آنچه گذشت
لحظه به لحظه با فینال لیگ قهرمانان اروپا

به روز شده:  16:47 گرينويچ - شنبه 25 مه 2013 - 04 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. با سلام امشب با گزارش لحظه به لحظه فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان اروپا اروپا با شما خواهیم بود، فینالی که در ورزشگاه تاریخی ومبلی لندن برگزار می‌شود و قهرمان و نایت قهرمان بوندس لیگا در آن روبروی هم قرار می‌گیرند.

 2. بسیاری از هواداران بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند در روزهای گذشته به لندن آمدند، بسیاری از آنها که برای تماشای بازی بلیط ندارند در بارها و رستوران‌‌ها بازی را تماشا خواهند کرد.

 3. امشب پوریا ژافره خبرنگار ورزشی بی‌بی‌سی فارسی در بیرون ورزشگاه ومبلی مستقر شده و از حال و هوای فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان اروپا گزارش خواهد داد.

 4. شما هم هر جای که هستید و فینال لیگ قهرمانان را تماشا می‌کنید می‌توانید نظرتان را درباره این بازی و همین‌طور پیش بینی نتیجه بازی برای ما به آدرس varzesh@bbc.co.uk ارسال کنید.

 5. امشب اولین فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه ومبلی برگزار خواهد شد. بایرن و دورتموند در طول این رقابت‌ها با عملکرد فوق العاده نشان داده‌اند که لیاقت رسیدن به فینال را داشته‌اند. بایرن با حذف آرسنال، بارسلونا و یونتووس و در سوی دیگر دورتموند با از پیش رو بر داشتن مالاگا، رئال مادرید و آژآکس و منچستر سیتی.

 6. بایرن مونیخ در چهار سال گذشته دو بار به فینال لیگ قهرمانان رسیدند و هر دو بار در کسابقه پایاینی بازنده بودند. در سال 2010 مقابل اینترمیلان و ژوزه مورینیو دو بر صفر مغلوب شدند و سال گذشته هم در ضربات پنالتی شاهد اهدای جام قهرمانی به بازیکنان چلسی بودند. آیا آنها می تواند در بار سوم جام قهرمانی را بالای سر ببرند؟

 7. ورزشگاه ومبلی امشب میزبان اولین فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان اروپا است.

 8. بوروسیا دورتموند با توجه به هوادارانی که دارد می توانست بیش از 500 هزار بلیط برای این بازی بفروشد.

 9. رابرت لواندوفسکی در بازی رفت نیمه نهایی مقابل رئال مادرید، با زدن چهار گل نمایش فوق العاده‌ای در آن بازی داشت. او اکثر ویژگی‌های یک مهاجم نوک را دارد؛ بلند قامت، با قدرت بدنی بالا، مسلط در هوا، سریع، شوت های پر قدرت.

  تمام نگاه‌ها امشب به اوست چرا که او در آخر فصل آینده قراردادش به پایان می‌رسد و قرارداد جدیدی با بوروسیا دورتموند امضاء نکرده است. مقصد بعدی مهاجم لهستانی دورتموند کدام تیم است؟

 10. در ومبلی همزمان با نمایش تصاویری از شکست بایرن مونیخ مقابل اینتر میلان و چلسی هواداران دورتموند یک صدا هورا می‌کشند، آنها امیدوارند که امشب بار دیگر این داستان تکرار شود.

 11. تصویری که پوریا ژافره از مقابل ومبلی فرستاده است، طبق گزارش او هواداران دورتموند بیش از بایرن مونیخ در اطراف این ورزشگاه حضور دارند

 12. ومبلی برای هفدهمین بار میزبان فینال رقابت‌های اروپایی است، ورزشگاهی بسیاری از بازیکنان فوتبال به دلیل سابقه و تاریخ آن برای یکبار هم که دوست دارند در آن بازی کنند.

