پایان فصل بیست و یکم لیگ برتر فوتبال انگلستان

الکس فرگوسن
Image caption الکس فرگوسن در هزار و پانصدمین و آخرین همراهیش با منچستر یونایتد به عنوان سرمربی

بیست و یکمین فصل لیگ برتر فوتبال انگلستان با انجام ۱۰ مسابقه در آخرین روز، به پایان رسید. پر گل‌ترین بازی امروز به میزبانی وست‌برام و مقابل قهرمان این فصل، منچستر یونایتد، با نتیجه ۵-۵ به پایان رسید.

این رقابت که آخرین بازی منچستر یونایتد به مربیگری الکس فرگوسن بود در ابتدا به خوبی به نفع این تیم پیش می‌رفت. در ۳۰ دقیقه اول بازی، شیاطین سرخ با کنترل خوب روی توپ و زمین توانستد کنترل بازی را به دست بگیرند و نتیجه را ۳-۰ به نفع خود جلو بیندازند. هرچند که گل دوم منچستر یونایتد ناشی از اشتباه فاحش مدافع وست‌برام بود.

نتیجه بازی تا دقیقه ۸۱، ۵-۲ به نفع منچستر یونابتد بود اما در دقیقه ۸۱ بازی وست برام توانست دو گل را به ثمر برساند و با کم شدن اختلاف گل امید زدن گل تساوی را هم بیابد.

در دقیقه ۸۶ بازی، لوکاکو با ثبت سومین گل خود در این بازی نتیجه را به تساوی کشاند و اجازه نداد الکس فرگوسن با خاطره برد از آخرین بازی دوران مربیگریش بازنشسته شود.

با پایان بازی، منچستر یونایتد با کسب ۸۹ امتیاز و ۱۱ امتیاز اختلاف از تیم بعدی صدر نشین این فصل شد و وست برام با ۴۹ امتیاز در رده ۸ جدول قرار گرفت.

اما منچستر سیتی، قهرمان فصل گذشته که میزبان نوریچ بود نتوانست آخرین بازی فصل را در خانه با پیروزی به آخر برساند و ۲-۳ مغلوب مهمان شد.

منچستر سیتی بعد از این بازی با ۷۸ امتیاز در در ردیف دوم جدول ماند و نوریچ با ۴۴ در جایگاه یازدهم جدول قرار گرفت.

چلسی که میزبان اورتن بود توانست حریف را با دو گل از میدان به در کند و این بازی را با نتیجه ۲-۱ به نفع خود تمام کرد. گل اول را ماتا در دقیقه ۷ وارد دروازه اورتون کرد. تنها ۷ دقیقه بعد اورتونی‌ها انتقام این گل را گرفتند.

اما در نهایت گل دقیقه ۷۸ تورس بود که چلسی را ۷۵ امتیازی کرد و ردیف سوم جدول و راهیابی به لیگ قهرمانان اروپا را برای این تیم تضمین کرد. اورتن با ۶۳ امتیاز تیم ششم این فصل شد.

در یک بازی دیگر، آرسنال در زمین نیوکاسل با تک گل لوران کوسیه‌نی، مدافع فرانسوی این تیم، به پیروزی رسید و با ۷۳ امتیاز تیم چهارم این فصل لیگ برتر شد و توانست جواز راهیابی به لیگ قهرمانان را از خود کند. نیوکاسل با ۴۱ امتیاز در ردیف شانزهم جدول قرار گرفت.

همچنین، تاتنهام که میزبان ساندرلند بود با تک گل دقیقه نود بیل برنده میدان شد. این تیم با ۷۲ امتیاز در جایگاه پنجم رقابت‌های این فصل قرار گرفت و به جای آن، آرسنال امکان حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان را به دست آورد. تنها در صورت برد تانهام و باخت آرسنال در بازی آخر بود که این نتیجه عکس می‌شد. ساندر لند با ۳۹ امتیاز در رده هفدهم نشست و از سقوط به دسته پایین‌تر نجات پیدا کرد.

لیورپول نیز توانست کوئینز پارک رنجرز را با یک گل شکست دهد و با ۶۱ امتیاز در ردیف هفتم جدول قرار گرفت. اما ۲۵ امتیاز از کل بازی‌های این فصل، تنها قعر جدول را نصیب رنجرهای غرب لندن کرد و این تیم را به لیگ دسته یک انگلستان فرو فرستاد.

فولام که در خانه سوانزی در ولز بازی میکرد، میزبانش را ۳-۰ شکست داد. فولام ۴۳ امتیازی شد و در رده دوازدهم جدول قرار گرفت. سوانزی با ۴۶ امتیاز نهمین تیم فصل بیست و یکم شد.

در شرق لندن، وست هم میزبان ردینگ بود. این بازی ۴-۲ به نفع وست هم تمام شد. وست هم با سه امیاز بازی آخر ۴۶ امتیازی شد و ردیف دهم جدول را تصاحب کرد و ردینگ با ۲۸ امتیاز در رده نوزدهم قرار گرفت و به دسته یک نزول کرد.

شهر بندری ساوتهمپتون نیز امروز میزبان رقابت تیم فوتبالش و استوک سیتی بود. این بازی با نتیجه مساوی ۱-۱ به اتمام رسید. استوک با ۴۲ امتیاز سیزدهم شد و ساوتهمپتون با ۴۱ امتیاز در رده چهاردهم جدول قرار گرفت.

در نهایت ویگان، سومین تیمی که فصل آینده در لیگ برتر نخواهد بود، در بازی با استون‌ویلا به نتیجه ۲-۲ رضایت داد تا با ۳۶ امتیاز در رده ۱۸ لیگ قرار بگیرد. استون‌ویلا با ۴۱ امتیاز پانزدهم لیگ شد.