سپاهان قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد

Image caption سپاهان با پیروزی مقابل پرسپولیس در فینال جام حذفی برای چهارمین بار قهرمان این جام شد

سپاهان با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل پرسپولیس، قهرمان بیست و ششمین دوره جام حذفی ایران شد.

سپاهان که در دو ماه گذشته روند ناامید کننده ای داشت، سال ۱۳۹۲ را با پیروزی مقابل استقلال در نیمه نهایی جام حذفی آغاز کرد.

دو شکست در مسابقه رفت و برگشت مقابل الاهلی در لیگ قهرمانان و باخت مقابل داماش، باعث شد این تیم هم از لیگ قهرمانان آسیا حذف شود و هم شانس قهرمانی خود را در لیگ کم رنگ کند.

پرسپولیس که در این فصل و فصل گذشته با مشکلات مختلفی روبه رو بوده، شاید بیشتر از سپاهان به قهرمانی در جام حذفی نیاز داشت.

پس از یک فصل پر فراز و نشیب، این قهرمانی می‌توانست هم جواز صعود سرخ پوشان به لیگ قهرمانان آسیا باشد و هم پایانی بر ناکامی های ادامه دار این تیم.

امروز بیش از ۸۵ هزارنفر تماشاچی برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی رفته بودند. عمده آنها طرفداران پرسپولیس بودند که می خواستند پس از یک فصل پر حاشیه، شاهد قهرمانی سرخ پوشان باشند، ولی در نهایت اتفاق دیگری افتاد.

نیمه اول

در نیمه اول هر دو تیم با احتیاط بازی را آغاز کردند و هیچ کدام از دو تیم نمی‌خواست با اشتباه در همان ابتدای مسابقه گلی دریافت کند.

پرسپولیس در نیمه نخست با بازی بسته و نفوذهای سریع چند موقعیت را روی دروازه سپاهان به وجود آورد.

سرخ پوشان از دقیقه ۲۰ بازی به بعد با ارسال توپ‌های بلند برای کریم انصاری فرد و غلامرضا رضایی مرکز خط دفاعی سپاهان را چند بار تهدید کردند.

در نهایت، کریم نصاری فرد در دقیقه ۲۴ با فرار از میان دو مدافع وارد محوطه جریمه سپاهان شد و با ضربه ای فنی گل اول پرسولیس را به ثمر رساند.

سپاهان پس از دریافت گل، سعی داشت از کناره ها وارد محوطه جریمه پرسپولیس شود. این تیم حملات مختلفی روی دروازه پرسپولیس انجام داد ولی مدافعان تیم میزبان به خوبی توانستند مانع از گلزنی مهاجمان سپاهان شوند.

نیمه اول بازی، با تک گل انصاری فرد به پایان رسید.

نیمه دوم

سپاهان نیمه دوم را بهتر از پرسپولیس آغاز کرد. آنها از همان ابتدای نیمه دوم، با ارسال پاس های تک ضرب و شوت های از راه دور سعی داشتند به گل برسند.

زرد پوشان سپاهان در ده دقیقه ابتدای نیمه دوم، روی حرکات تکنیکی خلعتبری چند فرصت مناسب گلزنی داشتند که سوکای در یکی از این موقعیت‌ها توپ را در شرایطی ایده آل به بیرون زد.

در دقیقه ۵۴، اشتباه عجیب حسین ماهینی و پاس به عقب او به نیلسون، در میانه راه به سوکای رسید و او هم با شوتی از زاویه بسته بازی را ۱-۱ مساوی کرد.

پس از این گل سپاهان با آوردن محمد غلامی، جالوویچ و احسان حاج صفی بازی را کاملا در دست گرفت. از طرف دیگر یحیی گل محمدی هم با آوردن هادی نوروزی و میثم نقی زاده سعی داشت روی فرارها به گل برسد.

دو تیم در پایان نود دقیقه ۱-۱ مساوی شدند و تکلیف قهرمان جام حذفی به وقت‌های اضافه کشیده شد.

وقت اضافه و ضربات پنالتی

پرسپولیس در نیمه اول وقت‌ اضافه با نفوذ هادی نوروزی اولین خطر جدی را روی دروازه سپاهان به وجود آورد. چند دقیقه بعد هادی نورزی با ضربه سر محمد نوری را در داخل محوطه جریمه صاخب توپ کرد و او هم با ضربه ‌ای فنی نتیجه را ۲-۱کرد.

نیمه اول وقت اضافه با همین نتیجه به پایان رسید، ولی پرسپولیسی‌ها در شروع وقت دوم وقت‌های اضافه نتوانستند یک گل برتری خود را حفظ کنند.

محمد غلامی در دقیقه ۱۰۶ روی پاس جالوویچ باز هم از زاویه بسته دومین گل سپاهان را وارد دروازه پرسپولیس کرد تا برای دومین بار نتیجه مساوی شود.

بعد از این گل و با آمدن مهدی مهدوی کیا به بازی، سرخ پوشان دو موقعیت خوب گلزنی روی دروازه سپاهان به وجود آوردند که هیچ کدام از آنها تبدیل به گل نشد تا قهرمان جام حذفی را ضربات پنالتی مشخص کند.

در ضربات پنالتی هادی نورزی و رضا حقیقی از پرسپولیس توپ را به بیرون دروازه زدند تا سپاهان با گل کردن همه پنالتی ها و با نتیجه ۶-۴، قهرمان بیست و ششمین دوره جام حذفی ایران شود.

پیش از این بازی ابتدا اعلام شده بود که مهدی مهدوی کیا در بازی با هامبورگ خداحافظی خواهد کرد ولی در پایان مسابقه، او با بوسیدن چهار گوشه زمین برای همیشه با دنیای حرفه‌ای فوتبال خداحافظی کرد.

مهدوی کیا در گفتگویی پس از شکست پرسپولیس در فینال جام حذفی گفت که در بازی خداحافظی مقابل هامبورگ بازی نخواهد کرد.