 13. در روزهایی بازنشستگی هم فوتبال همچنان الویت اول آلکس فرگوسن است، او به همراه روی هاجسون سرمربی انگلستان در ومبلی پیش از آغاز بازی.

 14. ترکیب بوروسیا دورتموند: وایدنفلر، پیشچک، هوملس، سوبوتیچ، شملتزر، بندر، گون‌دوغان، بلاشچیکوفسکی، روییس، گروسکروتس، لواندوفسکی.

 15. ترکیب بایرن مونیخ: نویر، لام، دانته، بواتنگ، آلابا، مارتینس، شواین‌اشتایگر، روبن، مولر، ریبری، مانجوکیچ.

 16. پیش بینی میشائیل بالاک بازیکن سابق چلسی و بایرن مونیخ:" اگر قرار باشد روی قهرمانی تیمی شرط بندی کنم، بایرن مونیخ را انتخاب می‌کنم. آنها از نظر ذهنی و روحی قوی هستند و یادمان نرود که دورتموند برای اولین بار است که در فینال لیگ قهرمانان بازی می‌کند. فکر می کنم بازی سه بر صفر به نفع بایرن مونیخ شود."

 17. زین الدین زیدان بازیکن سابق رئال ماردید:"من هم مثل میشائیل فکر می‌کنم، بایرن شانس بیشتری برای قهرمانی درادو دورتموند در این رقابت‌ها تجربه کمتری دارد اما این به این معنی نیست که آنها خوب بازی نمی کنند. من فکر می کنم این مسابقه با ختلاف یک گل به نفع بایرن مونیخ به پایان می‌رسد."

 18. بورسیا دورتموند به جای ماریو گوتزه مصدوم کوین گروسکروتس را جایگزین او کرده است، او در قسمت چپ بازی خواهد کرد و مارکو ریوس وظیفه گوتزه را برعهده خواهد گرفت.

  بایرن مونیخ پس از محرومیت دانته او دوباره در ترکیب اصلی این تیم قرار دارد.

 19. بازیکنان از هر دو تیم در مقابل هواداران خود مشغول گرم کردن خود هستند، تماشاگران بوروسیا دورتموند با پرچم‌‌های فسفری زرد و سیاه به شدت تیم خود را تشویق می‌کنند.

 20. سباستین شواین‌اشتایگر پس از تکل ماریو منجوکیچ روی زمین می‌افتد، پزشکان روی مچ او یخ می‌گذارند، او پس از این تکل و کمپرس یخ به نظر می‌آید مشکلی برای حرکت نداشته باشد.

 21. پرچم لهستان در فینال لیگ قهرمانان اروپا، سه بازیکن اصلی بوروسیادورتموند لهستانی هستند.

 22. کمتر از پنج دقیقه به پایان بازی مانده است و پرچم بزرگ هر دو تیم به وسط زمین می‌آید.

 23. بایرن مونیخ در مرحله یک چهارم و نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا بدون اینکه گلی دریافت کند و بازدن 11 گل به فینال راه پیدا کرده است.

 24. بازیکن دو تیم از راهروی ومبلی عبور می‌کنند و وارد زمین می‌شوند، ومبلی در این دقایق کاملا آلمانی است.

 25. پل براینر و لارس ریکن بازیکنان سابق بایرن مونیخ و دورتموند در لباس‌های رزمی جام را در جایگاه مخصوص خود قرار می‌دهند.

 26. با سوت داور ایتالیایی فینال این فصل لیگ قهرمانان اروپا بین بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ آغاز می‌شود

   

 27. اولین خطا را بندر روی ژاوی مارتینز انجام می‌دهد، دورتموند با فشار روی بازیکن بایرن فضا بازیساری را از آنها گرفته‌اند.

 28. اولین خطا را دورتموند روی حرکت مارکو ریوس و ضربه لواندوفسکی به دست می‌آورد ولی نمی‌تواند به خوبی از آن استفاده کند.

