دیوید مویز سرمربی منچستریونایتد شد

Image caption الکس فرگوسن، دیوید مویز را به‌عنوان جانشین خود در منچستریونایتد پیشنهاد داده بود

منچستریونایتد قهرمان این فصل لیگ برتر انگلستان، دیوید مویز را به عنوان جانشین الکس فرگوسن معرفی کرد.

قرارداد دیوید مویز در انتهای فصل جاری لیگ برتر با اورتون به اتمام خواهد رسید و او پس از ۱۱ سال با پیشنهاد مستقیم الکس فرگوسن، گودیسون پارک را به مقصد اولدترافورد ترک خواهد کرد.

مرد ۵۰ ساله اسکاتلندی با قراردادی شش ساله جانشین سر الکس فرگوسن خواهد شد، فرگوسن روز چهارشنبه و پس از ۲۶ سال مربیگری در منچستریونایتد اعلام بازنشستگی کرد.

دیوید مویز از اول ژوئیه امسال (حدود دو ماه و نیم دیگر) کار خود در باشگاه منچستریونایتد آغاز خواهد کرد.

سر الکس فرگوسن درباره انتخاب مویز گفته است: "زمانی که ما درباره گزینه‌هایی که فکر می کردیم ویژگی‌های لازم را برای این کار دارند صحبت می‌کردیم، همگی به اتفاق آراء روی دیوید میوز به توافق رسیدیم."

"دیوید مربی بزرگ با وجدان کاری قوی و با تعهد است. من مدت زیادی است که کار او را تحسین کرده‌ام و در سال ۱۹۹۸ سعی کرده‌ام او را به‌عنوان دستیار به اینجا بیاورم."

"او در آن زمان مربی جوانی بود که در ابتدای دوران حرفه‌ای خود قرار داشت و پس از آن در اورتون نتایج بی نظیری به دست آورد."

"شکی نیست که او همه ویژگی‌هایی که ما در این باشگاه از یک مربی انتظار داریم را دارد."

باشگاه اورتون در بیانیه با تایید رفتن دیوید مویز به منچستریونایتد گفته است: "اورتون تایید می‌کند که دیوید مویز در انتهای فصل این باشگاه را خواهد ترک کرد."

" این مربی روز گذشته با مدیر باشگاه دیدار کرد و تایید کرد که علاقه‌ دارد به منچستریونایتد بپیوند."

مویز که به عنوان سرمربی جدید منچستریونایتد معرفی خواهد شد، گفته است که انتخاب به ‌عنوان سرمربی منچستریونایتد " افتخار بزرگی" برای اوست.

"من بسیار خوشحالم که سر الکس مرا برای این کار مناسب دیده و مرا پیشنهاد کرده است. من برای کاری که او در این باشگاه انجام داده احترام زیادی قائل هستم."

"من می‌دانم که دنبال کردن راه موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال انگلستان کار دشواری است، اما فرصت سرمربیگری تیمی مثل منچستریونایتد چیزی نیست که همیشه وجود داشته باشد، من منتظر فصل آینده و آغاز کارم به عنوان سرمربی منچستر یونایتد هستم."

الکس فرگوسن که به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره و سفیر در باشگاه منچستریونایتد به فعالیت خود ادامه خواهد داد، در زمان مربیگری مویز در اورتون رابطه نزدیکی با او داشت.

موفق ترین مربی تاریخ فوتبال انگلستان، زمانی که دیوید مویز مربی یکی از تیم‌های دسته سه انگلستان بود، در نظر داشت او را به‌عنوان دستیار خود انتخاب کند.

مویز پیش از این گفته بود که در انتهای فصل و بعد از پایان قراردادش با اورتون در مورد آینده اش تصمیم گیری خواهد کرد، ولی حالا چالش نشستن بر جای کسی که روزی معلم او بوده، را قبول کرده است.

او همراه با اورتون و با بودجه‌ای پایین‌تر از رقبای متول لیگ برتری توانسته به موفقیت‌های مختلفی برسد.

دیوید مویز همراه با اورتون نتوانسته جامی را کسب کند، اما مسوولان منچستر یونایتد به دلیل ثباتی که او در اورتون ایجاد کرده و همچنین توانایی او در نگه داشتن این تیم در بین شش تیم اول لیگ برتر، علیرغم وضعیت بد مالی به او علاقه‌مند شده اند.