پیروزی پر گل استقلال در دبی

Image caption استقلال با پیروزی مقابل الشباب دبی در بازی رفت، شانس زیادی برای صعود مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا دارد

استقلال در مرحله رفت لیگ قهرمانان آسیا موفق شد با نتیجه پر گل چهار بر دو تیم نه چندان قدرتمند الشباب را در دبی شکست دهد و با خیالی آسوده در انتظار بازی برگشت در تهران بماند.

نیمه اول

امیر قلعه نوعی در این مسابقه با آرایش آشنا و همیشگی ۲-۴-۴ لوزی تیم خود را روانه میدان کرده بود. حضور اکبرپور در کنار مجیدی به‌عنوان زوج خط حمله نشان دهنده استراتژی خاص امیر قلعه نوعی در این دیدار بود.

اکبرپور وظیفه داشت تا با قدرت جنگندگی خود فضای لازم را برای مجیدی فراهم کند. او وظیفه داشت تا با درگیری فیزیکی با مدافعان الشباب آنها را به خود مشغول کند تا مجیدی با تجربه بتواند با تکنیک و سرعت خود دروازه الشباب را باز کند.

در مقابل الشباب باسیستم ۱-۳-۲-۴ و تراکم در زمین خودی سعی داشت تا در ضد حملات و استفاده از تکنیک و قدرت مهاجم برزیلی خود ادگار داسیلوا دروازه استقلال را با خطر مواجه کند.

در این بین در لحظاتی از بازی نیز با پرسینگ از خط دفاع استقلال اجازه بازی‌سازی را از این تیم می‌گرفت که در یکی از موارد توانست با تصاحب توپ در زمین استقلال و با شوت خوب انریکه دیگر بازیکن برزیلی این تیم، به گل اول بازی نیز برسد.

الشباب به‌خوبی می‌دانست که مدافعان میانی استقلال از سرعت خوبی برخوردار نیستند و به همین دلیل سعی داشت تا یه محض دریافت توپ و استقاده از سرعت هافبک‌های کناری این تیم خصوصا سیل، دیگر بازیکن برزیلی که از جناح چپ، خود را به مرکز خط دفاعی استقلال می رساند دروازه رحمتی را تهدید کنند.

در نیمه اول استقلال بسیار سردرگم و بی برنامه نشان می داد. نبود هماهنگی لازم در جناح راست بین حیدری و حمودی و کم اثر بودن ساموئل و بیگ زاده در چپ باعث شده بود تا استقلال نتواند الشباب را تحت فشار قرار دهد و عدم تغدیه مناسب به مهاجمان باعث می‌شد تا مجیدی برای توپگیری به میانه میدان برگردد که در این صورت تعداد نفرات استقلال در حمله بسیار کمتر می‌شد.

به همین دلیل استقلال نتوانست در نیمه اول هیچ موقعیت خطرناکی بر روی دروازه الشباب ایجاد کند. در سیستم مورد نظر قلعه نوعی هافبک‌های کناری باید به مانند موتور تیم عمل کنند و با قدرت دوندگی خود نقش فعال در حمله و دفاع داشته باشند.

در نیمه اول بازی، هافبک‌های مورد نظر نقش خود را بخوبی ایفا نمی‌کردند که این موضوع باعث شده بود تا استقلال از شرایط آرمانی بدور باشد. در اواخر نیمه اول انریکه با یک توپ ربایی از نکونام به سمت دروازه استقلال یورش برد در این حالت مدافعان استقلال بسیار مبتدیانه عمل کردند.

در این زمان مدافعان استقلال از برتری عددی نسبت به مهاجمین الشباب برخوردار بودند و به‌جای حمله به بازیکن صاحب توپ با عقب نشینی خود فضای کافی را در اختیار انریکه قرار داد تا او بتواند با ضربه ای دقیق گل اول بازی را بثمر برساند.

نیمه دوم

امیر قلعه نوعی به‌خوبی به مشکلات تیمش در نیمه اول پی برده بود. تعویض حمودی و استفاده از منتظری در جناح راست آزادی عمل بیشتری را در اختیار حیدری قرار می‌داد که این موضوع باعث شد تا این بازیکن در نیمه دوم با دو پاس گل و به‌ثمر رساندن یک گل بهترین بازیکن میدان لقب گیرد.

نکته دیگری که از عوامل اصلی برتری استقلال در نیمه دوم بود حضور مستمر و همیشگی هافبک‌های استقلال در هیجده قدم الشباب در زمان حمله بود که در نیمه اول این مورد کمتر به چشم می آمد.

شوت خوب حیدری در پشت محوطه جریمه و حرکت عالی ساموئل در ریباند باعث گل اول استقلال شد. حضور هافبک‌های استقلال مختص به هافبک‌های کناری نبود و جواد نکونام نیز به‌عنوان هافبک تدافعی در چند مورد حضور فعال در محوطه جریمه داشت و گل دوم استقلال که با ضربه سر زیبای او به ثمر رسید نیز این موضوع را تائید می‌کند.

فشار بازیکنان استقلال و حضور پر تعداد آنان در زمان حمله و تحت فشار قرار دادن مدافعان نه چندان قدرتمند الشباب باعث شد تا در ادامه استقلال توسط مجیدی و شوت عالی حیدری به گل‌های دیگری نیز دست پیدا کند.

در این بین نوع بازی نکونام و جباری حائز اهمیت است. حضور به موقع این دو بازیکن و حمایت خوب آنان از خط حمله استقلال کلید برتری آبی پوشان در نیمه دوم بازی بود. جباری با جای‌گیری خوب در بین خطوط دفاعی و میانی الشباب در نیمه دوم به‌راحتی صاحب توپ می شد و با این کار خود نظم دفاعی این تیم را به هم می ریخت.

استقلال در نیمه دوم این دیدار تیمی کاملا متفاوت بود آبی پوشان به‌خوبی به نقاط ضعف خود پی برده بودند و توانستند به بازی برگردند اما نکته ای که نباید فراموش کرد ضعف خط دفاعی استقلال در کرنرها و ضربات ایستگاهی است موضوعی که در فصل گدشته لیگ قهرمانان آسیا پاشنه آشیل این تیم محسوب می‌شد و از عوامل اصلی ناکامی این تیم در دیدارهای سال گدشته به‌شمار میرفت در این دیدار دوباره مشهود بود.

گل دوم الشباب که در زمان کرنر و توسط ادگار داسیلوا به‌ثمر رسید نشان داد که استقلال در این موارد ضربه پذیر است. استقلال در بازی برگشت دیداری نسبتا آسان را پیش رو خواهد داشت.

اما باید در مراحل بعدی مسابقات این مشکل را برطرف کند چرا که حضور تیم‌های پرقدرت در مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات می‌تواند دردسرهای فراوانی را برای آبی پوشان به‌وجود بیاورد.