 29. بایرن مونیخ هنوز نتوانسته بر بازی مسلط شود، دورتموند با بازی بسته مانع از حرکت از بایرن مونیخ شده‌اند. بندر با فشار زیاد روی هافبک‌های بایرن اجازه بازیسازی را به آنها نمی‌دهد.

 30. پوریا ژافره:با توجه به بازیکنانی که دو تیم در اختیار دارند تصور می‌کنم بایرن سعی‌ خواهد کرد با استفاده از تکنیک روبن و ریبری از گوش‌ها حمله کند و دورتموند هم از وسط زمین با تکیه بر سرعت لواندفسکی.

 31. شوت قوس دار لواندوفسکی از پشت محوطه جریمه پس از آنکه داور  آوانتاژ می‌دهد را نویر با نوک انگشتانش به کرنر می‌فرستد.

   

 32. دورتموند در این دقایق حاکم مطلق زمین است، ارسال ریوس از گوشه محوطه جریمه را بلاشچیکوفسکی را سر ضرب شوت می‌کند که نویر با واکنشی عالی مانع از باز شدن دروازه بایرن می‌شود.

 33.  پوریا ژافره: در این یک ربع اول مسابقه بازیکنان بایرن که جوان‌های زیادی هم در بین آنها هستند تحت تاثیر جو فینال قرار گرفته‌اند. حتی از روبن و ریبری که باتجربه هستند هم چیز خاصی‌ ندیدیم.

 34. باز هم فرار عالی از مارکو ریوس روی پاس گروسکروتساو پس از عبور از بوئتنگ از گوشه محوطه جریمه توپ را به سمت دروازه نویر شوت می‌کند که دروازه‌بان بایرن توپ را به کرنر می‌فرستد.

 35. باز هم موقعیت گل برای دورتموند، بندر از داخل محوطه جریمه ضربه آرامی را به قصد باز کردن دروازه بایرن به توپ می‌زند که نویر توپ را به راحتی در اختیار می‌گیرد.

 36. دورتموند تا اين لحظه واقعا يك سر و گردن بالاتر بوده ولي هيچ وقت نبايد بايرن را دسته كم گرفت. تنها چيزي كه اين بازي حالا كم دارد يك گل است

 37. بایرن مونیخ بعد از بیش از بیست دقیقه روی دروازه دورتموند خطری جدی ایجاد می‌کند، ضربه سر منجدوکیچ را وایدنفلربا کف دست به بیرون می‌فرستد.

 38. دانته پس از آنکه سد راه ریوس شد از داور اولین کارت زرد بازی را دریافت می‌کند.

 39. آرین روبن پس از فرار از تله آفساید در موقعیتی تک به تک با وایدنفلرمی توانست دروازه دورتموند را باز کند که دروازه‌بان دورتموند با تنگ کردن زاویه و خروج به موقع مانع از گلزنی او شد.

 40. باز هم موقعیت طلایی برای دورتموند، رابرت لواندوفسکی با عبور از مدافع مستقیم خود، با نویر تک به تک می‌شود که دروازه‌بان ملی پوش تیم ملی آلمان به خروجی به موقع مانع از گلزنی او می‌شود.

   

 41. بازی در نیمه اول بر خلاف نتیجه اصلا خسته کننده نبوده، حرکت انفرادی روبن در داخل محوطه جریمه که پیشچک مدافع دورتموند مانع از زدن ضربه آخر می‌شود.

 42. باز هم یک موقعیت عالی برای روبن در داخل محوطه شش قدم دورتموند، هوملز نتوانست یک لحظه توپ را گم کرد و همین کافی بود که روبن فرصت داشته باشد توپ را به سمت دروازه شوت کند ولی توپ با خوش شانسی به صورت دروازه‌بان دورتموند برخورد کرد و درون دروازه نرفت.

 43. نیمه اول فینال لیگ قهرمانان اروپا بین بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند بدون گل به پایان می‌رسد.

