بی‌پولی، کشتی ایران را فتیله‌پیچ کرده است

Image caption کشتی ایران با مشکلات مختلف مالی دست و پنجه نرم می‌کند

شورای برون‌مرزی وزارت ورزش و جوانان با اعزام تیم منتخب کشتی آزاد برای حضور در جام دریای سیاه اوکراین مخالفت کرده. این شورا پیش از این نیز از اعزام تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان به جام پیروزی ترکیه و جام فدراسیون آذربایجان جلوگیری کرد.

بهمن ماه پارسال به دلیل مشکلات مالی، سفر تیم منتخب کشتی آزاد ایران به تورنمنت معتبر یاشار دوغو در ترکیه لغو شد. در حالی که سفر به ترکیه در فهرست جام‌های بین المللی، همواره کم ‌هزینه‌ترین مسافرت برای کشتی‌گیران ایرانی بوده است.

بقیه مسافرت‌های لغو شده نیز در کشورهای نزدیکی مانند آذربایجان هستند. شرکت در تورنمنت علی‌یف روسیه نیز در ابتدا لغو شد اما رسول خادم مدیر این تیم برای جلوگیری از سرخوردگی کشتی‌گیران و وقفه در برنامه‌های تدارکاتی، برای تیمش حامی مالی پیدا کرد.

محمد بنا سرمربی مستعفی تیم ملی کشتی فرنگی پس از کناره‌گیری، یکی از دلایل استعفای خود را «فقدان وجود نان برای صرف صبحانه» در اردوی تیم ملی عنوان کرده بود!

وزن مشکلات مالی در کشتی ایران روز به روز سنگین‌تر می‌شود. رسانه‌های داخلی از هجوم طلبکاران به ساختمان فدراسیون کشتی خبر می‌دهند که شامل میوه‌فروش چک به دست هم می‌شود. خبر می‌رسد تولیدکنندگان لوازم بدنسازی، دمبل‌ها و وزنه‌های اردوی تیم ملی را جای مطالبات خود بار وانت کرده و برده‌اند!

کشتی آزاد ایران حتی در امتداد جنگ هشت ساله با عراق نیز در جام یاشار دوغو غیبت نکرد.

علی اکبر دودانگه مربی تیم ملی کشتی آزاد جوانان با ابراز نارضایتی از اوضاع کنونی گفته است: «واقعاً نمی‌دانیم چکار کنیم. دیگر از کشتی انتظار نداشته باشند. با تمام تورنمنت‌های پیشنهادی ما مخالفت می‌کنند. سال گذشته با دو آزمون تدارکاتی در بلغارستان و رومانی به زحمت در آسیا اول شدیم، اما امسال با این شرایط چه انتظاری دارند؟ چه چیزی به این تیم داده‌اند که انتظار مدال دارند؟ با کدام تدارکات؟»

مربی کشتی آزاد جوانان با اشاره به این‌که اردوها را هم به سختی سپری می‌کنند، به فارس‌نیوز گفته: «در این مدتی که در ورزش بوده‌ام چنین چیزی ندیده‌ بودم. دلیل این برخوردها را نمی‌دانم. نباید چنین رفتاری با کشتی شود. فردا انتظار مدال نداشته باشند. به قول معروف هر چقدر پول بدهی، همان اندازه آش می‌خوری.»

مسئولیت لغو سفرها به عهده شورای برون مرزی است که ۹ عضو دارد. اعضای این ستاد عبارت‌اند از حمید سجادی معاون وزارتخانه، احمد گواری مدیر دفتر فدراسیون‌ها ، عبدالرضا ساور معاون توسعه منابع ، جعفری‌ملک مدیر بین‌الملل و رسولی‌نژاد معاون امور مجلس. رمضان‌پور مدیر حراست، بهرام افشارزاده دبیر کمیته المپیک، مرضیه اکبرآبادی معاون بانوان و آدینه‌لو از وزارت امور خارجه.

فرهاد اسماعیل‌نژاد مربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان نیز از مربیان معترض در تیم‌های ملی است. او می‌گوید اگر قرار باشد بدون حضور در تورنمنت به مسابقات آسیایی و جهانی اعزام شویم، بهتر است که دیگر بر سر کار خود نمانیم.

این مربی باسابقه در توضیح اتفاقات اخیر به فارس‌نیوز گفته: «تورنمنت‌های بلغارستان و آذربایجان را از دست دادیم، اما شاید مردم شرایط سخت ما را درک نکنند. بلاتکلیفی فدراسیون به ما ضربه می‌زند، با توجه به این شرایط، بهتر است تیم‌های پایه را تعطیل کنند. اگر می‌خواهیم برای قهرمانان المپیک جانشینان مناسبی داشته باشیم از حالا باید به فکر باشیم. با این شرایط کار کردن بسیار دشوار است.»

صدای اعتراض کشتی‌گیران به مراتب رساتر است. در جدول زیر نگاهی انداخته‌ایم به وضعیت کشتی‌گیران اعزامی به المپیک لندن. در کشتی آزاد صادق گودرزی دارنده مدال نقره ۷۴ کیلوگرم در عین جوانی و اوج آمادگی، اعلام خداحافظی کرده!

در ۸۴ کیلو که احسان لشگری روی سکوی سوم ایستاد، ابتدا از پیشنهاد هنگفت جمهوری آذربایجان خبر داد. او سپس گفت: سکوت همیشه به معنای رضایت نیست. خسته‌ام. از این‌که مدام به کسانی که هیچ اهمیتی برای فهمیدن نمی‌دهند توضیح دهم.

در ۹۶ کیلو رضا یزدانی دوران نقاهت را سپری می‌کند و جانشین او در مسابقات قهرمانی آسیا حتی از عهده غلبه بر نماینده کره جنوبی هم برنیامد. در این بین، اوضاع کشتی فرنگی به مراتب نگران کننده‌تر است. اگر بی‌پولی، کشتی آزاد را فتیله‌پیچ کرده، کشتی فرنگی را به روی پل برده و در آستانه ضربه فنی قرار داده!

کشتی فرنگی

۵۵. حمید سوریان: غیبت کامل در تمرینات و کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر تهران!

۶۰. امید نوروزی: «هیچ کاری با کشتی ندارم و به اردوی تیم ملی نمی‌روم»

۶۶. سعید عبدولی: «به اردوی تیم ملی نمی‌روم، ترجیح می‌دهم در همین اندیمشک تمرین کنم!»

۸۴. حبیب اخلاقی: «جای خالی محمد بنا پر نخواهد شد»

۹۶. قاسم رضایی: «با تغییر قوانین مدال گرفتن در کشتی فرنگی خیلی سخت شده»

۱۲۰. بشیر باباجان‌زاده: «اگر برای کشتی پول نیست چرا برای فوتبال هست؟ بعد از لندن حتی یک تشکر خشک و خالی هم وجود نداشت و آن همه هیاهو به تاریخ پیوست»