واکنش برگزارکنندگان به انصراف ناگهانی ایران از مسابقه لس‌آنجلس

تشویق‌کنندگان تیم کشتی ایران در مسابقات نیویورک
Image caption تشویق‌کنندگان تیم کشتی ایران در مسابقات نیویورک

برگزارکنندگان مسابقه کشتی بین ایران و آمریکا در لس‌آنجلس که با انصراف طرف ایرانی لغو شد، می‌گویند جای نگرانی درباره پرچم‌های شیر و خورشید نبوده است و اجازه ورود این پرچم‌ها به محل مسابقات داده نمی‌شد.

سه تیم قدرتمند کشتی جهان روز چهارشنبه هفته گذشته، ۲۷ اردیبهشت - ۱۷ مه، در میان تشویق صدها تماشاچی ایرانی، آمریکایی و روس در مرکز شهر نیویورک به مصاف هم رفتند.

تیم ایران در این مسابقه بر تیم آمریکا غلبه کرد.

این مسابقات دوستانه بخشی از کمپین فدراسیون کشتی سه کشور ایران، آمریکا، روسیه و فدراسیون جهانی کشتی است تا کمیته اجرایی المپیک را راضی کنند این ورزش را از این مسابقات حذف نکند.

قرار بود در ادامه این کمپین و به دعوت کمیته اجرایی "اتحاد برای کشتی"، دو تیم ایران و آمریکا برای یک بازی دوستانه دیگر به شهر لس‌آنجلس بروند.

اما مسئولان فدراسیون کشتی ایران ناگهان روز پنج‌شنبه به میزبانان خود در لس‌آنجلس خبر دادند که از حضور در این بازی دوستانه منصرف شده‌اند و در عرض چند ساعت از نیویورک به تهران باز خواهند گشت.

رسانه‌های ایران نخست از "دیپورت"‌شدن تیم ایران از آمریکا و سپس از تامین‌نشدن امنیت آنها از سوی فدراسیون کشتی آمریکا به عنوان علت لغو سفر به لس‌آنجلس و بازگشت زودتر از موعد نام بردند.

وزارت خارجه آمریکا و مسولان فدراسیون کشتی آمریکا این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند.

Image caption در نیویورک کشتی‌گیران ایران پیروزی چشم‌گیری بر کشتی‌گیران آمریکایی دست یافتند

یک سخنگوی وزارت خارجه به بی‌بی‌سی فارسی گفت نه تنها تیم ایران از آمریکا اخراج نشده است بلکه ما اصلا نمی‌دانیم چرا تصمیم به بازگشت زودهنگام گرفته شده است.

بهرام افشارزاده، دبیر کمیته ملی المپیک ایران، در گفت‌وگو با ایسنا دلیل دیگری ارائه داد: "از طریق کانال‌های ماهواره‌ای بیگانه متوجه شدیم که ۱۰ هزار پرچم ایران با آرم شیر و خورشید برای حضور تماشاگران ایرانی در مسابقات کشتی توزیع شده است. این مساله می‌تواند کشور و ورزش را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کند. با توجه به این که انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، بازگشت تیم ملی از آمریکا منطقی و اصولی است."

'برنامه اصلی همان مسابقات نیویورک بود'

با بیل شیر، رئیس "کمیته اتحاد برای کشتی" و بهمن بختیاری، تنها عضو ایرانی این کمیته در مورد دلایل طرح‌شده از سوی رسانه‌های ایران و مسئولان ورزشی این کشور گفت‌وگو کردم.

آقای شیر ضمن تاسف از ترک ناگهانی تیم ایران، از حضور این تیم در مسابقات نیویورک تشکر کرد و گفت که کمپین حفظ کشتی در المپیک با مشارکت فدراسیون‌های سه کشور ایران، آمریکا و روسیه ادامه پیدا می‌کند.

او همچنین می گوید برنامه اصلی، همان مسابقاتی بود که در نیویورک برگزار شد.

