چرا استقلال قهرمان شد؟

Image caption استقلال تهران برای سومین بار قهرمان لیگ برتر ایران شد

استقلال قهرمان لیگ برترفوتبال شد. از همان ابتدای فصل، قهرمانی استقلال قابل پیش بینی بود و اکثر کارشناسان بخت این تیم برای قهرمانی را نسبت به سایر تیم‌ها بیشتر می‌دانستند.

شاید نحوه یارگیری این تیم و استخدام امیر قلعه نوعی به‌عنوان مربی که بیشترین سابقه قهرمانی را در لیگ یدک می کشید از دلیل اصلی این گمانه‌زنی‌ها بود.

در این مقاله ابتدا نگاهی به این عوامل قهرمانی استقلال داریم و سپس عملکرد تیم‌هایی که موفق به کسب سهمیه آسیایی شده اند را مرور خواهیم کرد و در انتها نیز مروری کوتاه به دلایل اصلی ناکامی های تیم پرسپولیس در مسابقات لیگ امسال می‌پردازیم.

استقلال

دلایل اصلی که باعث شد استقلال به قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران دست پیدا کند عبارتند از :

۱- مدیریت کادر فنی خصوصا امیر قلعه نوعی در برخورد با بازیکنان بزرگ و ستاره‌های این تیم و بازی گرفتن درست از آنان، برای نمونه مجتبی جباری که همیشه از بازیکنان معترض این تیم به‌شمار می‌رفت امسال فصلی کاملا آرام و بی سرو صدا را داشت و بعد از مصدومیت از مهره های غیرقابل انکار تیم بشمار می‌آمد. آشتی دوباره با مجیدی و بازگرداندن او یکی دیگر از سیاست‌های موفق او در تنش زدایی بر روی سکوها و کنترل تیم بحساب می آمد.

۲-وجود بازیکنان بزرگ و ستاره در این تیم که می‌توانستند در شرایطی که تیم به بن‌بست تاکتیکی می‌رسید قفل دروازه جریفان را باز کنند.

پژمان منتظری، جواد نکونام، مجتبی جباری، ساموئل، مجیدی و آرش برهانی نمونه ای از این بازیکنان هستند که کمتر در ترکیب دیگر تیم‌ها این تعداد بازیکن با کیفیت دیده می شود.

۳-داشتن بازیکنان با کیفیت بر روی نیمکت ذخیره‌ها که این اجازه را به کادر فنی می‌داد تا بتواند زمان لازم و کافی را برای ریکاوری بازیکنان ستاره خود در اختیار داشته باشد.

۴-سیستم دفاعی مناسب، برخلاف سال‌های گذشته که تیم‌های امیر قلعه نوعی از قدرت تهاجمی بالایی برخورداربودند، امسال نقطه قوت استقلال خط دفاعی این تیم بود و بهترین خط دفاعی لیگ با هیجده گل خورده نیز این ادعا را ثابت می‌کند.

استقلال در هشت بازی خود توانسته با زدن یک گل و حفظ آن به پیروزی برسد که نشان از تفکر محافظه کارآنه امیر قلعه نوعی در لیگ امسال است. در این بین نباید از نقش حیاتی مهدی رحمتی دروازه بان این تیم در این موفقیت به‌سادگی گذشت.

۵-تجربه مربی و بازیکنان استقلال در شرایط پرفشار و پراسترس کورس قهرمانی خصوصا در هفته های پایانی لیگ.

۶- حمایت کامل و بی قید و شرط مسئولان و مدیر عامل باشگاه از کادر فنی که در سال‌های قبل کمتر مشاهده می‌شد.

با تمامی این اوصاف نقطه منفی نیز در این تیم وجود داشت که به رغم قهرمانی استقلال، هیچ بازیکن جدیدی به فوتبال ایران و تیم ملی معرفی نشده است.

شاید در مقطعی فرزاد حاتمی می‌توانست این کمبود را جبران کند اما او نیز نتوانست روند رو به رشد خود را حفظ کند. برای تیمی که قهرمان ایران شده است معرفی پدیده ای در سطح تیم ملی می‌تواند نشان از برنامه ریزی درست و اصولی در این تیم باشد که متاسفانه در این مورد باید به استقلال نمره منفی داد.

