تعلیق عضو کمیته اجرایی فیفا به علت 'تقلب'

Image caption چاک بلیزر از سال ۱۹۹۶ عهضو کمیته اجرایی فیفا بوده است

فیفا، چاک بلیزر، عضو کمیته اجرایی این سازمان، را به مدت ۹۰ روز از تمام فعالیت‌هایش در حوزه فوتبال معلق کرد. دلیل چنیین حکمی "تقلب" در امور اجرایی مطرح شده است.

محرومیت موقت آقای بلیزر، دبیر سابق کونکاکاف (کنفدراسیون فوتبال کارائیب، آمریکای شمالی و مرکزی) در حالی صادر شد که رسیدگی به پرونده انضباطی او در جریان است.

پیش از تعلیق از کار و به دلیل اتهامات مطرح شده، آقای بلیزر شخصا از عضویتش در کمیته اجرایی فیفا استعفا داده بود و با توجه به موافقت با آن، ۳۰ مه (۹ خرداد) آخرین روز کاری او بود و به نظر می‌رسد که حکم محرومیت صادر شده بیشتر جنبه نمادین دارد.

عضو آمریکایی کونکاکاف متهم است که بیش از ۲۰ میلیون دلار از این سازمان دریافت کرده است. ماموران تحقیق می‌گویند که بلیزر در مدت تصدی دبیری کونکاکاف، از قدرتش در جهت کسب ثروت شخصی سوءاستفاده کرده است.

ماه گذشته دیوید سیمون، رئیس کمیته درستکاری فیفا، در گزارشی جک وارنر، نائب رئیس سابق فیفا و چاک بلیزر را متهم به "تقلب در مدیریت" کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رسوایی مالی بلیزر و وارنر به جلسات تبلیغی بن همام برای ریاست فیفا بر می‌گردد که گفته می‌شد آقای وارنر کیفی حاوی پاکت‌های پول را به یک مقام ارشد اتحادیه فوتبال کارائیب داده است؛ این پاکت‌ها در جلسه ویژه‌ای بین اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب توزیع شد که در آن محمد بن همام، رئیس کنار شده کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انتخابات ریاست فیفا تبلیغ می‌کرد.

آقای وارنر این اتهام را رد کرد و گفت که پولی که هزینه شده در جریان تسهیل تبلیغات انتخاباتی بن همام بوده است.

اتهام رشوه به اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب از طرف بلیزر، علیه وارنر مطرح شد.

بعد از مطرح شدن "رسوایی مالی" وارنر و بلیزر، هر دو از سمت خود استعفا کردند و پرونده "تخلف مالی" آنها بسته شد.

مدارک به دست آمده نشان می‌دهد که چاک بلیزر در زمان ریاست وارنر ۲۰ میلیون دلار کمیسیون را دریافت کرده است.

در جریان مطرح شدن اتهامات مالی، محمد بن همام مدعی شد که سپ بلاتر، رئیس فیفا، در جریان تمام پرداختی‌ها به اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب بوده است و اگر تخلف مالی درمیان است تحقیقات در مورد ایشان هم باید انجام بگیرد.

کمیته اخلاق فیفا به دلیل مستند نبودن ادعای بن همام انجام تحقیق در مورد بلاتر را منتفی اعلام کرد.

مطالب مرتبط