Image caption رئیس کمپین "اتحاد برای کشتی": برنامه‌های خود را با همکاری فدراسیون‌های کشتی کشورهای مختلف از جمله ایران ادامه می‌دهیم تا کمیته المپیک این ورزش را حذف نکند

خبرگزاری ایرنا از قول ریچارد بندر، رئیس فدراسیون کشتی آمریکا، نوشته که علت بازگشت تیم ایران، ناتوانی شما در تامین امنیت تیم ایران در لس‌آنجلس بوده است. آقای شیر؛ دقیقا چه مشکلی در تامین امنیت ورزشکاران ایرانی وجود داشته است؟

این نقل قول، کذب محض است. ریچارد الان در مسافرت است ولی قبل از این‌که سوار هواپیما شود، در مورد نقل قول رسانه رسمی ایران با هم صحبت کردیم و واقعا تعجب کرده بود. ما نه تنها نمی‌دانیم چرا تیم ایران ناگهان تصمیم به بازگشت گرفت بلکه آنها هیچ نگرانی در مورد امنیت یا هیچ مساله دیگری با ما در میان نگذاشتند. فقط گفتند برنامه‌هایشان تغییر کرده است.

ما همانند مسابقه نیویورک که همه شاهد بودند، تمهیدات امنیتی شدید و در سطح بازی‌های المپیک اندیشیده بودیم و کمترین نگرانی نداشتیم.

تاثیر لغو سفر تیم ایران به لس‌آنجلس بر کمپین حفظ کشتی در المپیک چه می‌تواند باشد؟

برنامه اصلی ما در نیویورک بود که واقعا به‌خوبی برگزار شد. با وجود این‌که لغو سفر تیم ایران به لس‌آنجلس جای تاسف دارد، ولی نباید از ارزش زحمت آنها که این‌همه راه را تا نیویورک آمدند و در این رقابت‌ها شرکت کردند، کم کند.

ما برنامه‌های خود را با کمک و همکاری فدراسیون‌های کشتی کشورهای مختلف از جمله ایران ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که کمیته المپیک این ورزش را حذف نکند.

'جای نگرانی درباره پرچم شیر و خورشید نبود'

بهمن بختیاری، تنها عضو ایرانی "کمیته اتحاد برای کشتی"، در این باره به من گفت که هیچ جای نگرانی درباره پرچم‌های با نشان شیر و خورشید وجود نداشته است چون مسئولان امنیت مسابقات اجازه نمی‌دادند این پرچم‌ها وارد محل برگزاری شوند.

آقای بختیاری شما کی از تصمیم مسولان تیم کشتی ایران برای بازگشت به ایران خبردار شدید؟

یکی از نمایندگان تیم، پنج‌شنبه ناگهان در یک مکالمه کوتاه تلفنی به من خبر داد که چنین تصمیمی گرفته شده. مشخص بود که از تهران به آنها ابلاغ شده است.

من البته از قبل شنیده بودم که شک و تردیدهایی درباره این سفر در تهران وجود داشته و به همین دلیل از قبل نگران بودم که ممکن است چنین اتفاقی بیفتد.‌

مسابقات نیویورک به‌خوبی انجام شد و استقبال بسیار خوبی هم شد؛ به ویژه از سوی ایرانیان.

به نظر من مسابقه نیویورک، یک مسابقه تاریخی بود. بازی لس‌آنجلس هم می‌توانست بازی تاریخی باشد چون بیش از هفت هزار ایرانی بلیط گرفته بودند و ما امیدوار بودیم سالن ۱۱ هزار نفری در نظر گرفته شده در لس‌آنجلس پر بشود. خلاصه هیجان زیادی برای ورود تیم ایران به لس‌آنجلس وجود داشت.

Image caption بهمن بختیاری، عضو ایرانی کمیته "اتحاد برای کشتی": قطعا اجازه ورود پرچم شیر و خورشید به محل برگزاری مسابقه داده نمی‌شد

گفتید که مکالمه شما با آن نماینده تیم کوتاه بوده ولی آیا هیچ علتی برای این تصمیم به شما ارائه ندادند؟

نه. ولی فکر کنم یک سلسله نگرانی‌ها همیشه نسبت به لس‌آنجلس وجود داشته. شاید به خاطر این‌که گروه‌های زیادی این‌جا فعال هستند. می‌دانیم که ایران المپیک سال ۱۹۸۴ لس‌آنجلس را تحریم کرد و این اولین دیدار یک تیم ملی ایران در لس‌آنجلس از زمان انقلاب می‌بود.

