برتری ایران مقابل آمریکا؛ این بار در پینگ‌پنگ زنان

محبوبه عمرانی و ندا شهسواری
Image caption محبوبه عمرانی و ندا شهسواری مقابل تیم آمریکا در مسابقات قهرمانی جهان در پاریس

در پایان روز پنجم مسابقات جهانی پینگ‌پنگ به میزبانی فرانسه، پرونده تیم ایران بسته شد. بازیکنان ایرانی در پنجاه و دومین دوره این رقابت‌ها در رده‌های انفرادی مردان و زنان، همچنین دو نفره مردان و زنان ۳۳ بازی را از سر گذراندند که حاصل آن ۲۳ پیروزی و ۱۰ شکست بود .

این رقابت‌ها برای نخستین بار در سال ۱۹۲۶ به میزبانی لندن برگزار شد. پس از رقابت‌های سال ۱۹۹۷ منچستر، فدراسیون جهانی پینگ‌پنگ تصمیم گرفت مسابقات انفرادی و دونفره را از رقابت‌های تیمی جدا کند. به این صورت که یکسال رقابت‌های انفرادی، دو نفره و مختلط مردان و زنان برگزار شود و یکسال هم مسابقات تیمی.

اولین دوره مسابقات انفرادی، دونفره و مختلط در قالب جدید، سال ۱۹۹۹ در آیندهوون برگزار شد. کوالالامپور نیز میزبان اولین دوره رقابت‌های تیمی بود. رقابت‌هایی که آخرین بار، پارسال در ورزشگاه وستفالن دورتموند برگزار شد و توکیو هم در سال ۲۰۱۴ میزبان دور بعدی رقابت‌های تیمی است.

ستاره ایران در پاریس ۲۰۱۳ همان چهره پرفروغ در المپیک لندن بود. نوشاد عالمیان در جدول اصلی بخش انفرادی ابتدا مقابل آندره سیلوا از پرتغال با رتبه۲۲۰ جهانی به پیروزی برسد.

پینگ‌پنگ باز ایرانی که در رده ۵۱ جهان قرار دارد در دومین بازی بین ۶۴ نفر برتر جهان با نماینده فرانسه رویارو شد که از حمایت تماشاگران برخوردار بود. آدرین ماتینه نفر بیست و هفتم جهان مقابل ورزشکار مازندرانی با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد تا شگفتی بزرگی رقم بخورد.

عالمیان پس از پیروزی مقابل رقیب فرانسوی گفت مسابقات جهانی تازه برایم آغاز شده. او سپس در دور سوم و اتفاقاً برای سومین بار مقابل وانگ هائو از چین قرار گرفت. نفر سوم رتبه‌بندی جهانی، نایب قهرمان انفرادی المپیک آتن و قهرمان تیمی المپیک پکن و لندن. کسی که افتخارات جهانی‌اش از قهرمانی‌های نوشاد عالمیان در مسابقات داخلی هم بیشتر است.

پینگ‌پنگ باز المپیکی ایران با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد و از رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی بازماند.

نیما عالمیان برادر او هم به یوروس اسلاتینسک از اسلواکی باخت. نیما مقابل سالازار کلمبیایی، ویلای مکزیکی و لوکا پیرا از کانادا پیروزی رسیده بود. نیما عالمیان در جایگاه ۲۷۸ جهان قرار دارد.

مهران احدی نیز پس از غلبه بر مگرتچیان از ارمنستان و سالم حسن از کویت، در مصاف با پاول پلاتونوف از بلاروس در هفت گیم شکست خورد.

حمیدرضا طاهرخانی هم به ویاچسلاو بورو (روسیه) باخت تا از دور رقابت‌ها کنار رود. طاهرخانی پیش از این توانسته بود پنگ‌پنگ‌بازانی از یمن و کانادا را شکست دهد.

مجمع جهانی پینگ‌پنگ نیز در حاشیه مسابقات برگزار شد که آدام شرار مجددا به عنوان رئیس فدراسیون جهانی انتخاب شد.

ایران با پنج نماینده در این نشست حضور داشت و افشین بدیعی عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی شد. شاهرخ شهنازی به عنوان مشاور فدراسیون جهانی و رییس فدراسیون ایران هم برای عضویت در کمیته‌ رسانه‌ای برگزیده شدند. لاله صامع به عضویت موقت کمیته‌ علوم و تحقیقات در آمد و هوشنگ بزرگ زاده نیز مشاور کمیته‌ پیشکسوتان شد.

