ماجراهای تنیس‌باز ایرانی کانادایی

Image caption تنیس ایران هم اکنون در دسته سوم آسیا حضور دارد

تنیس‌باز ایرانی کانادایی به دلیل ترک غیر موجه اردوی تیم ملی ایران با محرومیت یک‌ساله مواجه شده. محمد نیاکی برای کمک به رهایی ایران از دسته سوم دیویس کاپ آسیا و اقیانوسیه به این تیم پیوسته بود، این همراهی اما از ابتدا حاشیه‌ساز شد.

در جلسه‌ای که برای محرومیت نیاکی تشکیل شد، نماینده اداره کل حقوقی وزارت ورزش، نماینده اداره بازرسی این وزارتخانه و نماینده دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها نیز کنار اعضای کمیته انضباطی حضور داشتند.

محمد نیاکی هفت سال پیش اقامت کانادا را گرفت و با تابعیت کشور جدید در چند رقابت رسمی حضور یافت. او در مسابقات فیوچرز اصفهان با رنکینگ جهانی ۱۳۷۷ و به عنوان نفر سیزدهم در جدول اصلی بازی کرد.

نیاکی به سایت ایمنا گفته بود بهترین رتبه‌اش ۹۰۰ جهان بوده اما طبق صفحه مشخصات او در سایت رسمی اتحادیه تنیس حرفه‌ای جهان که با نام «مو نیاکی» ثبت شده، رتبه ۱۰۵۵ در سال ۲۰۱۱ بهترین جایگاه جهانی در دوران فعالیت اوست.

نیاکی اینک در رده ۱۵۶۹ جهان قرار دارد، جایگاهی پایین‌تر از چهار بازیکن دیگر ایرانی. شاهین خالدان در رده هزار و دوم است و تار مویی با رتبه زیر هزار فاصله دارد. رتبه جهانی امیروالا معدنچی، البرز اخوان و انوشا شاهقلی هم بالاتر از نیاکی است.

سرمربی تیم ملی تنیس با ابراز نارضایتی از محرومیت یک ساله محمد نیاکی گفته اگر دست من بود جریمه سنگین‌تری برای نیاکی در نظر می‌گرفتم.

سعید احمدوند در توضیح عصبانیتش به ایسنا گفته: «محمد نیاکی ملیت کانادایی داشت اما به ما نگفت که اگر می‌خواهد برای تیم ملی بازی کند باید سه ماه قبل از جام دیویس ملیت خود را تغییر می‌داد. زمانی که قرار بود به مسابقات قطر اعزام شویم با بی احترامی، گوشی خود را خاموش کرد و بدون اطلاع از کشور خارج شد و تاکنون نیز از وی خبری نداریم. من از جریمه یک ساله ناراضی هستم.»

احمدوند که خود از ملی‌پوشان سابق تنیس ایران است، می‌گوید برای خودم هم متاسفم. زیرا از تنیس‌بازی که انگیزه کافی برای حضور در تیم ملی ندارد دعوت کردم.

رییس فدراسیون تنیس ایران هم می‌گوید اگر دوباره بخواهیم از بازیکنان ایرانی مقیم خارج استفاده کنیم، به گونه‌ای عمل می‌کنیم که دیگر کم لطفی در حق تیم ملی انجام نگیرد.

مجید شایسته به ایسنا گفته: البته ما نمی‌توانیم بازیکن را دستبند بزنیم و در تیم ملی نگه داریم. برای نمونه‌ هادی عقیلی نیز اردوی تیم ملی فوتبال را ترک کرد. بررسی‌های فنی ما نشان داد که نیاکی می‌تواند به تیم ملی کمک کند اما متاسفانه در عمل، لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را نداشت.

محمد نیاکی تاکنون پاسخی به انتقادات نشان نداده و از واکنش به محرومیت اعمال شده نیز خودداری کرده است.

موقعیت متزلزل تنیس ایران

تنیس ایران برای فرار از دسته سوم آسیا تلاش می‌کند. جایی که تیم های کامبوج، مالزی، امارات، پاسیفیک، امارات، ویتنام و هنگ کنگ هم حضور دارند.

تنیس ایران در دهه اخیر به رفت و برگشت های الاکلنگی از دسته دوم به دسته سوم آسیا عادت کرده. ایران پارسال هم با ناکامی مقابل سوریه از دسته دوم آسیا - اقیانوسیه بازماند.

این ناکامی‌ها باعث شده پیش از این منصور بهرامی بازنشسته نیز در جام دیویس برای ایران بازی کند و محمد نیاکی برای نجات از دسته سوم، مد نظر کادر فنی تیم ملی تنیس قرار بگیرد.

ایران در دهه ۵۰ حرف اول تنیس آسیا را می‌زد. سال ۱۹۷۴ در بازی‌های آسیایی تهران، منصور بهرامی و کامبیز درفشی جوان مدال طلای تنیس دو نفره را بردند. بهرامی و درفشی جوان در سال ۱۹۷۵هم برای دفاع از عنوان قهرمانی شان بر زوج اندونزیایی غلبه کردند.

تقی اکبری نیز در آن مسابقات با غلبه بر رقیب ژاپنی، مرد اول رقابت های انفرادی تنیس آسیا شد. امروز اما با گذشت حدود چهار دهه، برترین مرد تنیس آسیا کی نیشیکوری از ژاپن است که همین هفته در رقابت‌های معتبر مسترز هزار مادرید، بر راجر فدرر اسطوره تنیس جهان چیره شد.

در آن مقطع زمانی، کنفدراسیون تنیس آسیا به ریاست یک ایرانی با نام ژرژ آفتاندلیان اداره می‌شد. دبیر کنفدراسیون آسیا نیز هدایت یارندی از ایران بود.

معتبرترین تورنمنت‌های تنیس آسیا را ایران و ژاپن میزبانی می‌کردند. اینک شانگهای چین میزبان یکی از ۹ رقابتی است که از سری مسابقات مسترز ۱۰۰۰ برگزار می‌شود. توکیو، پکن و دوبی نیز برگزار کننده رقابت‌های مسترز ۵۰۰ هستند.

از مسابقات مسترز ۲۵۰ نیز شهرهای بانکوک، شینای (هند)، دوحه و کوالالامپور در طول سال میزبان یکی از تورنمنت‌ها هستند. به این مجموعه باید رقابت پیش فصل ابوظبی را هم افزود.