همزمان برنامه تلویزیون ماهواره‌ای شهرام همایون در لس‌آنجلس در هفته گذشته تبلیغات بسیار غلطی انجام داد و با این‌که این تلویزیون اصلا نفوذی این‌جا در لس‌آنجلس ندارد و اکثریت رسانه‌های ایرانی از مسابقه کشتی استقبال گسترده کرده بودند ولی ممکن است تبلیغات موهوم او این تصور را در میان تصمیم‌گیران سفر کاروان ورزشی ایران ایجاد کرده باشد که امکان دارد در صورت سفر به لس‌آنجلس مشکلی برای تیم کشتی پیش بیاید.

پس آیا نگرانی آقای افشارزاده درباره پرچم شیر و خورشید به جا بوده است؟‌‌

نه، به‌هیچ‌وجه به‌جا نبوده است. ما هم با پلیس لس‌آنجلس برای امنیت بازی‌ها هماهنگ کرده بودیم و هم سه شرکت خصوصی تامین امنیت را استخدام کرده بودیم و آنها به‌هیچ‌‎وجه اجازه ورود این پرچم‌ها را نمی‌دادند. در نتیجه ما اصلا نگران نبودیم.

به اضافه این‌که یک شبکه ماهواره‌ای که مکرر از مردم خواسته بود پول برایش بفرستند تا بتواند این پرچم‌ها را بخرد بعد از ده‌ها برنامه هنوز می‌گفت پول کافی جمع نشده است. این خود نشان داد اکثریت ایرانیان از این حرکت‌ها استقبال نمی‌کنند.

در نتیجه اگر واقعا این دلیل مسئولان برای لغو سفر باشد، جای تاسف بسیار دارد. چون به هیچ عنوان این نگرانی به‌جا نبود و یک فرصت خوب برای کشتی ایران و همچنین رابطه ورزشی دو کشور از دست رفت و هزاران ایرانی هم که منتظر بودند تیم ایران را ببینند، واقعا ناراحت شدند.

Image caption برگزارکنندگان کمپین "اتحاد برای کشتی" می‌گویند هدف اصلی این حرکت، حفظ کشتی در المپیک است

حداقل کاری که مسئولان تصمیم‌گیرنده برای تیم می‌توانستند بکنند این بود که نگرانی‌های خود را با ما به عنوان میزبانانی که در برابر هزاران تماشاچی مسئولیت داریم، در میان بگذارند تا ما بتوانیم توضیح بدهیم چه تمهیدات گسترده‌ای اندیشیده‌ایم و چه هزینه‌های سنگینی شده و به آنها نشان بدهیم که واقعا هیچ دلیلی برای لغو این برنامه وجود نداشت.

آنها کمترین احترام را به میزبان نگذاشتند. فقط یک تلفن زدند که ما از هتل خارج شده‌ایم و راهی فرودگاهیم. واقعا جای تاسف بسیار است. ورزش نباید سیاسی و سیاست‌زده بشود. این کمپین برای حفظ کشتی در المپیک است و ای کاش به سیاست آلوده نمی‌شد.‌

تکلیف آنهایی که بلیط تهیه کرده بودند چیست؟

هر کس بخواهد می‌تواند پول بلیطش را پس بگیرد. هدف اصلی کمیته اتحاد برای کشتی، حفظ این ورزش در المپیک است در نتیجه ما پس از بازگشت تیم ایران از تیم روسیه و کانادا خواستیم به این مسابقات دوستانه بیایند که خوشبختانه پذیرفتند. در نتیجه رقابت‌ها ادامه پیدا می‌کند.

جالب این که تعداد زیادی از ایرانی‌ها تصمیم گرفته‌اند در غیاب قهرمانان ایرانی باز هم شرکت کنند و تیم ایران را که واقعا در نیویورک درخشید از راه دور تشویق کنند. ما یک گروه موسیقی هم از ایران دعوت کردیم که در این مراسم موسیقی که با ورزش کشتی عجین است، بنوازند.

مطالب مرتبط