خود را برمبنای قهرمانی در لیگ های داخلی معطوف کرده اند که نشان از نتیجه گرایی کوتاه مدت در فوتبال ایران است. سپاهان میتوانست با برنامه ریزی اصولی به مراحلی بالاتر از فوتبال ایران فکر کند. قهرمان فصل گذشته فوتبال ایران با در اختیار داشتن تمامی امکانات لازم و با تقویت کادر فنی و بازیکنان مورد نیاز خود می توانست در صورت صعود از این مرحله در سال آینده به مدعی اصلی قهرمانی در آسیا تبدیل شود، اما متاسفانه این تیم در حال حاضر فاصله چندانی به خارج شدن از گردونه مسابقات ندارد.

تراکتور سازی تبریز- الجزیره امارات

Image caption استقلال سه شنبه در آزادی به دیدار الریان قطر می رود.

تراکتور سازی سه شنبه در ابوظبی با الجزیره دیدار میکند. در بازی گذشته این دو تیم شرایط استادیوم تبریز، حضور پرشمار تماشاگران ، عدم آشنایی تیم اماراتی از نوع بازی تراکتور و بازی پرفشار بازیکنان ایرانی ازعوامل اصلی برتری تیم تبریزی به شمار می رفت. بازیکنان تراکتور در بازی رفت با پرسینگ در تمامی نقاط زمین نبض بازی را در اختیار گرفته بودند و با اضافه شدن مدافعین کناری به خط میانی با برتری عددی در این نقطه از زمین بازی را به نفع خود به پایان رساندند.

حضور پر تعداد بازیکنان تراکتور سازی در زمان حمله از مشخصات بارز این تیم محسوب می شود اما در این بازی شرایط تا حدود زیادی متفاوت است. پیروزی الجزیره در این بازی میتواند امیدهای این تیم را برای صعود زنده نگه دارد و در صورت تساوی و یا شکست این تیم از گردونه مسابقات خارج خواهد شد. به همین دلیل این تیم با یک بازی سراسر هجومی بدنبال سه امتیاز بازی می باشد که این موضوع می تواند مورد توجه کادر فنی و بازیکنان تراکتور قرارگیرد.

انتخاب یک سیستم دفاعی مناسب و استفاده از موقعیتهای بوجود آمده در زمان ضد حمله می تواند ضامن پیروزی تراکتور در این بازی باشد. سرعت و تکنیک محمد ابراهیمی به همراه ابراهیم زاده جوان کلید موفقیت تراکتور در این بازی است. تراکتور سازی باید تمامی تاکتیکهای هجومی الجزیره را از کار بیاندازد که محور اصلی آن دلگادو بازیکن آرژانتینی این تیم است. در صورت کنترل این بازیکن و قطع ارتباط او با ریکاردو، مهاجم برزیلی الجزیره قدرت خط حمله این تیم اماراتی تا حدود زیادی مهار خواهد شد. تساوی در این دیدار میتواند بهترین نتیجه برای تراکتور باشد تا در بازی پایانی خود در مقابل الجیش به لطف شرایط میزبانی صعود خود را قطعی کند.

استقلال تهران – الریان قطر

استقلال سه شنبه در آزادی به دیدار الریان قطر می رود. پیروزی در این بازی می تواند حضور استقلال در مرحله بعدی این دوره از مسابقات را قطعی کند .آبی پوشان در بازی رفت پیروزی را با بی تجربگی در سیتم دفاعی خود با تساوی تعویض کردند و در حالی که سه بار در جریان بازی از حریف خود پیشی گرفته بودند در نهایت به یک امتیاز بازی قناعت کردند. استقلال از نقاط برتری الریان به خوبی آگاهی دارد. تاباتا هافبک بازیساز و برزیلی تبار این تیم به همراه نیلمار، دیگر مهاجم برزیلی این تیم در دیدار رفت همه کاره میدان بودند . در این بازی کادر فنی استقلال باید تمهیدات ویژه ای برای مهار این دو بازیکن بیاندیشد تا بتواند با استفاده از کندی مدافعین الریان این تیم را تحت فشارقراردهد.

نقش مجتبی جباری و حضور این بازیکن در پشت مهاجمین استقلال و ارتباط خوب او با دیگر مهاجمان و قدرت بازیسازی او می تواند برگ برنده استقلال در این بازی باشد. مطمئنا کادر فنی الریان با شناختی که از جباری دارند سعی خواهند کردتا او را از جریان بازی خارج کنند که در این حالت ساموئل و نکونام باید نقش بیشتری در بازی سازی ایفا کنندو حضور بیشتری در زمان حمله داشته باشند.

سپاهان اصفهان – النصر امارات

سپاهان در دبی به دیدار النصر تیم بدون امتیار این گروه از مسابقات خواهد رفت. النصر هیچ امیدی برای صعود ندارد و این شرایط می تواند در جریان بازی به سود سپاهان باشد. سپاهان از لحاظ فنی در شرایط خوبی بسر نمی برد و مشکلات خط دفاعی این تیم بمانند اوایل فصل پاشنه آشیل این تیم محسوب می شود. سپاهان در زمان حمله تاکتیک مناسبی دارد اما در این زمان خط دفاعی این تیم از بالانس لازم برخوردارنیست که نقطه ضعف اساسی این تیم بشمار می آید. النصر که ضعیف ترین تیم این گروه از مسابقات است در مقابل قدرت خط حمله سپاهان شانسی زیادی نخواهد داشت و سپاهان نیز چیزی برای از دست دادن ندارد و فقط باید بدنبال پیروزی باشد. با توجه به حضور بازیکنانی مانند سوکای ،خلعتبری و نویدکیا این پیروزی دور از دسترس نیست.