ایران با پیروزی بر قطر به برزیل نزدیک‌تر شد

Image caption شانس صعود به جام جهانی برزیل تیم ملی ایران با پیروزی مقابل قطر افزایش پیدا کرد

تیم ملی ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی برزیل با تک گل رضا قوچان نژاد قطر را در دوحه شکست داد و به این ترتیب شانس صعود مسقیم‌اش به جام جهانی بیشتر شد.

ایران و قطر پیش از این بازی، برای امیدوار ماندن به صعود نیاز مبرمی به پیروزی در این مسابقه داشتند. هر دو تیم با هفت امتیاز در رده‌های سوم و چهارم گروه نخست مقدماتی جام جهانی برزیل در منطقه آسیا قرار داشتند.

در نیمه اول بازی، ایران با در اختیار گرفتن میانه زمین فرصت حرکت و بازیسازی به هافبک قطر نمی داد، در نیمه نخست، خسرو حیدری با نفوذ از جناح راست چند موقعیت خوب را روی دروازه قطر بوجود آورد.

تیم ملی ایران از همان ابتدای بازی با در اختیار گرفتن میانه زمین اجازه حرکت و بازیسازی به خط هافبک قطر را نداد.

با وجود بازی بسته ایران، قطر اولین موقعیت خطرناک را با استفاده از اشتباه آندرانیک تیموریان روی دروازه ایران بوجود آورد، حسن هایدوس در شرایطی که رحمان احمدی هم از دروازه بیرون آمده بود توپ را به تیر افقی دروازه کوبید.

در فاصله پنج دقیقه مانده به پایان نیمه اول، ایران دو فرصت طلایی گلزنی داشت؛ دقیقه ۴۱ ضربه کاشته مسعود شجاعی را قاسم برهان از زیر طاق دروازه به کرنر فرستاد، دو دقیقه بعد ارسال مجتبی جباری از جناح راست با ضربه سر رضا قوچان نژاد همراه شد ولی بار دیگر دروازه‌بان قطر این تیم را نجات داد.

نیمه اول بازی بدون گل به پایان رسید، در این نیمه تیم ملی ایران منظم و با برنامه بازی کرد، خط هافبک در جلو خط دفاع مانع از نفوذ بازیکنان قطری شد. ولی نکته اصلی کندی حرکت در زمان حمله بود.

ایران نیمه دوم را بهتر آغاز کرد و مسعود شجاعی در دقیقه ۵۳ بازی روی نفوذ عمقی در خط دفاع قطر می توانست دروازه این تیم را باز کند ولی تعلل او باعث شد مدافع قطر از راه برسد و توپ را به کرنر بفرستد.

حرکات خوب جواد نکونام و همین طور مجتبی جباری در نیمه دوم موقعیت‌های خوبی را روی دروازه قطر بوجود آورد، در دقیقه ۶۶ روی همکاری خوب این دو بازیکن، توپ در موقعیتی مناسب به رضا قوچان نژاد رسید و این بازیکن هم با یک بغل پا توپ را وارد دروازه قطر کرد.

پس از این گل قطر برای جبران حمله کرد و در دقیقه ۷۷ مسعود شجاعی در موقعیتی مشکوک به پنالتی بلال محمد بازیکن قطر را در داخل محوطه جریمه سرنگون کرد، ولی داور این حرکت را پنالتی تشخیص نمی‌داد.

قوچان نژاد در ادامه بازی می توانست گل دوم را هم به ثمر برساند ولی خروج به موقع دروازه‌بان قطر مانع از گلزنی او شد.

دو کرنر پیاپی قطر روی دروازه ایران آخرین تلاش های قطر برای فرار از باخت خانگی مقابل ایران بود که از این فرصت‌ها هم نتوانستند استفاده کنند.

ایران با این پیروزی ۱۰ امتیازی شد و با توجه با تساوی امشب کره جنوبی و لبنان، شانس خوبی برای صعود مستقیم به جام جهانی دارد. تیم ملی ایران هفته آینده و در ورزشگاه آزادی با لبنان بازی خواهد کرد.