انتقاد دیوید کامرون از حرکت 'رقت انگیز' سوارز

Image caption دیوید کامرون حرکت لوئیز سوارز را "مثالی رقت انگیز" برای جوانان توصیف کرد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که گاز گرفتن بازوی برانیسلاو ایوانوویچ توسط لوئیز سوارز را مثالی "رقت انگیز" برای جوانان توصیف کرد.

فدراسیون فوتبال انگلستان چهارشنبه لوئیز سوارز مهاجم لیورپول را به خاطر گاز گرفتن بازوی برانیسلاو ایوانوویچ ۱۰ بازی محروم کرده بود.

آقای کامرون درگفتگو با شبکه پنج رادیوی بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی در مورد حرکت سوارز گفت: "در مقام پدر و یک انسان فکر می‌کنم که آیا ما باید در مقابل حرکت‌های این چنینی بازیکنان فوتبال محرومیت‌های سنگین در نظر بگیریم؟ پاسخ من به سوال مثبت است."

برندان راجرز، سرمربی لیورپول پیش از این در واکنش به محرومیت ۱۰ جلسه سوارز، گفته بود که اظهار نظر قبلی دیوید کامرون در مورد این اتفاق در رای فدراسیون فوتبال تاثیر گذار بوده است.

دفتر دیوید کامرون روز دوشنبه از فدراسیون فوتبال انگلستان خواسته بود که به این موضوع توجه ویژه داشته باشند، چرا که این مسئله قابل فهم است که بسیاری از بازیکنان فوتبال در جامعه "الگو" هستند.

باشگاه لیورپول در اولین واکنش به رای فدراسیون فوتبال، آن را "تکان دهنده و ناامید کننده" توصیف کرد.

راجرز درباره اظهار نظر دیوید کامرون گفته بود: "نخست وزیر درباره موضوعی که معمولا درباره آن چیزی عنوان نمی‌کند، اظهار نظر کرده است. شکی نیست که واکنش همچنین شخصیت پرنفوذی در مورد این اتفاق بی طرفانه نیست. "

اما آقای کامرون در برنامه رادیویی بی‌بی‌سی هر گونه دخالت و تاثیرگذاری بر حکم کمیته مستقل فدارسیون فوتبال انگلستان را رد کرد: "من نظر شخصی خودم را به عنوان پدری که فوتبال تماشا می‌کند را به طور شفاف بیان کردم. من پسر هفت ساله‌ای دارم که عاشق فوتبال و عاشق تماشای این ورزش است. وقتی که بازیکنی چنین رفتاری دارد این نمونه‌ای رقت انگیز برای بچه‌های ما در این کشور است."

برندان راجرز درباره محرومیت ۱۰ جلسه‌ای سوارز گفته بود که این رای کمکی به احیای این بازیکن نمی‌کند.

مهاجم ۲۶ ساله لیورپول کمی پس از پایان بازی از حرکت خود عذر خواهی کرده بود، او در توییتر خود نوشت: "من با ایوانوویچ تلفنی صحبت کردم و شخصا از او عذرخواهی کردم."

این اولین باری نیست که سوارز به خاطر چنین رفتاری با محرومیت مواجه می‌شود. او در سال ۲۰۱۰ زمانی که بازیکن آژاکس بود پس از گاز گرفتن شانه هافبک آیندهوون هفت بازی از سوی فدراسیون فوتبال هلند محروم شد.

او همچنین پس از آنکه به لیورپول پیوست، در دسامبر ۲۰۱۱ به خاطر توهین نژاد پرستانه به پاتریس اورا بازیکن منچستر یونایتد هشت بازی محروم و ۴۰ هزار پوند از سوی فدراسیون فوتبال انگلستان جریمه شد.