نیما و نوشاد عالمیان در قالب تیم دو نفره پس از برتری بر شیلی و نیجریه، مقابل هنگ‌کنگ شکست خوردند و حذف شدند. مهران احدی و حمیدرضا طاهرخانی هم به تیم بلژیک باختند. این دو پیش از این کاستاریکا را شکست داده و با حاضر نشدن کلمبیا پیروزی بدون دردسری را کسب کرده بودند.

ابراهیم علیدخت سرمربی تیم ملی ایران درباره عملکرد شاگردانش به خبرنگاران گفت: من بازیکنانم را با برد و باخت ارزیابی نمی‌کنم. برایم مهم است چیزی را که تمرین کرده‌اند بتوانند پیاده کنند.

سرمربی ایران با انتقاد از شرایط میزبانی مسابقات گفت: «میزبانی پاریس افتضاح است. مسابقات در دو سالن که نیم ساعت فاصله دارند، برگزار می‌شود. وقتی رقابت‌ بازیکنان همزمان است مجبورم با توجه به اهمیت بازی تنها در کنار یک بازیکن باشم.»

به باور منتقدان فدراسیون، ایران می‌توانست بر حسب تعداد بازیکنانش مربیان بیشتری را روانه مسابقات کند تا از این مسئله متضرر نشود.

درخشش دختران

در انفرادی زنان، ندا شهسواری با رتبه ۴۷۵ جهان، ابتدا شاریف از مولداوی را شکست داد و سپس از سد نواچو کیو از کنگو با جایگاه ۶۹۰ جهانی گذشت تا به عنوان نفر اول گروهش به مرحله بعد صعود کند. او در این مرحله مقابل سیون لی از سنگاپور که در رده ۲۱۲ دنیاست، شکست خورد و حذف شد.

مریم صامت نیز بر ماشانلووا از قرقیزستان غلبه کرد اما به استرادا از گواتمالا باخت و از صعود به مرحله دوم بازماند. محجوبه عمرانی به ترتیب مقابل موکافیه از مراکش و مونترو از ونزوئلا پیروز شد تا مانند شهسواری به عنوان نفر اول گروهش به مرحله بعد صعود کند. جایی که با ناکامی مقابل نادین ال داولاتی از مصر از گردونه مسابقات بیرون افتاد.

در مسابقات دو نفره، ندا شهسواری و محجوبه عمرانی در دیدار نخست استراحت کردند. سپس جمهوری آذربایجان را از پیش رو برداشتند و در نبردی جذاب با نتیجه ۳-۲ آمریکا را شکست دادند تا به جدول اصلی راه یابند.

در معدود تماس‌های ورزشی ایران و آمریکا، برتری دختران پینگ‌پنگ ایران مقابل آمریکا پس از پیروزی ۶-۱ تیم ملی کشتی آزاد ایران مقابل این کشور در نیویورک رخ داد. ندا شهسواری و محجوبه عمرانی در مرحله بعد مقابل لهستان شکست خوردند و از دور مسابقات حذف شدند.

محمد زارع‌پور رییس فدراسیون ایران درباره عملکرد تیم ملی پینگ‌پنگ در مسابقات جهانی فرانسه گفت: «ملی‌پوشان در بخش بانوان رکورد زدند، چون هیچ گاه سابقه نداشته از گروه خود بالا بیایند. اما امسال حتی توانستند آمریکا را شکست دهند. این موضوع نشان می‌دهد که ما هر چقدر سفرهای برون مرزی برای بانوان داشته باشیم تاثیرگذار خواهد بود.»

این در حالی است که پیش از این، شورای برون مرزی وزارت ورزش از اعزام ندا شهسواری ستاره این رشته ورزشی به کاپ آسیا مخالفت کرده بود.

در آخرین دور رقابت‌های پینگ‌پنگ قهرمانی جهان که سال ۲۰۱۱ در روتردام هلند برگزار شد، مدال‌های طلای انفرادی مردان و زنان، دو نفره مردان و زنان و همچنین مدال طلای مختلط نصیب چین شد تا این تیم با اقتدار کامل به مقام قهرمانی برسد.