 44. پوریا ژافره:فرصت‌هایی‌ که روبن در این بازی خراب کرده من را یاد فینال جام جهانی‌ ۲۰۱۰ می‌‌اندازد. وقتی‌ نمایشی مشابه از او باعث شد اسپانیا قهرمان شود. صرف نظر از نتیجه بازی این مهاجم هلندی در نیمه به موقعیت‌هایی‌ که به دستش آمد فکر خواهد کرد.

 45. در فینالی تمام آلمانی، آنگلا مرکل صدراعظم این کشور میهمان ویژه این بازی است

 46. نیمه دوم از لحظاتی پیش آغاز شد، اگر دو همین نتیجه بدون گل تا آخر بازی باقی بماند، وقت اضافه و در نهایت پنالتی برنده بازی را مشخص خواهد کرد.

 47. دورتموند در نیمه اول کاری را انجام داد که آن را خوب بلد است، آنها سعی داشتند نیمه زمین را در اختیار بگیرند، بایرن زمانی صاحب موقعیت شد که توانست از میان خط میانی آنها بگذرد و به فضای پشت آنها دسترسی پیدا کند.

  بایرن در انتهای نیمه اول توانست بازی بهتری به نمایش بگذارد چرا که بازی باز شد و این به خاطر نفوذ بازیکنان بایرن و حرکت عمقی آنها بود.

 48. ده دقیقه از نیمه دوم بازی گذشته و ماننده نیمه نخست، دورتموند با فشار زیاد در میانه زمین سعی دارد موقعیت ایجاد کند ولی از طرف دیگر بایرن هم با باز کردن بازی موقعیت‌ها خوبی برای حرکت از کناره‌ها داشته است.

 49. خبر فوری

  گل برای بایرن مونیخ

  ماریو مانجوکیچ روی پاس عالی آرین روبن در داخل محوطه شش قدم دروازه بوروسیا دورتموند را باز کرد. یک بر صفر به سود بایرن مونیخ.

   

 50. پوریا ژافره:دورتموند همچنان سعی‌ می‌کند بایرن را نزدیک دروازه حریف پرس کند، اما بایرن برای بیرون آمدن از زیر فشار زردها راه‌هایی‌ پیدا کرد و در نهایت دروازه دورتموند را باز کرد.

 51. خبر فوری

  پنالتی برای دورتموند

  خطا دانته روی مارکو رویس در محوطه شش قدم، که باعث می‌شود که داور نقطه پنالتی را نشان دهد.

 52. خبر فوری

  گل برای دورتموند

  ایلهای گوندوغان توپ را بر خلاف حرکت نویر وارد دروازه‌ بایرن مونیخ می‌کند، نتیجه بازی 1-1 مساوی.

 53. یک حرکت عالی و باور نکردنی از سوبوتیچ، در حالی که همه منتظر گل دوم بایرن بودند، مدافه بوسنیایی دورتموند توپ را از روی خط دروازه دفع کرد.

 54. یورگن کلوپ پس از دفع توپ توسط سوبوتیچ انگار که تیم ‌اش گلی به ثمر رسانده باشد خوشحالی می کند.

 55. در این میان گل زیبای لواندوفسکی از پشت محوطه جریمه توسط داور پذیرفته نمی‌شود، داور پیش از شوت او خطای هند او را گرفته بود

 56. حرکت غیر ورزشی لواندوفسکی روی بوئتنگ، لواندوفسکی در حالی که مدافع بایرن در حالی روی زمین افتاده بود، با پا روی مچ او رفت و این حرکت از نگاه داور پنهان ماند.

 57. بایرن مونیخ در این دقایق تیم خطرناک تری نسبت به دورتموند بوده است، بایرن نمی‌خواهد بازی به وقت‌های اضافه بکشد و قصد دارد برنده را در نود دقیقه مشخص کند.

 58. پوریا ژافره: اين همان فينال فوق العاده أي است كه انتظارش را داشتيم شب جادويي فوتبال آلمان همه را خيره كرده الان هر كسي مي تواند قهرمان شود مسابقه روى لبه تيغ قرار گرفته است.

