بایرن مونیخ در ویمبلی تاج اروپا را بر سر گذاشت

Image caption بایرن مونیخ با پیروزی مقابل بوروسیا دورتموند برای پنجمین باز قهرمان اروپا شد

گل دقایق پایانی آرین روبن باعث شد خاطرات بد تیم فوتبال بایرن مونیخ از لیگ قهرمانان جای خود را به پیروزی مقابل بوروسیا دورتموند و قهرمانی در فصل ۱۳-۲۰۱۲ لیگ قهرمانان اروپا دهد.

بایرن مونیخ در سه سال گذشته دو بار به فینال لیگ قهرمانان رسید، ولی هر دو بار در مسابقه پایانی شکست خورد.

این تیم در فینال سال ۲۰۱۰ مقابل اینترمیلان با مربی‌گری ژوزه مورینیو دو بر صفر مغلوب شد و دوازده ماه پیش هم پس از باخت در ضربات پنالتی شاهد اهدای جام قهرمانی به بازیکنان چلسی بود.

اما در نهایت ناراحتی و صبر بایرن مونیخ روز شنبه (۲۵ مه - چهارم خرداد) با قهرمانی در نبردی تمام آلمانی به پایان رسید.

بالا بردن جام قهرمانی بهترین اتفاقی بود که می‌توانست برای یوپ هاینکس سرمربی این تیم بیفتد. مربی ۶۸ ساله آلمانی در پایان این فصل بازنشسته می‌شود و جای خود را به پپ گواردیولای اسپانیایی خواهد داد.

هاینکس شانس کسب یک جام دیگر و بالای سر بردن آن را دارد؛ بایرن مونیخ در آخرین بازی خود در این فصل در فینال یک جام دیگر آلمان روبروی اشتوتگارت قرار خواهد گرفت.

این پیروزی پایانی بر تکرار اشک‌های آرین روبن در دو فینال قبلی بایرن مقابل اینتر و چلسی بود. او همچنین همراه با چلسی در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ دو بار مقابل لیورپول در نیمه نهایی شکست خورد و نتوانست به فینال راه پیدا کند.

اما روبن در دقیقه ۸۹ بازی زمانی که بازیکنان دروتموند خود را برای وقت اضافه آماده کرده بودند، با پاس زیبای فرانک ریبری از مرکز خط دفاعی دورتموند رد شد و با ضربه دقیق دروازه‌بان این تیم یعنی رومن وایدنفلر را مغلوب کرد تا به ناکامی خود در فینال لیگ قهرمانان پایان دهد.

او پایه گذار گل اول بایرن هم بود، حرکت در عمق و پاس زیبای او به منجدوکیچ بایرن مونیخ را در ۶۰ دقیقه مسابقه یک بر صفر، پیش انداخت.

اما از سوی دیگر دورتموند هم حریف دست و پا بسته‌ای در مقابل بایرن نبود، حضور تیم اول و دوم بوندس لیگا و بازی زیبای دو تیم نشان دهنده این بود که بوندس لیگا قطب جدیدی در فوتبال اروپا است.

هفت دقیقه پس از گل اول بایرن دانته مدافع برزیلی بایرن در دخل محوطه جریمه روی مارکو ریوس مرتکب خطا شد و داور حرکت او را پنالتی تشخیص داد.

ایلکای گوندوغان در دقیقه ۶۷ بر خلاف جهت نویر دروازه‌بان بایرن مونیخ توپ را وارد دروازه کرد تا نتیجه ۱-۱ مساوی شود، ولی در نهایت گل روبن در دقایق پایانی تکلیف قهرمان لیگ قهرمانان را روشن کرد.

دورتموند با هدایت مربی کاریزماتیک خود یعنی یورگن کلوب در ۳۰ دقیقه شروع بازی می توانست از بایرن پیش بیفتد، زرد پوشان دورتموند در ابتدای بازی با در اختیار داشتن کامل توپ می توانستند دروازه بایرن مونیخ را باز کنند ولی واکنش‌های عالی مانوئل نویر مانع از گلزنی بازیکنان دورتموند شد.

نویر در ۳۵ دقیقه ابتدای بازی هفت واکنش مهم داشت و دروازه‌بان ملی پوش بایرن که در پیروزی هفت بر صفر بایرن مقابل بارسلونا در مجموع دو بازی رفت و برگشت آنچنان به خطر نیافتده بود، قابلیت‌های خود را نشان داد.

او دو فرصت عالی گلزنی را از رابرت لواندوفسکی گلزن اول بوروسیا دورتموند گرفت. بایرن مونیخ که در ابتدای مسابقه سعی داشت بازی را دست بگیرد، روی ضربه سر منجدوکیچ اولین خطر جدی را روی دروازه دورتموند به وجود آورد.

در ادامه روبن در همان نیمه اول می توانست بایرن را به گل برساند او در حالی که از تله آفساید فرار کرده بود و در موقعیتی تک به تک با دروازه‌بان دورتموند قرار داشت، نتواسنت دروازه را باز کند.

با نزدیک شدن به پایان نیمه اول بایرن بیشتر و بیشتر بر بازی مسلط شد و توانست در نهایت در دقیقه ۶۰ روی حرکت زیبای روبن و ضربه تمام کننده منجدوکیچ یک بر صفر جلو بیفتد.

دورتموند پس از گل بایرن و روی اشتباه دانته توانست گل مساوی را وارد دروازه بایرن کند.

بایرن خیلی زودتر از گل دقایق پایانی روبن می‌توانست گل پیروزی را وارد دروازه دورتموند کند، اما دفاع عالی سوبوتیچ توپ را از جلوی پای روبن و در آستانه ورود به دروازه به بیرون زد تا نتیجه تا دقایق پایانی بازی ۱-۱ مساوی دنبال شود.

اما در نهایت روبن یک دقیقه مانده به پایان بازی، با حرکتی هوشمندانه گل قهرمانی بایرن را وارد دروازه دورتموند کرد تا بایرن پنجمین قهرمانی خود را در رقابت‌های اروپایی جشن بگیرد.