تصویب مجازات‌های سخت‌گیرانه فیفا علیه نژادپرستی

Image caption سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در کنفراس فیفا تاکید کرده که "سخت ترین مجازات علیه نژاد پرستی" باید در نظر گرفته شود

با رای ۹۹ درصدی اعضای فدراسیون بین المللی فوتبال، تیم‌‌ها در صورت بروز حادثه‌های نژاد پرستانه با محرومیت از حضور در رقابت‌‌ها و حتی اخراج روبرو می شوند.

طبق قانون جدید اگر تخلف‌های نژاد پرستانه برای بار اول و یا جزیی باشد، هشدار، جریمه و بازی در ورزشگاه خالی از تماشاگر مجازات‌های آن خواهد بود.

بر اساس قانون جدید فیفا حوادث نژاد پرستانه جدی و یا تکرار آنها منجر به کسر امتیاز، محرومیت و در نهایت سقوط تیم‌ها به دسته پایین‌تر می‌شود.

جفری وب رئیس بخش مبارزه با نژاد پرستی فیفا گفته است:"همه خانواده فوتبال می‌دانند حوادث نژاد پرستی که رسانه‌ها آن را منتشر می‌کنند تنها ۱ درصد از آن چیزی است که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد."

او در ادامه درباره وظیفه فیفا گفته است:" ما باید کاری انجام دهیم که اگر ۲۰ یا ۵۰ سال دیگر به آن بازگشتیم آنها را نقطه عطفی در مبارزه با نژا پرستی و تبعیض بدانیم."

فدارسیون بین المللی فوتبال قطعنامه مبارزه با نژاد پرستی را با موافقت ۹۹ درصدی اکثریت اعضا در کنگره فیفا این نهاد در جزیره موریس تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از کنگره فیفا در جزیره موریس، پس از رای منفی برخی افراد حاضر در این کنگره به قطعنامه برخورد سختگیرانه تر با نژاد پرستی نگرانی‌ها درباره آنها افزایش پیدا کرده است.

ریچارد کونوی خبرنگار بی‌بی‌سی ورزشی می‌گوید"توکویو سکسوزل که زندانی سابق حکومت آپارتاید در آفریقای جنوبی بوده و هم اکنون عضو فیفا است، تاکید کرد که اعضای کنگره باید تصاویر دوربین‌ها را بررسی کرده و دریابندکه چه کشورهایی علیه قطعنامه مبارزه با نژاد پرستی رای داده است."

سکسول در این کنگره گفته است:"۱ درصد رای مخالف نشان می‌دهد که فوتبال راه طولانی‌ای در مبارزه با نژاد پرستی پیش روی خود دارد."

به هر حال سپ بلاتر رئیس فیفا قبول کرده است که باید برای ریشه کنی نژاد پرستی کارهای بیشتری صورت گیرد.

او در سخنرانی خود در این کنگره گفته است:" ما باید کمترین بردباری را نسبت به این موضوع داشته باشیم و سخت ترین مجازات‌ها در سراسر جهان را برای آن در نظر گیریم. ما باید سخت گیر باشیم و رهبری مبارزه با این مشکل را برعهده گیریم."

"ما می توانیم شرایط جدیدی ایجاد کنیم و پیامی قدرمند برای نژاد پرستان در سراسر دنیا بفرستیم که دوران آنها به سر آمده است"

فیفا بعد از لغو بازی دوستانه بین دو تیم آث میلان و پروپاتریا برای حل این مشکل گروهی را مامور بررسی این مسئله کرد.

این گروه فردی را برای بررسی حرکات نژاد پرستانه هواداران به ورزشگاه‌ فرستاد. او همچنین وظیفه داشت فشاری که در طول مسابقه به داور تحمیل می‌شود را کاهش دهد.

مجازات‌های جدید برای مقابله با نژاد پرستی به این معنی است که فدراسیون‌های کشورها، قدرت خود برای قضاوت و تصمیم گیری در چنین مواردی را از دست می‌دهند.

مجازات سقوط چه در رده ملی و چه رده باشگاهی درمورد همه تیم‌ها اجرا خواهد شد.

بر اساس قانون جدید اگر فردی مرتکب توهین نژاد پرستانه شود، حداقل پنج بازی حق حضور در ورزشگاه را نخواهد داشت.