 59. همکاری عالی بازیکنان بایرن مونیخ در پشت دروازه دورتموند، شواین اشتایگر پس از انکه مولر توپ را رها کرد با شوتی سنگین دروازه‌بان دورتموند را به واکنش وا داشت.

 60. خبر فوری

  گل برای بایرن مونیخ

  آرین روبن دو موقعیت طلایی را از دست داده بود، با عبور از مرکز خط دفاعی توپ را وارد دروازه دروتموند کرد.

 61. چیزی به پایان وقت‌های اضافه و قهرمانی بایرن مونیخ باقی نمانده است.

   

 62. خبر فوری

  بایرن مونیخ قهرمان لیگ قهرمانان اروپا

  سوت پایان بازی و قهرمانی بایرن مونیخ با پیروزی دو بر یک در فینال لیگ قهرمانان اروپا

 63. بازیکنان بایرن مونیخ خوشحال و غرق اشک و در سوی دیگر بازیکنان دورتموند خسته و گیج. دورتموند در 30 دقیقه ابتدای بازی عالی بودند ولی در ادامه این بایرن مونیخ بود که توانست از فشار ابتدایی بازی بیرون بیاید و در نهایت بازی را با پیروزی به اتمام رساند.

 64. بایرن پس از پیروزی در این فینال، مثل لیورپول پنج جام اروپایی را در کارنامه خود دارد. این باشگاه پس از رئال مادرید و آث میلان سومین باشگاه موفق اروپاست.

 65. بازیکنان دورتموند پیش از قهرمان به جایگاه می روند و مدال‌های خود را در میان تشویق هواداران خود دریافت می‌کنند.

 66. حالا نوبت پایکوبی و مدال‌های قهرمان یعنی بایرن مونیخ است ، بازیکنان بایرن یکی یکی مدال‌های خود را از میشل پلاتینی دریافت می‌کنند و آماده بالا بردن جام گوش بزرگ می‌شوند.

 67. این همان لحظه‌ای است که بسیاری پس از پیروزی تحقیر کننده بایرن مونیخ مقابل بارسلونا منتظر آن بودند، نعره خوشحالی بازیکنان بایرن زمانی که جام را بالای سر خود تکان می‌دهند.

 68. بایرن مونیخ در پایان یک فصل رویایی قهرمان بوندس لیگا و لیگ قهرمانان اروپا شد تا بازگشت پرقدرت خود را به سطح اول فوتبال اروپا جشن بگیرد.

نکات مهم بازی

به روز شده: 25 مه 2013
 • تنها سابقه حضور بوروسیا دورتموند در فینال لیگ قهرمانان اروپا به سال ۱۹۹۷ باز می‌گردد. دورتموند در این بازی سه بر یک یونتووس را شکست داد و قهرمان اروپا شد.
 • ماریو گوتزه بازیکن کلیدی بوروسیا دورتموند، و بازیکن آینده بایرن مونیخ به خاطر مصدومیت در مسابقه امشب حضور ندارد.
 • بایرن مونیخ با به ثمر رساندن ۲۹ گل بهترین خط حمله را در اختیار دارد، رئال مادرید با ۲۶ و بوروسیا دورتموند با ۲۳ در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.
 • بوروسیا دورتموند در آخرین بازی خود در بوندس لیگا دو بر یک به هوفنهایم باخت. این چهارمین بازی بود که تیم زرد پوش نتوانسته بود در آن به پیروزی برسد، این تیم از ده بازی اخیر خارج از خانه تنها موفق به بردن سه مسابقه شده است.
 • بایرن مونیخ از چهار فینال قبلی لیگ قهرمانان اروپا که در آن حضور داشته، سه مسابقه را واگذار کرده است، در آخرین فینال این تیم سال گذشته لیگ قهرمانان اروپا و در ورزشگاه خانگی خود، در ضربات پنالتی به چلسی باخت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.