تراکتورسازی تبریز

تراکتور به‌مانند سال قبل به مقام دوم لیگ دست پیدا کرد. تراکتور سال گذشته با هزینه فراوان و جذب مربی و بازیکنان گران قیمت توانسته بود به این رتبه دست پیدا کند، با وجود مشکلات مالی و از دست دادن مهرهای کلیدی این تیم در سال جاری، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که تراکتور بتواند موفقیت سال گذشته خود راتکرار کند.

در این موفقیت نقش تونی اولیویرا مربی برکنارشده این تیم غیرقابل انکار است. مدیریت تراکتور می‌توانست با حفظ این مربی و جذب چند بازیکن با کیفیت در مسابقات سال آینده در لیگ و مسابقات آسیایی به نتایج خوبی دست پیدا کند.

تراکتور برای قهرمانی نیاز به بازیکنانی دارد تا بتوانند در شرایطی که این تیم دچار بن بست تاکتیکی شده است با خلاقیت‌های فردی خود این مشکل را برطرف کنند.

کمبود چنین بازیکنانی در ترکیب تیمی تراکتور از عواملی بود که باعث شد این تیم از کورس قهرمانی جا بماند. از بازیکنان تاثیرگذار تراکتور می‌توان به سید صالحی و فلاویو لوپز اشاره کرد که فصل موفقی را پشت سر گذاشتند.

سپاهان

سپاهان که تا دو هفته پیش نزدیکترین رقیب استقلال در کورس قهرمانی به‌شمار می‌رفت لیگ را در رتبه سوم به پایان برد.

سپاهان که یکی از منظم ترین و با برنامه‌ترین باشگاه‌های ایران است در ابتدای فصل با از دست دادن بازیکنان کلیدی خود خصوصا در خط دفاعی با مشکلات فراوانی دست به گریبان بود که تا انتهای فصل نیز نتوانست این مشکل را برطرف کند.

اما حضور بازیکنان با کیفیت و قدرتمند در میانه میدان و خط حمله مانند نویدکیا، حاج صفی، خلعتبری و سوکای از نقاط برتری این تیم به‌ حساب می‌آمد. سپاهان با قهرمانی در جام حذفی توانست ناکامی‌های خود در لیگ و بازی‌های آسیایی را تا حدودی جبران کند.

فولاد خوزستان

شاید بتوان قهرمان واقعی لیگ را فولاد خوزستان دانست. تیمی که با کمترین هزینه و به لطف جوانان بومی خود توانست جوازحضور در بازی‌های آسیایی را به دست آورد.

برنامه ریزی اصولی و استفاده از بازیکنانی که در تیم‌های پایه‌ای این باشگاه تربیت یافته اند از نکات مثبت این تیم خوب شهرستانی است.

نقطه قوت فولاد در نوع بازی این تیم خلاصه می‌شد. دوندگی در تمامی نقاط زمین و داشتن بازیکنانی که در بازی با توپ از توانایی های زیادی برخور دارند از دلایل اصلی موفقیت‌های این تیم بود.

بختیار رحمانی، آرش افشین، عبدالله کرمی، اسماعیل شریفات و پریرا بازیکنان کلیدی این تیم در این دوره از مسابقات بودند.

در این بین نباید از نقش حسین فرکی مربی این تیم غافل باشیم، او با تجربه فراوان خود توانست از شرایط بحرانی اوایل فصل به‌خوبی عبور کند و با برنامه ریزی درست و اصولی خود بهترین بازی را از بازیکنان جوان خود گرفت.

پرسپولیس

پرسپولیس با وجود داشتن بهترین بازیکنان فصل پیش لیگ برتر فوتبال ایران به مانند سال‌های قبا فصل کابوس‌واری را پشت سر گذاشت. این تیم که به عقیده بیشتر کارشناسان بخت قهرمانی در این فصل را داشت اما این تیم حتی نتوانست موفق به کسب سهمیه آسیایی شود.

نبود ثبات مدیریتی و آشنا نبودن مسئولان و مدیران این باشگاه با موضوعات ورزشی خصوصا فوتبال از دلایل اصلی این ناکامی است. انتخاب نا آگاهانه مربیان،عدم توازن در جذب بازیکنان در اوایل فصل،نبود هویت تیمی و مسائل حاشیه ای فراوان در اطراف این تیم بزرگ از عوامل اصلی این ناکامی بشمار می آید.